Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Bill Gates

RoXDAJtTa8s5Y1
Źródło: dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 7.01.2022], domena publiczna.

Bill Gates to amerykański multimiliarder, założyciel i postać zdecydowanie nietuzinkowa. Już w czasach młodości Bill wyróżniał się inteligencją na tle innych uczniów, osiągając ponadprzeciętne wyniki w matematyce oraz innych przedmiotach ścisłych. W szkole średniej zainteresował się programowaniem w języku BASICBASICBASIC, który był podwaliną powstania Microsoftu.

Kiedy w 1975 roku zaledwie 20‑letni Bill Gates oraz Paul Allen wpadli na pomysł założenia spółki Micro‑soft (początkowo jej nazwa zapisywana była z dywizem), nikt nie przypuszczał, do jakich rozmiarów rozwinie się ta działalność.

Ciekawostka

W egzaminach SATSAT (ang. Scholastic Assessment Test)SAT Bill Gates uzyskał aż 1590 punktów na 1600 możliwych, gdzie średnia dla całego kraju wynosi zaledwie 1000. Umożliwiło mu to dostanie się na Harvard. Naukę przerwał jednak po dwóch latach, by rozwijać swoje przedsiębiorstwo.

Początkowo głównym celem założenia spółki było wypuszczenie interpretera języka BASIC na mikrokomputerze Altair 8800, w ramach wypełnienia kontraktu z firmą MITS. Młodzi programiści szybko dostrzegli jednak, że możliwości, które oferuje im ta współpraca, nie są dalekosiężne. Zaczęli więc pracę nad narzędziami programistycznymi na różne systemy operacyjne już pod własnym szyldem: Microsoft.

Prawdziwym sukcesem okazało się wypuszczenie na rynek systemu operacyjnego DOSDOS (ang. Disc Operating System)DOS oraz zastosowanie agresywnej taktyki marketingowej w stosunku do bliźniaczo podobnych tworów. Microsoft wyrósł tym samym na hegemona branży informatycznej. Niektóre działania tej spółki zaczęły nosić znamiona praktyk monopolistycznych.

Ciekawostka

„Nie pamiętam”

W 1998 roku firma Microsoft na czele z pełniącym funkcję prezesa Billem Gatesem została oskarżona o stosowanie praktyk monopolistycznych. W całej aferze chodziło o wykorzystywanie pozycji hegemona na rynku w celu wyeliminowania mniejszych spółek. Dla przykładu, do każdej kopii Windowsa dołączana była przeglądarka Internet Explorer, co skutecznie uniemożliwiało wypromowanie się jej konkurentom.

Podczas procesu przed Senacką Komisją Sądownictwa, Bill Gates odpowiadał na pytania wymijająco, był nieobecny, a słowa „nie pamiętam” padały z jego ust tak często, że podczas powtórnej analizy nagrania sędzia nie potrafił powstrzymać się od śmiechu.

Kolejne lata to już mozolna praca nad rozwijaniem pozycji spółki, w której Bill zaczął pełnić rolę głównie biznesową. Jednocześnie firma rozwijała się w bardzo szybkim tempie, wypuszczając coraz to nowsze produkty. Wśród nich znajdziemy takie perełki jak Windows, czy pakiet Microsoft Office, które od razu stały się numerem jeden na rynku.

W 2008 roku Bill Gates zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa i skoncentrował się na filantropii. Fundacja BillaMelindy Gatesów zapewnia co roku stypendia naukowe dla młodych, uzdolnionych Amerykanów, będących przedstawicielami mniejszości etnicznych oraz skupia się na działalności w krajach Trzeciego Świata, m.in. na walce z AIDS oraz wirusem polio.

Steve Jobs

R1Fs30URScjWR1
Źródło: MetalGearLiquid, licencja: CC BY-SA 3.0.

Czy chcesz przez resztę życia sprzedawać słodzoną wodę, czy wolisz iść ze mną i zmieniać świat?

Tymi słowami Steve Jobs przekonał w 1983 roku Johna Sculleya, ówczesnego prezesa PepsiCo, aby objął on stanowisko CEO w firmie Apple. Ten niepozorny cytat sporo mówi o tym, w jaki sposób twórca popularnego „jabłka” postrzegał otaczający nas świat.

Wizjonerskie podejście Steve'a Jobsa przejawiało się na każdym szczeblu jego kariery w Apple. Zamysł, którym się kierował, był prosty – upraszczajmy już i tak dostatecznie skomplikowane rzeczy.

Owocem tej idei było wprowadzenie na rynek komputera iMac, którego sukces sprzedażowy uchronił spółkę przed bankructwem. Komputery te cechowały się wysoką intuicyjnością, nowoczesnym wyglądem, a także były stosunkowo proste w obsłudze.

Pod kierownictwem Steve'a Jobsa Apple odniosło również sukces na rynku muzycznym (odtwarzacz iPod oraz sklep muzyczny iTunes), a także na rynku telefonów komórkowych (iPhone).

