Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Na początku zastanówmy się, czym jest elektryzowanie.

Elektryzowanie
Elektryzowanie

(ang.: triboelectric effect)  to przeniesienie na obojętne elektrycznie ciało ładunku lub odebranie takiemu ciału ładunku.

Wyróżniamy trzy sposoby elektryzowania ciał:

  • przez tarcie,

  • przez dotyk,

  • przez indukcję.

Omówmy po kolei każdy z tych sposobów.

Ważne!

Elektryzowanie przez tarcie polega na przemieszczaniu się elektronów między dwoma, obojętnymi elektrycznie, pocieranymi ciałami. W konsekwencji na jednym z ciał uzyskujemy nadmiar elektronów – ciało to będzie naładowane ujemnie, a na drugim ich niedobór - to ciało zostanie naelektryzowanie dodatnio.

Efekty elektryzowania przez pocieranie możesz zaobserwować zdejmując wełniany sweter. W podobny sposób elektryzuje się sierść głaskanego kota i poręcz przy ruchomych schodach. Zapewne skutki takiego elektryzowania są Wam i niektórym kotom - dobrze znane. Zapadają one w pamięć zwłaszcza wtedy, gdy podczas kontaktu z naelektryzowanymi ciałami dochodzi do niewielkich wyładowań.

To, w jaki sposób naelektryzuje się ciało – dodatnio, czy ujemnie - jest cechą charakterystyczną materiału, z jakiego zostało wykonane. Na przykład pocierana wełną laska ebonitowaebonitebonitowa elektryzuje się ujemnie, natomiast pocierana jedwabiem laska szklana elektryzuje się dodatnio (Rys. 1.).

RxLxFBuGG4pGB
Rys. 1. Schemat doświadczenia ilustrującego elektryzowanie przez tarcie (szczegółowy opis rysunku umieszczono w tekście).
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Informację o tym w jaki sposób elektryzuje się dany materiał (dodatnio, czy ujemnie) można znaleźć w tzw. szeregu tryboelektrycznymszereg tryboelektrycznyszeregu tryboelektrycznym. Szereg ten zawiera zestawienie materiałów uszeregowanych pod względem znaku oraz ładunku, jakim się one elektryzują podczas pocierania. Wyciąg z takiego szeregu został pokazany na poniższej grafice.

RdGXvV3CXWyQR
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Ważne!

Elektryzowanie przez dotyk polega na przeniesieniu ładunku z naelektryzowanego wcześniej ciała, na inne ciało.

Jako przykład przeanalizujmy następujące doświadczenie:

Mamy laskę ebonitowąebonitebonitową, która została potarta wełną, a więc jest naelektryzowana ujemnie. Chcemy sprawdzić, czy ładunek rzeczywiście znajduje się na lasce. Gdy zbliżymy laskę do elektrody elektroskopuelektroskopelektroskopu jego listki rozchylą się. Stanie się tak, ponieważ na liski elektroskopu przepłyną, odepchnięte przez ujemny ładunek laski, elektrony z elektrody (Rys. 2. a.). Zetknięcie laski z elektrodą elektroskopu sprawi, że część ładunku z laski na trwałe przepłynie na elektroskop. Z tego powodu, gdy ebonitowa laska zostanie oddalona od elektroskopu, jego listki pozostaną rozchylone (Rys. 2. b.) - elektroskop został przez dotyk naładowany ładunkiem ujemnym.

ReWpNXm0aOjoQ
Rys. 2. Schemat doświadczenia ilustrującego elektryzowanie przez dotyk (szczegółowy opis rysunku umieszczono w tekście).
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Ważne!

Elektryzowanie przez indukcję następuje w skutek zbliżenia ciała naelektryzowanego do ciała obojętnego elektrycznie. Nie dochodzi w nim do kontaktu ciał.

W metalach polega ono na  na czasowym przemieszczeniu się elektronów swobodnych z jednej części ciała do innej. Ten rodzaj elektryzowania jest nietrwały. Po oddaleniu ciała naelektryzowanego, naelektryzowanie ciała początkowo obojętnego zanika.

Jako przykład rozpatrzy następujące doświadczenie:

Mamy naładowany ujemnie elektroskopelektroskopelektroskop (Rys. 3. a.) i szklaną laskę, która została potarta jedwabną szmatką, a wiec jest naelektryzowana dodatnio. Chcemy sprawdzić, czy na lasce rzeczywiście znajduje się ładunek dodatni. Gdy zbliżymy laskę do elektrody elektroskopu jego rozchylone listki nieco opadną (Rys. 3. b.). Stanie się tak, ponieważ ujemny ładunek z lisków elektroskopu zostanie przyciągnięty przez dodatni ładunek szklanej laski i odpłynie w kierunku elektrody - na elektrodzie elektroskopu zostanie wyindukowany dodatkowy ładunek ujemny, który zniknie, gdy oddalimy szklaną laskę.

RPt48SzpOp6BC
Rys. 3. Schemat doświadczenia ilustrującego elektryzowanie przez indukcję (szczegółowy opis rysunku umieszczono w tekście).
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Więcej informacji na temat elektryzowania przez indukcję znajdziesz w e‑materiale pt. „Elektryzowanie przez indukcję”).

