W powtórkowych lekcjach skupimy się na części poświęconej pytaniom. Odnoszą się one do wielu różnych materiałów źródłowych (nie tylko tekstów oraz ilustracji, ale również map, tabel czy wykresów itp.). Przede wszystkim musisz dokładnie zapoznać się z materiałami źródłowymi, ale także zwrócić uwagę na polecenia. Poniżej przybliżamy, jak rozumieć polecenia w zadaniach różnego typu:
RAmy0nWs0M2VC
Pamiętajcie, że odpowiedź musi odnosić się do źródła – błędem jest bazowanie wyłącznie na swojej wiedzy i zignorowanie podanego źródła. Chodzi bowiem o to, aby osoba odpowiadająca na pytanie umiejętnie połączyła analizę materiału źródłowego z własną wiedzą. Nie bójcie się korzystać z posiadanych informacji i zawsze odwołujcie się do podanych źródeł. Pamiętajcie również o tym, by wczytywać się w polecenia – czasem wiedza własna nie jest potrzebna, czasem tekst to tylko inspiracja, a innym razem należy połączyć wiedzę z interpretacją tekstu.
Ochrona wolności i praw człowieka w Polsce
Ochrona wolności i praw człowieka w Polsce wynika z dwóch porządków prawnych – z jednej strony z zapisanych w Konstytucji RP (i rozwiniętych w ustawach) wartości wywodzących się zarówno z tradycji wewnątrzkrajowej, jak i zaabsorbowanej już tradycji międzynarodowej; z drugiej strony – z przyjętego przez państwo polskie, przez ratyfikowanie odpowiednich konwencji i umów, międzynarodowego porządku prawnego: ONZ, Rady Europy, UE i OBWE. Obowiązujące zasady prawa międzynarodowego, które dotyczą ochrony wolności i praw jednostki, wyznaczają też prawne standardy wewnątrzkrajowe, a ustawodawstwo konkretyzuje je w postaci szczegółowych przepisów. Oba te porządki uzupełniają się, w niektórych przypadkach są jednak odmiennie interpretowane.
Wolności i prawa jednostki w Konstytucji RP
Podobnie jak międzynarodowy, polski porządek prawny rozróżnia pojęcie wolności i praw człowieka. Wolności są związane z przyrodzoną naturą człowieka i ustawodawca nie może ich ograniczyć, a korzystanie z nich podlega restrykcjom jedynie z racji ochrony wolności innych osób. Obywatele mogą korzystać z praw tylko w ramach przyznanych im przez ustawodawcę możliwości.
Katalog wolności i praw jednostki został zapisany przede wszystkim w rozdziale II Konstytucji RP oraz w innych miejscach ustawy zasadniczej. Wymieniono tam zasady ogólne, prawa uznawane za klasyczne – osobiste i polityczne – a także prawa socjalne, ekonomiczne i kulturalne, które są zobowiązaniem dla państwa do prowadzenia odpowiedniej polityki w tych dziedzinach.
Konstytucja wyznacza też uprawnienia organów władzy publicznej w zakresie skali ingerencji w sferę wolności i praw jednostki.
Jako wolność należy tu rozumieć określoną w prawie sferę niezależności jednostki, wolnej w tym zakresie od ingerencji zewnętrznych, jako prawo zaś – możliwość wystąpienia jednostki z konkretnym roszczeniem wobec państwa. Konstytucja wyróżnia też ograniczenia poszczególnych wolności i praw (np. w tworzeniu partii politycznych) i obowiązki jednostki, np. wierność państwu, ochronę środowiska, uiszczanie podatków.
Zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, wolności i prawa człowieka mogą być ograniczone jedynie na drodze ustawowej i tylko z powodu: ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego, środowiska, zdrowia, moralności publicznej oraz wolności i praw innych osób w demokratycznym państwie. Dopuszczalne jest to jedynie wówczas, gdy zawyrokował o tym Trybunał Konstytucyjny i tego celu „nie można by osiągnąć przy użyciu innych środków, mniej uciążliwych dla obywatela, bo słabiej ingerujących w sferę jego praw i wolności”.
