Przeczytaj
Przyczyny powstawania nagłych zmian w chromosomach
Podstawowe informacje na temat rodzajów mutacji znajdziesz w e‑materiałach „Mutacje - kryteria podziału i rodzaje”„Mutacje - kryteria podziału i rodzaje”.
Mutacje chromosomowe strukturalne są następstwem pęknięć chromosomówchromosomów, tj. przerwania obu nici DNA. Uszkodzenie to prowadzi zazwyczaj do utraty części materiału genetycznego (delecji).
Możliwe jest także błędne naprawienie uszkodzenia. Działanie mechanizmów naprawczych komórki umożliwia ponowne połączenie spontanicznie przerwanych nici DNA oraz zachowanie materiału genetycznego, ale bywa zawodne w przypadku podwójnych pęknięć. Nieprawidłowe połączenie pękniętych fragmentów chromosomów skutkuje przegrupowaniem fragmentów w obrębie jednego chromosomu (inwersja) bądź kariotypu (translokacja).
Skutkiem niesymetrycznej wymiany odcinków chromatydchromatyd podczas crossing‑over w czasie pierwszego podziału mejotycznego komórki może być podwojenie (duplikacja) lub powstanie chromosomów z brakiem danego fragmentu (delecja).
Na powstawanie pęknięć wpływają czynniki mutagenneczynniki mutagenne. Wyróżnia się chemiczne i fizyczne czynniki uszkadzające chromosomy.
Do czynników chemicznych należą związki interkalujące. Są to drobnocząsteczkowe substancje zdolne do bezpośredniego wnikania w strukturę podwójnej helisy DNA. Prowadzi to do zmian strukturalnych, takich jak:
wydłużenie nici na skutek insercji;
skrócenie nici na skutek delecji;
skręcenie par zasad.
Takie modyfikacje strukturalne mogą uniemożliwić zajście niektórych procesów, np. transkrypcji i replikacji. Do czynników interkalujących zalicza się czynniki chemiczne, m.in. bromek etydyny i barwniki akrydynowe.
Do czynników fizycznych zalicza się promieniowanie jonizujące.
Na skutek działania promieniowania jonizującego powstają dwa typy uszkodzeń cząsteczki DNA:
pęknięcie cząsteczki DNA w jednej lub obu niciach nukleotydowych;
usunięcie pirymidyn z cząsteczki DNA.
Więcej na temat czynników mutagennych w e‑materiale pt. Czynniki mutagenne i ich źródła.
Więcej na temat mechanizmów działania czynników mutagennych w e‑materiale pt. Mechanizmy działania wybranych mutagenów.
Rodzaje mutacji chromosomowych strukturalnych
Główne rodzaje mutacji zmieniających strukturę chromosomów to delecja, inwersja,
duplikacja i translokacja.
Rodzaje inwersji
Inwersja nie jest jednorodną mutacją chromosomową. Wyróżnia się inwersje paracentryczną oraz pericentryczną.
Więcej na temat chromosomów przeczytasz w e‑materiale pt. „Budowa i rodzaje chromosomów eukariotycznych”„Budowa i rodzaje chromosomów eukariotycznych”.
Czym jest chromosom pierścieniowy?
Chromosom pierścieniowy powstaje przez połączenie się dwóch ramion chromosomu. Jest to możliwe na drodze delecji dystalnej zachodzącej na końcach ramion chromosomu, które następnie łączą się. Powstaniu chromosomu pierścieniowego towarzyszy więc utrata małych fragmentów chromosomu.
Objawy obserwowane u ludzi z chromosomami pierścieniowymi są spowodowane delecją genów w regionach telomerowych tych chromosomów.
W rzadkich przypadkach chromosomy tworzą pierścień bez utraty odcinków chromosomów. Wówczas mutacja nie ujawnia się w fenotypie.
Chociaż chromosomy pierścieniowe występują rzadko, znaleziono je we wszystkich ludzkich chromosomach. Opublikowano doniesienia naukowe o dziedziczeniu chromosomów pierścieniowych obejmujących różne chromosomy, w tym 8, 13, 14, 17, 18, 20, 21 i 22.
Występowanie chromosomów pierścieniowych łączy się z niektórymi chorobami genetycznymi człowieka, np. chromosom pierścieniowy X może być przyczyną zespołu Turnerazespołu Turnera.
Pierścień chromosomu 18 warunkuje fenotyp tzw. zespołu pierścieniowego chromosomu 18, objawiający się m.in. niepełnosprawnością intelektualną, niskim wzrostem, hipotonią mięśniową, skoliozą.
Pierścień chromosomu 20 może mieć związek z padaczką, a chromosomu 21 – z niskim wzrostem, małogłowiem i zaburzeniami rozrodczymi.
Czym są izochromosomy?
Izochromosomy to chromosomy metacentrycznechromosomy metacentryczne, których oba ramiona są identycznie długie lub krótkie, homologiczne zarówno pod względem morfologicznym, jak i ułożenia genów.