Wiemy już, w jaki sposób możemy naelektryzować ciała, ale w jaki sposób naniesiony ładunek rozkłada się w naelektryzowanym ciele?

W przewodnikach ładunki mogą się swobodnie przemieszczać. Oznacza to, że jeśli naładujemy przewodnik ładunkiem elektrycznym to okaże się, że cały ładunek zgromadzony jest na jego powierzchni. Wynika to z faktu, że ładunki jednoimienne odpychają się i będą dążyć do takiego rozkładu, by minimalizować oddziaływanie coulombowskie. W przypadku metalowej kuli wszystkie ładunki zgromadzą się na powierzchni tej kuli (Rys. 4. a.). W przypadku przewodników o innych kształtach niż kula ładunki będą gromadzić się chętniej na powierzchniach o mniejszym promieniu krzywizny –na ostrzach (Rys. 4. b).

RZCsTV736wLet
Rys. 4. Rozkład na ładunku na powierzchni przewodników o różnych kształtach.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Na koniec rozważmy jeszcze jeden ciekawy przykład rozkładu ładunku na powierzchni przewodnika - tzw. puszkę Faradyapuszka Faraday'apuszkę Faradya. Jeśli za pomocą naelektryzowanej pałki naniesiemy ładunek do wnętrza metalowej puszki, ładunek ten rozłoży się na jej zewnętrznej powierzchni. Stanie się tak dlatego, ponieważ ładunki jednoimienne odpychają się od siebie i w stanie równowagi ułożą się w taki sposób, by odległości między nimi były jak największe, czyli na zewnętrznej powierzchni puszki.

Słowniczek

ebonit
ebonit

(ang.: ebonite) inaczej twarda guma - tworzywo sztuczne otrzymywane w wyniku wulkanizacji naturalnego lub sztucznego kauczuku. Podczas pocierania wełnianą szmatką ebonit elektryzuje się ujemnie, a szmatka dodatnio (z j. greckiego: ebonos - heban).

elektroskop
elektroskop

(ang. elektroskope) – elektroskop (zob. ilustrację poniżej) to przyrząd do wykrywania i określania ładunku elektrycznego. Elektroskop składa się z uziemionej obudowy i metalowego słupka odizolowanego od obudowy zakończonego na górze metalową kulką lub blaszką. Do słupka przymocowany jest prostokątny listek z cienkiej i lekkiej folii przewodzącej prąd. Po naelektryzowaniu słupka i listków przez dotknięcie, następuje odpychanie się jednoimiennych ładunków elektrycznych i listki wychylają się.

Ri8jTe8Y3jQob
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electroscope.png [dostęp 9.10.2022], licencja: CC BY-SA 3.0.
maszyna elektrostatyczna
maszyna elektrostatyczna

(ang. electrostatic generator) –  prosta maszyna służąca do wytwarzania ładunków elektrycznych, które następnie są magazynowane za pomocą butelek lejdejskich (zob. fotografię poniżej).

R4vLKrrl4ojvZ
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wimshurst.jpg [dostęp 9.10.2022], domena publiczna.

Maszyna elektrostatyczna składa się z dwóch tarcz izolacyjnych, które za pomocą korbki i odpowiedniej przekładni obracamy w przeciwnych kierunkach. Na zewnętrznej stronie tarczy są nałożone aluminiowe segmenty. Na osi obrotu tarcz z obu stron są umocowane metalowe pręty, zaopatrzone na końcach w metalowe szczotki, które dotykają segmentów aluminiowych. Na wysokości poziomej średnicy tarcz są umocowane zgięte pręty, opatrzone ostrzami (tzw., grzebieniami), które są zwrócone do obu tarcz, ale nie dotykają ich. Ostrza te zbierają ładunki, które są doprowadzone do iskiernika. Iskiernik stanowią dwie kulki na prętach metalowych opatrzonych ebonitowymi uchwytami. Kulki iskiernika są połączone z dwiema wewnętrznymi okładkami butelki lejdejskiej. Okładki zewnętrzne tych butelek są połączone prętem poziomym. Podczas obracania tarczy powstają ładunki, które są zbierane przez grzebienie i między iskiernikami powstaje duża różnica potencjałów, co powoduje przeskok iskry.

puszka Faraday'a
puszka Faraday'a

(ang.: Faraday's can)  puszka wykonana z metalowej blachy lub z metalowej siatki (zob. fotografię poniżej).

R3rdi7w5SdkxN
Klatka (puszka) Faraday'a, a w niej - elektroskop.
Źródło: dostępny w internecie: http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/zabawki1/files/elmag/klatka_big-pl.html [dostęp 9.10.2022], tylko do użytku edukacyjnego.
szereg tryboelektryczny
szereg tryboelektryczny

(ang.: triboelectric series) - zestawienie materiałów pod względem ich biegunowości i wielkości ładunku wytwarzanego podczas zetknięcia i rozdzielania dwóch materiałów. Kolejność materiałów w szeregu pozwala wnioskować, które materiały wykazują większą skłonność do elektryzowania się ładunkiem dodatnim, które zaś ujemnym.