Ciekawostka

Steve Jobs potrafił dostawać po kilka mandatów dziennie za parkowanie w niedozwolonych miejscach, tłumacząc się wiecznie „głową zajętą pomysłami”.

Kiedy jednak trafiał na okazję do wypowiedzenia się na temat swoich produktów – Jobs był skupiony i potrafił z największą dokładnością wymienić poszczególne specyfikacje.

To, w jaki sposób osoba Jobsa przyciągała do siebie ludzi, można najlepiej zaobserwować po tłumach, które przychodziły na prezentacje produktów z jego udziałem, w tym na już legendarną prezentację pierwszego iPhone'a w 2007 roku.

Jobs stworzył markę dla (jak sam to podkreślał) „ludzi z marzeniami”. Do dziś wiele osób decyduje się się na zakup produktów Apple nie dla samej specyfikacji urządzeń, lecz również za sprawą „otoczki” związanej z prestiżem ich posiadania.

Niestety, problemy zdrowotne, z którymi zmagał się Steve Jobs, zmusiły go najpierw do urlopu zdrowotnego, a później do całkowitej rezygnacji ze stanowiska CEOApple, gdzie zastąpił go Tim Cook.

Steve Jobs zmarł w swoim domu 5 października 2011 roku z powodu nawrotu leczonego wcześniej nowotworu trzustki, a jego śmierć została ogłoszona na stronie internetowej Apple słowami:

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiaj Steve Jobs odszedł od nas. Jego mądrość, pasja i energia były źródłem niezliczonych innowacji, które wzbogacają i poprawiają nasze życia. Dzięki Steve’owi świat jest zdecydowanie lepszy.

Linus Torvalds

R1WMdn0C3MTHa1
Źródło: Krd, Von Sprat, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 7.01.2022], licencja: CC BY 3.0.

Fiński programista uchodzi za jednego z prekursorów ruchu otwartego oprogramowania. Wszystko to za sprawą utworzenia w 1991 roku pierwszej wersji jądra LinuxJądro Linuxjądra Linux.

Początkowo Torvalds tworzył go na własną rękę – w wolnych chwilach i przy użyciu swojego komputera. Z czasem jednak Linux stał się rozległym, złożonym projektem, przy którym na zasadach dobrowolności udziela się mnóstwo osób.

Główną zaletą, którą oferuje jądro Linuxa, jest możliwość modyfikowania oraz ulepszania kodu źródłowego przez każdą osobę, która nabywa licencję. Koncepcja ta stoi tym samym w opozycji do rozwiązania, którego propagatorem był Microsoft, czyli oprogramowania własnościowego.

Ciekawostka

455 spośród 500 najwydajniejszych systemów komputerowych na świecie działa pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

Obecnie Torvalds głównie nadzoruje pracę nad projektem oraz samym jądrem, a opiekę nad wieloma podsystemami Linuxa przekazuje zaufanym współpracownikom.

Jedne z najpopularniejszych dystrybucji:

  • Linux Mint,

  • Ubuntu,

  • Fedora,

  • Debian GNU/Linux,

  • openSUSE,

  • Arch Linux,

  • PCLinuxOS,

  • CentOS,

  • Mandriva Linux,

  • Slackware.

Dennis Ritchie

Rsp3LToicF6b61
Źródło: Denise Panyik-Dale, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 7.01.2022], licencja: CC BY 2.0.

Wśród osób, które przyczyniły się do rozwoju informatyki, nie sposób nie wymienić Dennisa Ritchiego. Amerykański programista uchodzi za twórcę języka C, który od powstania w 1972 roku używany jest do tworzenia m.in systemów operacyjnych czy też aplikacji.

Jego zasługą jest również stworzenie UnixaUnixUnixa, w którym wraz z Kenem Thompsonem zastosowali po raz pierwszy m.in. hierarchiczną strukturę plików, która używana jest do dziś. Co ciekawe, powstało później wiele implementacji systemu Unix, do których należą m.in. Linux czy Mac OS X.

12 października 2011 r. Dennis Ritchie zmarł w wyniku przewlekłej choroby. Rok ten został określony jest jako jeden ze smutniejszych dla branży IT.

Bjarne Stroustrup

RRAJxnSFKlVQ51
Źródło: dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 7.01.2022], tylko do użytku edukacyjnego.

Kontynuatorem pracy Dennisa Ritchiego okazał się duński informatyk Bjarne Stroustrup. To jemu przypisuje się rozwinięcie języka C, m.in. o obiektowe mechanizmy abstrakcji danych oraz silną statyczną kontrolę typów.

Jednocześnie zamysłem Bjarne'a było zachowanie jak największej zgodności (przynajmniej na poziomie kodu źródłowego) z językiem C. Powstały w ten sposób C++ uchodzi za jeden z najpopularniejszych języków programistycznych na świecie.

James Gosling

R1dy4MY4b5Uwn1
Źródło: Peter Campbell, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 7.01.2022], licencja: CC BY-SA 4.0.

