Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Wiarygodny pomiar masy od starożytności był ważną działalnością techniczną człowieka, gdyż umożliwiał sprawny, rzetelny i uczciwy handel. Wyznaczanie masy ciał było na tyle istotne, że ówcześni ludzie uznali za stosowne uwiecznienie tego procesu, jak widać na Rys. 1. i Rys. 2., w różnych dziełach sztuki – na malowidłach ściennych, na obrazach i na zdobionych wazach. Jak wyznaczano masę ciał w zamierzchłych czasach?

R19oKcPcCC3Df
Rys. 1. Ważenie za pomocą wagi szalkowej w starożytnym Egipcie. [Źródło: Hunefer / Public domain]
RM8sYt8cqu6v4
Rys. 2. Ważenie za pomocą wagi szalkowej w szesnastowiecznych Indiach. [Źródło: Meister der Jahângîr‑Memoiren / Public domain]

Na Rys. 1. widać wyobrażenia wagi szalkowej ze starożytnego Egiptu, a na Rys. 2. z szesnastowiecznych Indii. Przyjrzyjmy się konstrukcji wagi szalkowej, przedstawionej na Rys. 3.

R1TFpydwXOOHC
Rys. 3. Schemat wagi szalkowej.

Zasada działania tej wagi opiera się na równowadze dźwigni dwustronnej o równych długościach ramienia. Zawieszona poziomo poprzeczna belka ma przymocowane do końców równej masy szalki. Położenie ciała na takiej szalce sprawia, że przyłożona do niego siła grawitacji wytwarza siłę nacisku na szalkę, dzięki czemu powstaje moment siły obracający belkę. Aby zrównoważyć wagę, należy na przeciwległej szalce umieścić ciężar, który wytworzy taki sam moment siły. Ponieważ długości ramion belki r1r2 są sobie równe, to znaczy, że w stanie równowagi masa umieszczona na drugiej szalce musi być taka sama, jak ta na pierwszej szalce. Do zrównoważenia wagi służą odważniki o znanej masie, których dokładanie i zdejmowanie pozwala zobaczyć, na którą stronę przechyla się wskazówka wagi. Po osiągnięciu stanu równowagi można odczytać i zsumować masę użytych obciążników, ustalając tym samym, jaka jest masa nieznanego obiektu. Wagi te potrafią być bardzo precyzyjne. Używane były w laboratoriach, jednakże zasadniczym problemem jest konieczność stosowania wspomnianych obciążników, co czyni proces ważenia czasochłonnym (a zgubienie odważnika – kosztownym). Z tego powodu do użytku weszły wagi sprężynowe, zaprezentowane na Rys. 4.

RpKGZLpqZebcP

Wagi sprężynowe również trzeba zrównoważyć. Jednak w przeciwieństwie do wagi szalkowej, gdzie równowaga zachodzi pomiędzy dwoma siłami nacisku, w wadze sprężynowej mamy do czynienia z równowagą pomiędzy siłą nacisku a siłą sprężystości. Położenie ciężaru na szalce sprawia, że ugina się sprężyna o stałej sprężystości k, skracając się o dystans Δ x. Powoduje to powstanie siły sprężystości o wartości F=k Δ x. Im większa masa na szalce, tym większe musi być skrócenie sprężyny, aby zrównoważyć ciężar tej masy. Równowaga zachodzi, gdy mg=k Δ x, a ponieważ gk to znane stałe fizyczne, to de facto pomiar na wadze sprężynowej jest pomiarem długości skrócenia sprężyny. W praktyce układ łączy się ze wskazówką, która wraz ze zmianą długości sprężyny obraca się dookoła wyskalowanej w kilogramach skali.

Wagi sprężynowe to nie jedyny wynalazek, który pozwolił na ważenie bez użycia obciążników o zmiennej masie. Rys. 5. przedstawia wagę kolumnową, obecną kiedyś w każdej szkole. Waga ta również korzysta z zasady działania dźwigni dwustronnej, jednakże tym razem ramiona dźwigni mają różną długość. Równowaga oznacza, że r1×F1= r2×F2. Osoba stająca na podeście obciąża ukryty w kolumnie i głowicy wagi mechanizm, który sprawia, że do ramienia wagi, w małej odległości od jego osi obrotu, przykładany jest ciężar. W efekcie, wytworzony moment siły jest niewielki, mimo znacznej masy. Równowagę zapewnia się przez przesuwanie ciężarka po dłuższym ramieniu – po skali, wyskalowanej w kilogramach.

Rld1xx5LrZRtT
Rys. 5. Waga kolumnowa (lekarska).

Postęp technologiczny przyniósł nam jednak coś więcej, niż tylko kolejne usprawnienia mechaniczne – przyniósł nam rozwiązania elektroniczne. Dwa przykłady zaprezentowano na Rys. 6. To odpowiednio waga tensometryczna i waga kwarcowa. Jak działają?

