Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑azure

Czas połowicznej przemiany

Czas połowicznej przemiany substratu jest ważnym czynnikiem w kinetyce chemicznejkinetyka chemicznakinetyce chemicznej. Analizuje szybkość przebiegu reakcji chemicznych i ich mechanizmówmechanizm reakcjimechanizmów w odniesieniu do różnych warunków, tj. ciśnienia, temperatury, stężenia oraz natury reagentów, biorących udział w tej reakcji.

Z tym działem związane są pojęcia:

bg‑azure

Szybkość reakcji

Reakcją chemiczną nazywa się przemianę jednego lub większej ilości substratów w jeden lub kilka różnych produktów. Dlatego też szybkość reakcji chemicznej wyraża się jako iloraz stężenia molowego substratu (ze znakiem ujemnym, ponieważ w reakcji go ubywa) lub produktu do czasu i nie jest to wielkość stała, ponieważ w trakcie przebiegu reakcji ulega zmianom (maleje).

v=ΔCsubstratuΔt lub v=ΔCproduktuΔt

Powyższą zależność można zobrazować za pomocą wykresów zależności zmian stężenia molowego substratu i produktu do czasu.

R2BQbVeI3m3Cq1
Szybkość ubytku stężenia substratu i przyrostu stężenia produktu w czasie przebiegu reakcji
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Szybkość reakcji jest uwarunkowana wieloma czynnikami, które mogą ją zwiększać lub zmniejszać. Należą do nich:

  • temperatura,

  • stężenie reagentów,

  • stosowane rozpuszczalniki,

  • katalizatorykatalizatorkatalizatory/inhibitoryinhibitorinhibitory,

  • mieszanie,

  • rozdrobnienie,

  • ciśnienie.

bg‑azure

Cząsteczkowość reakcji

Cząsteczkowość reakcji to liczba cząsteczek substratu – atomów, jonów lub rodników, które biorą udział w danej reakcji elementarnejreakcja elementarnareakcji elementarnej. Przykładowo dwucząsteczkowa reakcja to synteza jodowodoru.

H2+I2 2 HI
bg‑azure

Rzędowość reakcji a stała szybkości

Rzędowość reakcji chemicznej to suma wykładników potęg poszczególnych stężeń molowych substratów. Dla syntezy jodowodoru:

H2+I22 HI

Dla powyższej reakcji chemicznej równanie kinetycznerównanie kinetycznerównanie kinetyczne na szybkość reakcji chemicznej to:

v=k·H21·I21

gdzie k – stała szybkości reakcji.

Rząd reakcji wynosi n=2 (1+1, ponieważ stężenia substratów są podniesione do potęgi 1 – kolor niebieski).

W przypadku reakcji złożonych, składających się z kilku etapów, równanie kinetyczne ustala się doświadczalnie. Wówczas rząd reakcji nie musi być wartością całkowitą, jak dla reakcji prostych.

Stała szybkości reakcji to współczynnik proporcjonalności k w równaniu kinetycznym reakcji chemicznej. Jednostkę stałej szybkości determinuje równanie kinetyczne w taki sposób, aby szybkość reakcji chemicznej wyrażona była w
moldm3·s. Zależność jednostki stałej szybkości reakcji od rzędu reakcji przedstawia poniższy wzór:

kn=dm3n-1moln-1·s

gdzie n – rząd reakcji.

bg‑azure

Reakcje I rzędu

W kinetyce chemicznej analizowane są zależności dla reakcji o różnej rzędowości. Do najbardziej znanych należą reakcje: zerowego rzędu, I rzędu oraz II rzędu. Na cele powyższego tematu przeanalizujesz zależności dla reakcji I rzędu.