Kolejną osobą, która zapisała się na kartach historii informatyki, była postać Jamesa Goslinga. Kanadyjski programista w 1995 roku stworzył język Java, który, co ciekawe, był pierwotnie zaprojektowany z myślą o telewizji interaktywnej, dla której technologia ta okazała się zbyt zaawansowana (przynajmniej jak na tamten okres).

Podstawowe koncepcje Javy zostały przejęte z języka Smalltalk (m.in. maszyna wirtualna czy zarządzanie pamięcią), a składnia została częściowo zapożyczona z języka C oraz C++.

Gosling stworzył wysokopoziomowy język programowania, który używany jest do dziś do tworzenia m.in. aplikacji, ale także witryn internetowych.

Ciekawostka

Popularna gra „Minecraft” została napisana przy użyciu języka Java.

Guido van Rossum

Łatwy, intuicyjny język, będący jednocześnie potężnym narzędziem programistycznym.

W takich oto słowach Guido van Rossum przedstawił koncepcję powstania języka Python.

R1Myt2djYPqVr1
Źródło: Daniel Stroud, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 7.01.2022], licencja: CC BY-SA 4.0.

Ideą przewodnią języka Python jest jego czytelność oraz klarowność kodu źródłowego. Pozwala on na stosowanie różnych stylów programowania, przy zachowaniu przejrzystości oraz zwięzłości składni.

Guido van Rossum od 2019 roku przebywa na emeryturze, nadzorując rozwój języka Python oraz podejmując kluczowe decyzje na jego temat. Co ciekawe, oprócz nieustannego rozwijania swojego wynalazku, Guido epizodycznie pracował m.in. w Google czy Dropboxie.

Ciekawostka

Nazwa języka pochodzi od serialu komediowego „Latający cyrk Monty Pythona” emitowanego w latach siedemdziesiątych przez BBC.

Sir Timothy Berners‑Lee

R1GmkmIOno8pT
Źródło: Paul Clarke, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 7.01.2022], licencja: CC BY-SA 4.0.

Brytyjski programista uznawany jest współtwórcę oraz jednego z pionerów usługi World Wide Web. W 1989 roku wystąpił on z propozycją utworzenia ogólnoświatowego projektu opartego na hipertekście, który miał być początkiem funkcjonowania sieci WWW.

Pierwszą stroną, którą opublikował Timothy Berners‑Lee, była witryna info.cern.ch (co ciekawe, działa ona po dziś dzień), na której znajdowały się informacje na temat komputera (oraz jego zdjęcia), na którym została napisana.

Od 1994 roku jest dyrektorem organizacji World Wide Web ConsortiumW3C (World Wide Web Consortium)World Wide Web Consortium, która zrzesza ogólnoświatowe środowiska WWW. Głównym celem W3C jest na ten moment doprowadzenie sieci do jej maksymalnych możliwości.

Larry Page oraz Sergey Brin

R1ZBuRT2MuOBy1
Sergey Brin
Źródło: Joi Ito, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 7.01.2022], licencja: CC BY 2.0.

Duet stojący za stworzeniem wyszukiwarki Google. Ścieżki przyszłych twórców najbardziej znanej przeglądarki skrzyżowały się w 1995 roku na Uniwersytecie Stanforda.

RiAIubhAPsR7c1
Larry Page
Źródło: MarciN Mycielski, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org [dostęp 7.01.2022], licencja: CC BY-SA 4.0.

Pierwszą wersją wyszukiwarki był Backrub (określał znaczenie poszczególnych stron na podstawie linków). Backrub korzystał z algorytmu PageRank. Cztery lata później powstało pierwsze oficjalne biuro firmy Google (wcześniej twórcy działali, mieszkając jeszcze w akademiku).

Stworzenie przeglądarki Google przez specjalistów branżowych było porównywane swoją doniosłością do dzieła, które osiągnął Gutenberg wraz z wynalezieniem druku.

Pod koniec 2019 r. Page oraz Brin zrezygnowali z pełnionych w firmie funkcji na rzecz Sundara Pichaia.

Słownik

BASIC
BASIC

język programowania wysokiego poziomu opracowany w 1964 przez Johna George'a Kemeny'egoThomasa E. Kurtza

DOS (ang. Disc Operating System)
DOS (ang. Disc Operating System)

pierwszy przenośny system operacyjny w mikrokomputerach z lat 80.

Jądro Linux
Jądro Linux

jedna z części uniksopodobnych systemów operacyjnych; jest wolnym oprogramowaniem napisanym przez Linusa Torvaldsa w 1991 r.

SAT (ang. Scholastic Assessment Test)
SAT (ang. Scholastic Assessment Test)

ustandaryzowany test dla uczniów szkół średnich w USA

Unix
Unix

system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs przez Dennisa RitchieKena Thompsona

W3C (World Wide Web Consortium)
W3C (World Wide Web Consortium)

organizacja, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW