Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Wulkan to miejsce na powierzchni ciała niebieskiego, z którego wydobywa się lawa lub materiał kriogenicznykriowulkanizm kriogeniczny rozlewający się po powierzchni. Często pojęcia tego używa się również do określania struktur na powierzchni, powstałych wskutek wulkanizmu. Aktywność wulkaniczna zmienia się z czasem. W zależności od stopnia aktywności wulkanów wyróżnia się trzy ich typy:

  • czynny, czyli wulkan, który cały czas lub okresowo jest aktywny,

  • drzemiący, czyli wulkan, który od dłuższego czasu nie wykazywał aktywności,

  • wygasły, czyli wulkan, którego aktywność nie została zaobserwowana w czasach nowożytnych.

Wulkany Układu Słonecznego dzieli się na dwa typy: gorące wulkany wyrzucające z wnętrza stopioną mieszaninę skalną (typu ziemskiego) oraz kriowulkanykriowulkanizm kriowulkany, które wyrzucają z wnętrza substancję będącą mieszaniną cieczy i pary, zamarzającą na powierzchni ciała niebieskiego.

1. Zacznijmy od wulkanów na Ziemi

Ziemia jest jedynym ciałem niebieskim Układu Słonecznego w większości pokrytym wodą w stanie ciekłym. Ze względu na specyficzną powierzchnię, wulkany ziemskie występują zarówna na powierzchni stałej, jak i na dnie oceanów. Jest to jedyne znane ciało niebieskie, na którym występują podwodne wulkany. Wypiętrzona lawa tworzy w wodzie bańkę, która natychmiast zastyga. Na Ziemi znane są trzy rodzaje obszarów, w których grupują się wulkany.

  1. Strefa spreadingu: obszar rozrastania się dna oceanicznego, co uwalniana materiał wewnętrzny.

  2. Strefa subdukcji: obszar, w którym łączą się dwie płyty tektoniczne i ich nasuwanie się na siebie prowadzi do wypiętrzania materiału wewnętrznego.

  3. Plamy gorące: niewielkie obszary, w których skorupa Ziemi jest znacznie gorętsza, przez co następuje roztapianie skał i wypiętrzanie magmy.

R1etaQorCuUec
Rys. 1. Struktura wulkanu.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Volcano_scheme.svg [dostęp 10.05.2022], licencja: CC BY-SA 2.5.

Wulkany nie zawsze tworzą ogromne góry, jakie znamy z Ziemi. Czasami wylewy magmy nie wypiętrzają stożków, a jedynie rozlewają się po powierzchni.

Wulkany, ze względu na swoje powstawanie i strukturę, mogą tworzyć się jedynie na ciałach niebieskich posiadających stałą powierzchnię. W naszym Układzie Słonecznym są cztery planety skaliste: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars. Na każdej z nich obserwujemy oznaki wulkanizmu.

2. Merkury i dawne wulkany

Sonda MESSENGER, badająca Merkurego, odkryła na jego powierzchni gładkie obszary zastygniętej magmy. Na największej równinie, nazwanej Caloris Planitia, znajduje się obszar, który zapewne jest kompleksem niskich, płaskich wygasłych wulkanów. Prawdopodobnie wskutek silnego bombardowania Merkurego, w obszarach uderzeniowych cienka skorupa planety pękała. Z wnętrza wydobywała się rzadka magma, rozlewając się po powierzchni. Merkury był aktywny wulkanicznie ponad miliard lat temu. Obecnie nie wykazuje żadnych oznak aktywności wulkanicznej.

3. Wenus i jej wulkaniczna powierzchnia

Wenus jest najsilniej ukształtowaną wulkanicznie planetą Układu Słonecznego. Powierzchnia Wenus zdominowana jest przez struktury wulkaniczne. Ponad 90% powierzchni pokryta jest bazaltem, a prawie 65% zawiera struktury ukształtowane z płynącej lawy. Na Wenus jest ponad 1600 wulkanów, z czego większość kompleksów wulkanicznych ma średnicę ponad 100 km (na Ziemi podobny rozmiar ma jedynie kompleks wulkanów na Hawajach). Nie stwierdzono, aby którykolwiek z nich był aktywny. Sonda Magellan zauważyła jednak podczas badań radarowych, że z największego wulkanu Wenus, Maat Mons (8 km wysokości), wydobywają się prawdopodobnie pyły wulkaniczne. Do tej pory żadna inna sonda kosmiczna nie potwierdziła aktywności Maat Mons. Przypuszcza się, że kilka wenusjańskich wulkanów jest w fazie uśpienia, lecz badania nadal trwają. Ze względu na gęstą i grubą atmosferę Wenus, badania są bardzo utrudnione.