Reakcjami I rzędu nazywane są te, dla których rząd wynosi n=1. Dla nich równanie kinetyczne ma postać:

InC0C=k·t lub C=C0·e-k·t

gdzie:

  • C – stężenie molowe substratu pozostałe po czasie t,

  • C0 – początkowe stężenie molowe substratu,

  • k – stała szybkości reakcji czas-1,

  • t – czas przebiegu reakcji,

  • ln – logarytm naturalny o podstawie e (liczba Eulera), gdzie e=2,718281828

Powyższe wyrażenie można również zapisać jako zależność masy (m0m), liczby moli (n0n) lub liczby cząsteczek (N0N) i wówczas:

lnm0m=k·t lub m=m0·ek·t
lnn0n=k·t lub n=n0·ek·t
lnN0N=k·t lub N=N0·ek·t

W opisie zależności, w kinetyce chemicznej, stosowane są wykresy. Poniżej podano kilka przykładowych wykresów, które służą do opisu kinetyki reakcji I rzędu.

Wykresy zależności stężenia molowego substratu od czasu oraz szybkości reakcji od czasu są wykresami ekspotencjalnymi. Ta zależność związana jest z równaniem kinetycznym (e – liczba Eulera), ale wynika również z malejącej w czasie reakcji ilości substratów, a tym samym – malejącej szybkości reakcji.

R1MCdg10fUlQc1
Wykres ekspotencjalnej zależności stężenia molowego substratu od czasu dla reakcji <math aria‑label="pierwszego">I rzędu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Na wykresy zależności stężenia molowego substratu w funkcji czasu ma wpływ stała szybkości reakcji: jeżeli stała szybkość jest większa, to nachylenie wykresu będzie ostrzejsze.

R30T8oJrr9dHR1
1. Wykres ekspotencjalnej zależności stężenia molowego substratu od czasu dla reakcji I rzędu z różnymi stałymi szybkości reakcji. Niebieska k = 4 , 3 10 5 1 s , czerwona linia - k = 8 , 3 10 5 1 s . Na ilustracji znajduje się wykres zależności stężenia molowego substratu (oś Y) w czasie podanym w sekundach (oś X). Na osi Y są wartości od zera do 1,30, na osi X od zera do 350 000. Na wykresie są dwie krzywe. Jedna krzywa - niebieska - biegnie od wartości zero na osi X i 1,20 na osi Y łukiem w dół do wartości 0,15 na osi Y i 50 000 na osi X oraz 0,2 i 100 000, przyjmując ostatecznie wartość zero na osi Y i 150 000 na osi X. Druga krzywa - czerwona - również rozpoczyna się od wartości zero na osi X i 1,20 na osi Y. Biegnie łukiem w dół, ale bliżej osi Y niż krzywa niebieska. Tam, gdzie krzywa niebieska ma wartość 0,15 i 50000, to czerwona przyjmuje wartość bliską zera przy wartości 50000. Następnie krzywe zaczynają się pokrywać. 2. Wykres ekspotencjalnej zależności szybkości reakcji od czasu dla reakcji I rzędu. Zależność szybkości w czasie. Na ilustracji znajduje się wykres zależności szybkości reakcji w czasie. Na osi x jest czas mierzony w sekundach, na osi y jest szybkość reakcji w m o l d m 3 s Krzywa, która jest wklęsła, rozpoczyna się wysoko na osi Y przy wartości 6.50105 opada łukiem, osiągając wartość zero przy 85 000 sekund na osi X. 3. Wykres liniowej zależności lnC od czasu dla reakcji I rzędu. Zależność logarytmu naturalnego ze stężenia molowego substratu w czasie. Ilustracja przedstawia wykres zależności logarytmu naturalnego ze stężenia molowego substratu (oś Y) w czasie (oś X). Na wykresie znajduje się prosta, która ma ujemne wartości - biegnie na skos w dół - od wartości zero na osiach do wartości około minus trzynaście na osi Y i 300 000 sekund na osi X.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1CwbTUMl1ai4
Wykres zależności logarytmu naturalnego ze stężenia substratu od czasu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Przykładami reakcji I rzędu są reakcje rozkładu, hydrolizy estrów, inwersji sacharozy w glukozę i fruktozę, jodowania acetonu oraz reakcje rozkładów promieniotwórczych. Dla nich można obliczyć czas potrzebny do zaniku połowy z początkowej ilości substratu, wówczas:

m=12m0

gdzie m – masa pozostała po zaniku połowy substratu.

