Przeczytaj
ONZ i powojenny ład międzynarodowy
Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała w 1945 r., tuż po zakończeniu w Europie II wojny światowej. W zamierzeniu jej twórców, czyli państw, które walczyły z III Rzeszą i jej sojusznikami i które jeszcze w czasie wojny nazywane były „narodami zjednoczonymi”, miała ona stać się filarem nowego światowego ładu. Porządek międzynarodowy miał się odtąd opierać nie na rywalizacji mocarstw, tworzeniu przez nie własnych stref wpływów i rozwiązywaniu konfliktów w drodze walki zbrojnej, ale na prawie międzynarodowym, politycznym dialogu i poszanowaniu praw wszystkich narodów. Możemy o tym przeczytać w preambule do Karty Narodów ZjednoczonychKarty Narodów Zjednoczonych z 1945 r.:
Karta Narodów ZjednoczonychMy, Ludy Narodów Zjednoczonych, zdecydowane uchronić przyszłe pokolenia od klęsk wojny, która dwukrotnie za naszego życia wyrządziła ludzkości niewypowiedziane cierpienia, przywrócić wiarę w podstawowe prawa człowieka, w godność i wartość człowieka, w równouprawnienie mężczyzn i kobiet, w równość narodów dużych i małych, stworzyć warunki umożliwiające utrzymanie sprawiedliwości i poszanowanie zobowiązań, wynikających z traktatów i innych źródeł prawa międzynarodowego, oraz popierać postęp społeczny i poprawę warunków życia w większej wolności, i w tym celu postępować tolerancyjnie i współżyć w pokoju jak dobrzy sąsiedzi, zjednoczyć swe siły dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, zapewnić – przez przyjęcie zasad i ustanowienie metod – aby siły zbrojne były używane tylko we wspólnym interesie, korzystać z urządzeń międzynarodowych w celu popierania gospodarczego i społecznego postępu wszystkich narodów – postanowiliśmy zjednoczyć nasze wysiłki dla wypełnienia tych zadań.
Choć skuteczność działań nowej organizacji była różnie oceniana, a niedługo po jej powstaniu rozpoczęła się zimna wojnazimna wojna będąca rywalizacją nowych światowych potęg, wartości, które legły u podstaw ONZ do dziś są przywoływane przez przywódców politycznych w dyskusjach, sporach międzynarodowych czy jako punkt odniesienia w przedstawianych wizjach przyszłości świata. Nadzieje na wzrost znaczenia Organizacji Narodów Zjednoczonych istotnie wzrosły po upadku komunizmu w Europie i zakończeniu zimnej wojny w 1989 r., jak również na skutek postępów globalizacjiglobalizacji.
ONZ stała się organizacją o globalnym zasięgu (dziś obejmuje 193 państwa), zaś jej głównym celem miała być od początku troska o pokój i bezpieczeństwo na świecie. Z tego między innymi powodu jej najważniejszym organem decyzyjnym jest Rada BezpieczeństwaRada Bezpieczeństwa, która może podejmować prawnie wiążące wszystkie państwa rezolucje, np. zobowiązujące do podjęcia określonych działań, nakładające sankcje ekonomiczne czy nawet decydujące o użyciu siły zbrojnej.
Pokój oparty na współpracy międzynarodowej
Twórcy Organizacji Narodów Zjednoczonych uznali, że warunkiem trwałego pokoju i bezpieczeństwa na świecie jest wieloaspektowa współpraca międzynarodowa, skuteczne rozwiązywanie ważnych problemów społecznych, przestrzeganie praw człowieka oraz rosnący dobrobyt mieszkańców wszystkich państw. Mówi o tym art. 55:
Karta Narodów ZjednoczonychW celu stworzenia warunków stabilizacji i dobrobytu, koniecznych do utrzymania między narodami pokojowych i przyjaznych stosunków, opartych na poszanowaniu zasady równouprawnienia i samostanowienia narodów, Organizacja Narodów Zjednoczonych popiera:
a) podniesienie stopy życiowej, pełne zatrudnienie oraz warunki postępu i rozwoju gospodarczego i społecznego;
b) rozwiązywanie międzynarodowych zagadnień gospodarczych, społecznych, zdrowia i pokrewnych, jak również międzynarodową współpracę na polu kulturalnym i wychowawczym;
c) powszechne poszanowanie i przestrzeganie praw człowieka i podstawowych wolności dla wszystkich, bez względu na rasę, płeć, język lub wyznanie.