4. Mars i rekordowy wulkan

Na Marsie znajduje się największa góra planetarna Układu Słonecznego oraz druga co do wielkości góra znajdująca się na ciele niebieskim w Układzie Słonecznym, czyli Olympus Mons. Góra ta jest również największym wulkanem Układu Słonecznego. Wysokość Olympus Mons sięga prawie 22 km. Jego powierzchnia zakryłaby prawie całą Francję, gdyby Olympus Mons powstał w Europie.

RnEy13d7giLqI
Rys 2. Zdjęcie Olympus Mons na Marsie wykonane przez sondę Viking.
Źródło: dostępny w internecie: https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/?IDNumber=PIA02806 [dostęp 10.05.2022], domena publiczna.

Tuż obok Olympus Mons znajduje się kilka innych, nieco mniejszych wulkanów. Trzy z nich leżą prawie w linii prostej, jeden obok drugiego. Cały region określany jest wyżyną wulkaniczną o nazwie Tharsis.

RfxgqP3PxBlWo
Rys 2a. Mapa topograficzna fragmentu powierzchni Marsa zawierająca Tharsis.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tharsis_-_Valles_Marineris_MOLA_shaded_colorized_zoom_32.jpg [dostęp 11.05.2022], domena publiczna.

Planety karłowate i ich wulkanizm

Planety karłowatePlaneta karłowataPlanety karłowate Układu Słonecznego również mają stałą powierzchnię. Są to obiekty bardzo odległe (poza Ceres, która znajduje się w pasie planetoidplanetoida (asteroida)planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem), więc badanie ich jest bardzo utrudnione. Prawdopodobnie na Plutonie zachodzi kriowulkanizmkriowulkanizm kriowulkanizm. Ze względu na dużą odległość od Słońca, na Plutonie panuje bardzo niska temperatura. Wulkany na tego typu ciałach niebieskich wyrzucają ciecze i pary substancji z wnętrza planety, które na powierzchni zastygają tworząc lody różnych substancji jak na przykład metanu. Na Plutonie znajdują się dwie góry, które mogą być kriowulkanami – Wright Mons i Piccard Mons. Umiejscowione są one na południowym krańcu regionu Sputnik Planitia, tuż przy biegunie południowym Plutona. Oba wzniesienia mierzą co najmniej 4 km wysokości i ponad 150 km średnicy.

Na drugiej ze zbadanych planet karłowatej, Ceres, nie wykryto śladów aktywności wulkanicznej. Podejrzewa się, że najwyższy szczyt na tym obiekcie, Ahuna Mons, jest kopułą kriowulkanu. Prawdopodobnie została uformowana w ciągu ostatniego miliarda lat z mułu i słonej wody. Pozostałe planety karłowate, znajdujące się znacznie dalej niż Pluton, nie zostały sfotografowane, a ich powierzchnie nie zostały też jeszcze zbadane żadną z dostępnych metod.

Księżyce i ich aktywność

Nie tylko na planetach istnieją ślady aktywności wulkanicznej. Księżyc ma na swojej powierzchni bazaltowe morza. Możemy obserwować je w bezchmurne noce, gdy widoczna jest większa część tarczy Księżyca. Są one bardzo podobne do tych występujących na Merkurym. Wskutek uderzeń i pękania skorupy, wewnętrzne warstwy Księżyca wylały się na powierzchnię w postaci magmy i wypełniły kratery uderzeniowe. Regiony te nazwane są morzami. Są nimi między innymi Oceanus Procellurum, Mare Nubium, Lacus Moris czy Sinus Iridum. Prawie 31% widocznej z Ziemi strony Księżyca jest pokryta morzami. Na niewidocznej stronie prawie ich nie ma. Obszary zawierające inne struktury wulkaniczne, takie jak kopuły wulkaniczne lub niewielkie płaskie wulkany, znajdują się na powierzchni księżycowych mórz. Na niewidocznej stronie Księżyca nie znaleziono struktur związanych z aktywnością wulkaniczną.

Aktywność wulkaniczną, cały czas obserwowaną, potwierdzono na trzech księżycach w Układzie Słonecznym. Są nimi:

  • Io – księżyc Jowisza,

  • Tryton – księżyc Neptuna,

  • Enceladus – księżyc Saturna.

Io jest jednym z czterech księżyców galileuszowych. Księżyce te są widoczne z Ziemi przy użyciu lornetki. Na Io znanych jest co najmniej 400 aktywnych wulkanów. Jest to najbardziej aktywne wulkanicznie ciało niebieskie Układu Słonecznego. Aktywność Io jest wynikiem bardzo silnych oddziaływań grawitacyjnych pomiędzy Jowiszem a pozostałymi księżycami galileuszowymi. Wulkany na Io dzielą się na trzy grupy, w zależności od siły wyrzutu, wyrzucanych pierwiastków oraz temperatury wyrzucanej substancji. Wulkany na Io nie są spektakularnie duże. Średnio ich średnica wynosi około 41 km. Wulkany Io wyrzucają prawdopodobnie siarkę, dwutlenek siarki oraz bazalt i hiperbazalty (skały ultrazasadowe, czyli zawierające znacznie mniej krzemionki w stosunku do tlenków metali alkalicznych).

R3U0JYp1ighNO
Rys. 3. Eksplozja wulkaniczna na Io sfotografowana przez sondę kosmiczną Galileo w 1997 roku.
Źródło: dostępny w internecie: https://spaceplace.nasa.gov/io-tides/en/ [dostęp 11.05.2022], domena publiczna.

Na jednym z pozostałych księżyców galileuszowych, Europie, również zauważono ślady po aktywności wulkanicznej. Niestety, brak precyzyjnych danych uniemożliwia potwierdzenie aktywności tego księżyca. Na jego powierzchni wykryto jedynie gładkie obszary lodów, przypominające zastygnięte morza magmy.

Tryton – największy księżyc Neptuna – jest jednym z niewielu aktywnych wulkanicznie księżyców Układu Słonecznego. Tryton pokryty jest różnego rodzaju lodami: zestalonym metanem, amoniakiem i suchym lodem. Wulkanizm tego ciała niebieskiego jest identyczny z wulkanizmem Ziemi. Różnica polega jedynie na wyrzucanej substancji. Tryton posiada kriowulkany. Ze względu na odległość od Ziemi, jest to nadal nie zbadane dokładnie ciało niebieskie. Nie wiadomo, jak dużo wulkanów występuje na powierzchni Trytona. Z dotychczasowych obserwacji i badań wiadomo jedynie, że Tryton wyrzuca podczas erupcji głównie wodę i amoniak.

Enceladus to szósty pod względem wielkości księżyc Saturna. Jest w większości pokryty czystym lodem. Jego powierzchnia jest różnorodna. Ma zarówno regiony pokryte kraterami, jak również regiony spękań tektonicznych. Na Enceladusie nie występują stożki wulkaniczne ani inne tego typu struktury wulkaniczne. Jego aktywność przejawia się właśnie w spękaniach. Tygrysie pasy to region, z którego tryska lód wodny, para wodna oraz niewielkie ilości cząsteczek organicznych.

R1b9W5PwxJ6Ru
Rys 4. Tygrysie pasy na południowym biegunie Enceladusa.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Enceladus_geysers_June_2009.jpg [dostęp 11.05.2022], domena publiczna.

Prawdopodobnie na znacznej części ciał niebieskich Układu Słonecznego znajdują się śladowe ilości aktywności wulkanicznej. Większość z nich prawdopodobnie miała miejsce miliardy lat temu. Tylko niewielka część obiektów Układu Słonecznego ma czynną aktywność wulkaniczną taką, jak ta obserwowana nieustannie na Io, Trytonie, Enceladusie i Ziemi. Aktywność wulkaniczna na księżycach wywoływana jest przez siły pływowe wnętrza ciała, powodowane silnym polem grawitacyjnym sąsiednich obiektów. Wulkanizm na Ziemi czy Wenus związany jest głównie z energią wewnętrzną planet. Im dany obiekt bardziej różni się od planety, tym trudniej jest sprecyzować cechy jego aktywności i pochodzenie struktur występujących na powierzchni.

Rozwój techniki oraz większa liczba misji kosmicznych, mających na celu eksplorację mniejszych ciał niebieskich Układu Słonecznego, pozwoli odpowiedzieć na pytania związane z pochodzeniem kriowulkanów oraz aktywnością wulkaniczną na innych księżycach.

Słowniczek

kriowulkanizm 
kriowulkanizm 

erupcja cieczy lub pary złożonej z wody lub innych substancji, które są zamrożone na powierzchni danego ciała niebieskiego. Kriowulkan nie tryska stopioną skałą, a wyrzuca materiał kriogeniczny (mieszanina wody, amoniaku, metanu).

Planeta karłowata
Planeta karłowata

ciało niebieskie, które jest nieznacznie mniejsze od planet, okrąża Słońce oraz ma kulisty kształt. Na orbicie tego ciała znajdują się inne mniejsze ciała niebieskie.

planetoida (asteroida)
planetoida (asteroida)

małe ciało niebieskie obiegające gwiazdę centralną, posiadające stałą nieregularną powierzchnię, składające się głównie ze skał i lodu.