Następnie, po podstawieniu do wzoru na równanie kinetyczne,

lnm0m=k·tlnm012m0=k·t

otrzymujemy wzór na czas połowicznej przemiany t12 (czyli potrzebny do zaniku połowy substratu):

ln2=k·t lub t=ln2k=0,693k
Polecenie 1

Oblicz czas połowicznej przemiany t12 dla reakcji I rzędu, której stała szybkości wynosi:

k=3,38·10-5 1s
RCdR9kNtOITUa
Rozwiązanie oraz odpowiedź zapisz w zeszycie do lekcji chemii, zrób zdjęcie, a następnie umieść je w wyznaczonym polu.
R1VZoCDCHJJ8t
(Uzupełnij).
1
Polecenie 2

Dla poniższej reakcji stała szybkości wynosi 1,8·10-3 1s.

AB+C

Oblicz czas połowicznej przemiany i zaznacz go na wykresie zależności zmian stężenia molowego substratu w czasie. Stężenie początkowe substratu wynosiło 5 moldm3.

RCdR9kNtOITUa
Rozwiązanie oraz odpowiedź zapisz w zeszycie do lekcji chemii, zrób zdjęcie, a następnie umieść je w wyznaczonym polu.
R9ImWb33uFUK9
(Uzupełnij).

Słownik

mechanizm reakcji
mechanizm reakcji

opis faktycznego przebiegu reakcji chemicznej, razem ze wszystkimi stadiami i produktami pośrednimi

reakcja elementarna
reakcja elementarna

reakcja chemiczna, która zachodzi w jednym etapie/akcie, bez produktów pośrednich

katalizator
katalizator

substancja chemiczna, której dodatek do reakcji powoduje przyśpieszenie reakcji chemicznej, po zakończeniu reakcji jest w całości odzyskiwana; wyróżniamy katalizatory homogeniczne, czyli będące w takiej samej fazie co substraty, oraz heterogeniczne, które są w innej fazie niż substraty

inhibitor
inhibitor

substancja chemiczna, której dodatek do reakcji powoduje spowolnienie lub zatrzymanie reakcji chemicznej, po zakończeniu reakcji jest w całości odzyskiwana; wyróżniamy inhibitory homogeniczne, czyli będące w takiej samej fazie co substraty, oraz heterogeniczne, które są w innej fazie niż substraty

równanie kinetyczne
równanie kinetyczne

zależność szybkości reakcji chemicznej od stężenia reagentów i temperatury, a w przypadku reakcji chemicznych przebiegającej w fazie gazowej, dodatkowo od ciśnienia

kinetyka chemiczna
kinetyka chemiczna

dział chemii fizycznej zajmujący się szybkością reakcji chemicznych w różnych warunkach ciśnienia, temperatury oraz stężenia i natury reagentów

nuklid C14
nuklid C14

promieniotwórczy izotop węgla; jego jądro atomowe zawiera 6 protonów i 8 neutronów

szybkość reakcji
szybkość reakcji

zmiana stężenia molowego substratów lub produktów w jednostce czasu

cząsteczkowość
cząsteczkowość

liczba cząsteczek biorąca udział w reakcji elementarnej

rzędowość reakcji
rzędowość reakcji

suma wykładników potęg w równaniu kinetycznym

stała szybkości reakcji
stała szybkości reakcji

współczynnik proporcjonalności w równaniu kinetycznym

funkcja ekspotencjalna
funkcja ekspotencjalna

inaczej funkcja wykładnicza; funkcja ciągła, rosnąca

Bibliografia:

Bełtowska‑Brzezinska M., Podstawy kinetyki chemicznej. S**krypt do wykładów, Poznań 2009.

Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 1994.

Encyklopedia PWN

Hejwowska S., Marcinkowski R., Chemia ogólna i nieorganiczna, Gdynia 2005.