Organizacje wyspecjalizowane
W związku z tym ONZ od samego początku istnienia wykracza poza współpracę międzynarodową w zakresie wąsko rozumianego bezpieczeństwa. Karta Narodów Zjednoczonych przewiduje funkcjonowanie organizacji (agend) wyspecjalizowanych. Są to niezależne od ONZ agencje międzynarodowe, zajmujące się problematyką społeczną, gospodarczą, zdrowotną, kulturalną i wychowawczą. Takie podmioty mogą zawierać porozumienia z Organizacją Narodów Zjednoczonych dotyczące formy i zakresu współpracy z ONZ.
Aktualnie funkcjonuje kilkanaście takich podmiotów. Niektóre z nich, jak np. Światowa Organizacja Zdrowia i UNESCO, zostały powołane niedługo po powstaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych; inne – jak Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) czy Agencja Wielostronnych Gwarancji Inwestycji (MIGA) – kilka dekad później. W gronie tym możemy jednak spotkać też organizacje istniejące długo przed ustanowieniem ONZ – np. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) został utworzony w 1865 r., Powszechny Związek Pocztowy (UPU) powstał w 1874 r., zaś Międzynarodowa Organizacja Pracy – w 1919 r. Po 1945 r. podmioty te uzyskały status agend wyspecjalizowanych ONZ.
Rada Gospodarcza i Społeczna
Organem ONZ odpowiedzialnym za współpracę z agencjami wyspecjalizowanymi jest Rada Gospodarcza i Społeczna. Składa się ona z 54 członków‑państw należących do ONZ, wybieranych na trzyletnie kadencje przez Zgromadzenie OgólneZgromadzenie Ogólne. Swoje uchwały podejmuje w głosowaniu bezwzględną większością głosówbezwzględną większością głosów.
Karta Narodów ZjednoczonychArtykuł 63.1
Rada Gospodarcza i Społeczna może badać zagadnienia gospodarcze, kulturalne, wychowawcze, zdrowia i pokrewne oraz opracowywać sprawozdania w tym zakresie, inicjować takie badania i sprawozdania oraz udzielać we wszelkich tego rodzaju sprawach zaleceń Zgromadzeniu Ogólnemu, członkom Organizacji i odpowiednim organizacjom wyspecjalizowanym.
Ten organ ONZ zawiera z agencjami wyspecjalizowanymi porozumienia, które następnie są zatwierdzane przez Zgromadzenie Ogólne. Rada Gospodarcza i Społeczna może odbywać wspólne narady z przedstawicielami takich organizacji. Te z kolei mogą zwracać się do Rady z wnioskami o wykonanie określonych prac (są one wykonywane, gdy wyrazi na to zgodę Zgromadzenie Ogólne). Reprezentanci agend wyspecjalizowanych mogą także w pewnych sytuacjach uczestniczyć w obradach Rady Gospodarczej i Społecznej.
Organizacje powiązane z ONZ
Poza agendami wyspecjalizowanymi funkcjonują w orbicie ONZ inne organizacje o zasięgu globalnym. Ich relacje z Organizacją Narodów Zjednoczonych regulowane są w odrębnych traktatach. Należy do nich Światowa Organizacja Handlu (WTO), która prowadzi działania na rzecz liberalizacji handlu międzynarodowego i stanowi forum negocjacji porozumień handlowych między państwami. Z kolei Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) jest platformą współpracy międzynarodowej w zakresie pokojowego wykorzystania energii nuklearnej. Do grupy tej należy również Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), stojąca na straży przepisów Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz niszczeniu jej zapasów. Wymienione podmioty określane są jako organizacje powiązane z ONZ.
Słownik
więcej niż połowa głosujących
proces polegający na zanikaniu granic między państwami i coraz większej swobodzie przepływu informacji, idei, produktów oraz ludzi w skali całego świata
przyjęty w 1945 r. w San Francisco traktat, na podstawie którego powstała i funkcjonuje Organizacja Narodów Zjednoczonych
najważniejszy organ decyzyjny ONZ, odpowiedzialny za pokój i bezpieczeństwo na świecie; składa się z 15 członków – 5 stałych oraz 10 niestałych, wybieranych na dwuletnią kadencję
organ ONZ, w którym reprezentowane są wszystkie państwa członkowskie organizacji, a każde z nich ma jeden głos
okres powojennej (1946–1989) politycznej, wojskowej i ideologicznej rywalizacji między USA i ZSRS oraz blokami państw skupionych wokół każdego z tych mocarstw