Izochromosomy powstają na skutek poprzecznego, nieprawidłowego podziału centromeru z zachowaniem połączenia chromosomów homologicznych podczas procesu crossing‑over. Mogą też powstawać na drodze utraty (delecji) jednego ramienia chromosomu i podwojenia (duplikacji) drugiego ramienia.
Zaburzenie strukturalne w postaci powstania izochromosomu 17q może być przyczyną neoplazji, czyli niekontrolowanego wzrostu komórek, będącego wynikiem nowotworzenianowotworzenia.
U człowieka najczęściej stwierdza się izochromosom długich ramion chromosomu X (kariotyp 46,X,i(Xq)). Powstaje on przez podział poprzeczny centromeru i duplikację długiego ramienia (q) chromosomu X z równoczesną całkowitą delecją ramienia krótkiego (p) tego chromosomu. Wskutek tego powstaje chromosom X, mający jedno ramię krótkie i trzy długie. Prowadzi to do występowania częściowego zespołu Turnera (monosomia krótkiego ramienia).
U człowieka najczęściej stwierdza się izochromosom długich ramion chromosomu X (kariotyp 46, duże X, małe i (duże X małe q)). Powstaje on przez podział poprzeczny centromeru i duplikację długiego ramienia (małe q) chromosomu X z równoczesną całkowitą delecją ramienia krótkiego (małe p) tego chromosomu. Wskutek tego powstaje chromosom X, mający jedno ramię krótkie i trzy długie. Prowadzi to do występowania częściowego zespołu Turnera (monosomia krótkiego ramienia).
Monosomia krótkiego ramienia występuje u ok. 12 chorych z Zespołem Turnera. Objawia się zwiększonym prawdopodobieństwem pojawienia się chorób autoimmunologicznych, np. przewlekłego limfocytarnego zapalenia tarczycy typu Hashimoto, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego‑Crohna. Zwiększone jest również ryzyko pojawienia się wad słuchu.
Skutki mutacji chromosomowych strukturalnych
Aberracje strukturalne prowadzą zazwyczaj do niekorzystnych zmian genotypowych i fenotypowych organizmu, skutkując znacznymi zaburzeniami wzrostu i rozwoju psychofizycznego.
W przypadku mutacji strukturalnych, w których ilość informacji genetycznej nie ulega zmianie, modyfikacje genotypu nie zawsze wiążą się z poważnymi zmianami w fenotypie. W takich sytuacjach nosiciel mutacji jest zdrowy, jednak nie odnosi sukcesu rozrodczego: obserwuje się u niego wady komórek rozrodczych (jajowych lub nasienia) prowadzące do poronień samoistnych lub porodów dzieci obciążonych wadami genetycznymi.
Więcej o chorobach spowodowanych zmianą struktury chromosomów tutajtutaj.
Słownik
(łac. centrum – środek; gr. méros – część) część chromosomu odpowiedzialna za segregację chromosomów podczas podziału komórki (mitozy i mejozy), która utrzymuje kontakt pomiędzy chromatydami siostrzanymi, aż do ich rozdzielenia podczas anafazy; w regionie centromeru znajdują się sekwencje wiążące białka tworzące kinetochor (strukturę umożliwiającą połączenie chromatydy z mikrotubulami wchodzącymi w skład wrzeciona podziałowego)
(gr. chrṓma – barwa; eídos – postać, kształt) połowa chromosomu po replikacji DNA, widoczna jako odrębna jednostka morfologiczna w stadiach bezpośrednio poprzedzających podział materiału genetycznego (mitoza, mejoza); chromatydy siostrzane to dwie identyczne chromatydy powstałe po replikacji i połączone centromerem
(gr. chrṓma – barwa, sṓma – ciało) najbardziej skondensowana forma organizacji materiału genetycznego; pałeczkowate struktury są najlepiej widoczne w metafazie podziału komórkowego; składają się z dwóch chromatyd połączonych centromerem
chromosom z centromerem znajdującym się pośrodku długości chromosomu; oba ramiona chromosomu metacentrycznego są równej długości
czynnik, który powoduje powstawanie mutacji genetycznych; do mutagenów należą czynniki fizyczne, takie jak promieniowanie jonizujące, czynniki biologiczne, np. niektóre wirusy, oraz czynniki chemiczne, np. znajdujący się w papierosach benzopiren
tkanka wywodząca się z prawidłowych tkanek ustroju, lecz wskutek utrwalonych cech patologicznych rozrastająca się w sposób niekontrolowany, niepoddający się czynnikom regulującym wzrost, dojrzewanie i czynności komórek; rosnąca mimo wyeliminowania przyczyny, jeżeli jest ona znana
schorzenie z grupy zaburzeń genetycznych, najczęstsza postać dysgenezji gonad; charakteryzuje się istnieniem niewykształconych prawidłowo gonad, upośledzeniem rozwoju drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych i występowaniem typowych zmian somatycznych (niski wzrost, krępa budowa ciała, płetwistość szyi, często koślawość łokci); przyczyną zespołu są aberacje chromosomalne