RheziYDxj9lSq
Rys. 6. Wagi elektroniczne - po lewej tensometryczna, po prawej kwarcowa. [Źródło: Stan ZurekMaciej Osmulski / CC BY‑SA]

Tensometry to urządzenia służące do pomiarów naprężeń, pozwalające zamienić odkształcenie urządzenia na wielkość elektryczną. Przykładem niech będą tensometry oporowe. Bazują one na ściskaniu i rozciąganiu drutów oporowych pod wpływem przyłożonych do nich sił. Ściśnięcie takiego drutu zmienia wartość jego oporu elektrycznegoOpór elektrycznyoporu elektrycznego. Zmianę tę można zmierzyć w układzie elektronicznym, a następnie przeskalować na pożądane jednostki, jak gramy czy kilogramy. W ten sposób funkcjonują współczesne wagi kuchenne, jubilerskie, łazienkowe i proste wagi laboratoryjne. Jeśli jednak chcemy zmierzyć bardzo niewielką masę, zmiany związane z odkształceniem mogą być zbyt małe w stosunku do możliwości tensometrów. Możemy wtedy skorzystać z wag kwarcowych. Kwarc to kryształ, będący piezoelektrykiemPiezoelektrykpiezoelektrykiem. Po przyłożeniu do niego napięcia, kwarc odkształca się. Przyłożenie zmiennego napięcia o dobrze dobranej częstotliwości, tak zwanej częstotliwości rezonansowej, wprawia kryształ w regularne drgania o znanej częstotliwości. Jeśli taki drgający kryształ połączy się z szalką, jak na Rys. 6., ona również będzie drgała. Kiedy przymocuje się do szalki niewielki ciężar, zwiększy to jej bezwładność, a w efekcie zmieni się częstotliwość drgań. Pomiar zmiany częstotliwości można przeliczyć na pomiar masy, z dokładnością do nanogramów! Podobne urządzenia wykorzystuje się w ultraprecyzyjnych pomiarach laboratoryjnych, na przykład do wyznaczenia masy pojedynczej komórki bakterii.

Warto zwrócić uwagę na to, że dopiero ostatni z omówionych przykładów przy wyznaczaniu masy nie korzysta z pomiaru siły grawitacji ważonego obiektu, tylko wykorzystuje bezwładność tej masy. Ta uwaga otwiera nam nowe możliwości – pomiar masy w przestrzeni kosmicznej, gdzie nie mamy możliwości, aby „stanąć na wadze”, gdyż waga, mierząca de facto siłę grawitacji, wskazywałaby „0”. Tymczasem pomiar masy w kosmosie ma znaczenie chociażby dla kondycji medycznej astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nasze ciała ewoluowały w ziemskim polu grawitacyjnym i cały układ kostno‑szkieletowy oraz układ krążenia dostosowane są do pracy w warunkach skierowanej pionowo w dół siły grawitacji. Orbitując wokół Ziemi lub będąc w trakcie misji kosmicznej, astronauci doświadczają stanu nieważkości, co prowadzi do istotnych zmian w ich ciele, w tym utraty masy mięśniowej i kostnej. Muszą zatem podejmować codzienne treningi, aby utrzymać odpowiednie parametry ciała. Pomiar masy ciała jest jednym z narzędzi do oceny ich stanu fizycznego. Jak odbywa się pomiar masy w przestrzeni kosmicznej?

Ponieważ w warunkach nieważkości nie możemy wykorzystać masy jako źródła siły grawitacji, wykorzystuje się masę jako miarę bezwładności. Pierwsze z dwóch urządzeń, które omówimy, nosi akronim SLAMMD, od Space Linear Acceleration Mass Measurement Device, czyli urządzenie do pomiaru liniowego przyspieszenia w celu pomiaru masy. Zgodnie z drugą zasadą dynamiki Newtona, jeśli do ciała o masie m przyłożona jest siła F, wówczas ciało to będzie poruszać się z przyspieszeniem a=Fm. Urządzenie SLAMMD składa się z platformy, której chwyta się astronauta. Następnie platforma wypychana jest ze znaną siłą F, a układ czujników mierzy przyspieszenie, jakie osiąga astronauta. Po obliczeniu m=Fa otrzymujemy masę astronauty.

Drugie z urządzeń nosi akronim BMMD, od Body Mass Measurement Device, czyli urządzenie do pomiaru masy. W nazwie tym razem nie kryje się zasada działania – opiera się ona, podobnie jak w przypadku rezonatora kwarcowego, na pomiarze zmiany częstotliwości oscylacji układu. Układ składa się z poruszającego się regularnie ze znaną częstotliwością f0 chwytaka, którego chwyta się astronauta tak, że również oscyluje wraz z tym chwytakiem. Częstotliwość oscylacji zmienia się o  Δ f, ponieważ zwiększa się bezwładność układu, a nie zmienia się siła wymuszająca drgania. Na Rys. 7. widoczne jest urządzenie w trakcie pracy.

Rv0jXI1uJ8lJ2
Rys. 7. Astronauta podczas pomiaru masy. [Źródło: NASA / Public domain]

To tylko kilka przykładów na to, jak można mierzyć masę ciał – w przypadku układów atomowych lub astronomicznych oczywiście również korzysta się z innych relacji fizycznych, niż nacisk obiektu na wagę. Zachęcamy do samodzielnej lektury w tym zakresie.

Słowniczek

Opór elektryczny
Opór elektryczny

(ang.: electrical resistance) - wyrażana w omach () własność materiału, opisująca zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego.

Piezoelektryk
Piezoelektryk

(ang.: piezoelectric) - materiał, w którym zachodzi zjawisko piezoelektryczne, czyli pod wpływem naprężeń mechanicznych pojawiają się na jego powierzchni ładunki elektryczne, co wynika z braku środka symetrii tworzącego go kryształu.