Niektóre prawa mogą być jednak konstytucyjnie ograniczone w inny sposób, np. w imię ważnego interesu publicznego (art. 220) można ograniczyć swobodę działalności gospodarczej, a w imię ważnego interesu gospodarczego państwa – dostęp do informacji publicznej (art. 61 ust. 3). Z kolei ważny interes prywatny może skutkować ograniczeniem jawności rozprawy sądowej (art. 45 ust. 2).
Najważniejsze zasady ogólne dotyczące wolności i praw w Konstytucji RP
RGq8BERilc82w
Konstytucyjne gwarancje wolności i praw osobistych, politycznych, społecznych, kulturalnych i ekonomicznych
Dla ochrony praw i wolności istotne znaczenie mają gwarancje formalne i materialne przestrzegania tych praw.
Gwarancje materialne to wolności i prawa przysługujące człowiekowi, zapisane np. w prawie do wolności słowa, sumienia lub wyznania.
Gwarancje formalne to dostępne sposoby działania i związane z nimi instytucje prawne umożliwiające realizację i ochronę praw (m.in.: wymiar sprawiedliwości, zasada publikacji aktów prawnych, bezpośrednie środki dochodzenia praw – skargi i petycje). Dzięki gwarancjom formalnym jednostka może dochodzić swych praw.
Katalog wolności i praw zawartych w Konstytucji RP
RufTrhT2pkzyg
W Konstytucji RP wymieniane są następujące środki służące formalnej ochronie praw i wolności:
zapewnienie możliwości dochodzenia naruszenia wolności lub prawa na drodze sądowej;
prawo do zaskarżania orzeczeń i decyzji wydanych w sądzie pierwszej instancji;
prawo do wystąpienia do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie praw lub wolności, które zostały naruszone przez organy władz publicznych;
prawo do wniesienia skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z konstytucją ustawy lub innego aktu prawnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł o wolnościach jednostki lub prawach określonych w konstytucji; skarga konstytucyjna umożliwia bezpośrednie wszczęcie postępowania (po wyczerpaniu dwuinstancyjnego) i ma charakter sformalizowany;
prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została wyrządzona przez działanie organu władzy publicznej niezgodne z prawem.
Możliwe formy ograniczenia wolności i praw człowieka w Polsce
Jedyne możliwe ograniczenia wolności i praw człowieka w Polsce są zapisane w konstytucji. Wynikają one z wprowadzenia na mocy jej działania jednego ze stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.
Wprowadzenie tych stanów może ograniczyć wolności i prawa człowieka, jednak nawet w czasie stanu wojennego i stanu wyjątkowego nie jest możliwe ograniczenie m.in. takich wolności i praw, jak:
należy tu także zakaz tortur i obowiązek humanitarnego traktowania.
Z kolei w czasie stanu klęski żywiołowej mogą zostać ograniczone następujące prawa i wolności:
wolność osobista;
wolność poruszania się;
wolność pracy;
wolność działalności gospodarczej;
prawo własności oraz prawo do wypoczynku.
Słownik
konstytucja
konstytucja
inaczej: ustawa zasadnicza, najważniejszy akt normatywny w państwie określający podstawy ustroju państwa; w Polsce uchwalany przez władzę ustawodawczą i przyjmowany przez obywateli w referendum
konsument
konsument
osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową
skarga konstytucyjna
skarga konstytucyjna
środek prawny pozwalający osobie fizycznej bądź prawnej na zweryfikowanie ostatecznych rozstrzygnięć organów publicznych, które naruszają konstytucyjne prawa i wolności osoby występującej ze skargą; skarga konstytucyjna może być wniesiona tylko w wypadku wyczerpania toku instancyjnego, czyli gdy wykorzystano już wszystkie środki odwoławcze
wolność osobista
wolność osobista
prawo do swobodnego przemieszczania się z miejsca na miejsce oraz prawo niepodlegania uwięzieniu bez wyroku sądowego
odpowiedzialność urzędnicza
odpowiedzialność urzędnicza
odpowiedzialność Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy publicznych, a więc także urzędników, przy wykonywaniu władzy publicznej; nie ma znaczenia, czy zachowanie urzędnika jest zawinione