Szybkie wyróżnienie ważnych informacji w arkuszu kalkulacyjnym to dla nas priorytet. Poprawia czytelność danych, dzięki czemu użytkownik spędza mniej czasu na ich analizowaniu, jednocześnie wyciągając poprawne wnioski.
Microsoft Excel
Formatowanie warunkowe – reguły wyróżniania komórek
W zakładce Arkusz1 (pobrany załącznik) znajduje się zestawienie indeksów towarów i ich cen. Należy wyróżnić kolorem czerwonym ceny wszystkich towarów o wartości większej od 10 zł. W tym celu musimy zaznaczyć dane z kolumny Cena, a następnie wybrać zakładkę Narzędzia główne we wstążce i w polu Style wybrać Formatowanie warunkoweformatowanie warunkoweFormatowanie warunkowe oraz Reguły wyróżniania komórek.
R772lTG8qJdrS
Tutaj możemy wybrać kilka wariantów testów logicznych, na podstawie których wyróżniane będą dane. Między innymi:
Większe niż...,
Mniejsze niż...,
Między...,
Równe...,
Duplikujące się wartości.
W naszym przypadku użyjemy Większe niż.... Wprowadzimy liczbę 10 w oknie formatowania i wybierzemy kolor wyróżnienia, np. czerwony (może być inny).
R1EJ67Eh3BMdv
Ceny towarów większe od 10 zostaną wyróżnione.
Formatowanie warunkowe – reguły pierwszych/ostatnich
W zakładce Arkusz2 (pobrany załącznik) znajdują się wyniki finansowe sprzedaży pewnej firmy. Będziemy prezentować dane z arkusza na spotkaniu i chcemy zwrócić szczególną uwagę na 10 ostatnich dat. W tym celu zaznaczamy kolumnę Data sprawozdania, a następnie w zakładce Narzędzia główne we wstążce w polu Style wybierzemy Formatowanie warunkowe i Reguły pierwszych/ostatnich.
Rw5ZD9eLrxijd
Tutaj możemy wybrać kilka wariantów, na podstawie których wyróżniane będą dane. Między innymi:
10 pierwszych/ostatnich elementów...,
Pierwsze/ostatnie 10%...,
Powyżej/poniżej średniej.
Możemy teraz skorzystać z opcji 10 pierwszych elementów.... Wyróżni ona 10 największych wartości z zaznaczonego zakresu (im późniejsza data tym większa jej wartość liczbowa). Wybieramy kolor, którym dane mają zostać wyróżnione (np. niebieski) i zatwierdzamy formatowanie.
RGykZFdIuvdN1
Formatowanie warunkowe – paski danych i skale kolorów
W zakładce Arkusz3 (pobrany załącznik) znajduje się zestawienie przychodów dla poszczególnych oddziałów firmy. Należy wykonać graficzne porównanie wielkości przychodów. W tym celu możemy wykorzystać Formatowanie warunkowe – Paski danych i Skale kolorów.
RtlSha0kLlqNh
Zaznaczymy dane w kolumnie Przychód, wybierzemy Formatowanie warunkowe i mamy dwie możliwości:
Paski danych – im większe wartości są w komórkach w porównaniu z innymi zaznaczonymi komórkami, tym bardziej one same będą wypełnione.
REuVSXJs84vpE
Skale kolorów – w zależności od wybranego gradientu skrajne wartości będą znacząco różnić się kolorem lub jego nasyceniem.
RGnJ27k1xljRk
LibreOffice Calc
RfB0lS7s9FMS5
Formatowanie warunkowe jest dostępne w głównym menu Format | Warunkowe... lub na pasku po kliknięciu ikony:
RKFguW5mLKgER
Dostępne są następujące typy formatowania:
1
warunek
warunek
R18J4PmAcOqoF
skala koloru
skala koloru
RwUk00RCqRUzC
słupek danych
słupek danych
RxcCQ7Gn5jtpn
zestaw ikon
zestaw ikon
R8ZGh7MA2hUPg
data
data
RUnhcppzYfJ7U
Formatowanie warunkowe – reguły wyróżniania komórek
W zakładce Arkusz1 (pobrany załącznik) znajduje się zestawienie indeksów towarów i ich cen. Należy wyróżnić kolorem czerwonym ceny wszystkich towarów o wartości większej od 10 zł.
W tym celu musimy zaznaczyć dane z kolumny Cena, a następnie z menu Format – Warunkowe – Warunek... . W oknie Warunki, pod Warunek 1, z list rozwijanych wybieramy: Wartość komórki, jest większy niż; w pole obok wpisujemy liczbę 10. W wierszu Zastosuj styl z listy rozwijanej wybieramy Zły:
RhYUbpztiWDrD
Ceny towarów większe od 10 zostaną wyróżnione.
R1RI6mMkvFYqr
Formatowanie warunkowe – reguły pierwszych/ostatnich
W zakładce Arkusz2 (pobrany załącznik) znajdują się wyniki finansowe sprzedaży pewnej firmy. Będziemy prezentować dane z arkusza na spotkaniu i chcemy zwrócić szczególną uwagę na 10 ostatnich dat.
W tym celu zaznaczamy dane w kolumnie Data sprawozdania, a następnie z menu Format – Warunkowe – Warunek... . W oknie Warunki, pod Warunek 1, z list rozwijanych wybieramy: Wartość komórki, jest w górnych N elementach; w pole obok wpisujemy liczbę 10 (wyróżnionych zostanie 10 największych wartości z zaznaczonego zakresu – im późniejsza data tym większa jej wartość liczbowa).
RNGErKisujlwx
W wierszu Zastosuj styl z listy rozwijanej wybieramy Dobry i zatwierdzamy formatowanie.
RN6gAMZASOXM4
Formatowanie warunkowe – paski danych i skale kolorów
W zakładce Arkusz3 (pobrany załącznik) znajduje się zestawienie przychodów dla poszczególnych oddziałów firmy. Należy wykonać graficzne porównanie wielkości przychodów. W tym celu możemy wykorzystać Format – Warunkowe – Słupek danych... i Skala koloru....
W tej sytuacji zaznaczymy dane w kolumnie Przychód, wybierzemy Format – Warunkowe – Słupek danych...:
RkwKkIQjOaxuX
Zatwierdzamy ustawienia domyślne. Im większe wartości są w komórkach w porównaniu z innymi zaznaczonymi komórkami, tym bardziej one same będą wypełnione.
RKUSfTavFGr1O
Zaznaczmy dane w kolumnie Przychód, wybierzemy Format – Warunkowe – Skala koloru...:
RHg3NizSdVaD1
Zatwierdzamy ustawienia domyślne. W zależności od wybranego gradientu skrajne wartości będą znacząco różnić się kolorem lub jego nasyceniem.
R1HJLV2Xqb3bM
Słownik
formatowanie warunkowe
formatowanie warunkowe
technika stosowana w arkuszach kalkulacyjnych, której celem jest automatyczne wyróżnianie komórek zależnie od wybranego kryterium