Przeczytaj
Podział komórki eukariotycznejeukariotycznej to etap kariokinezy, w którym zachodzi podział jądra komórkowego, oraz cytiokinezy, czyli podziału cytozolu i organelli komórkowych. W zależności od przebiegu podział jądra komórkowego może być procesem mitozy lub mejozy.
ProkariontyProkarionty nie mają jądra, dlatego podział ich komórek przebiega inaczej. U bakterii zamiast jądra komórkowego występuje genoforgenofor (tzw. chromosom bakteryjny) w postaci koliście zamkniętego DNA (o długości do 9500 par zasad), połączony z bakteryjną błoną komórkową. Przestrzeń cytoplazmy, w której znajduje się genofor, to nukleoid. U prokariontów występują również pozachromosomowe cząsteczki DNA nazywane plazmidami. Zawierają one informację genetyczną inną niż tę, którą niesie genofor (np. o oporności na niektóre antybiotyki).
Przebieg podziału komórki bakteryjnej
Przed podziałem komórki dochodzi do replikacji genoforu. W miejscu ori następuje rozplecenie podwójnej nici i powstanie tzw. oczka replikacyjnego rozszerzającego się w dwóch kierunkach. Materiał genetyczny zostaje podwojony i rozsuwa się ku biegunom nowo powstających komórek. Niektóre bakterie (Gram‑dodatnie) tworzą między nowymi komórkami ścianę komórkową, inne (Gram‑ujemne) rozdzielają komórki przewężeniem, które zaciska się jak przewiązywany sznurkiem balon. Podziały komórkowe prowadzą do szybkiego namnażania się bakterii – dzięki nim tworzą one kolonie. Nowo powstałe komórki pod względem genetycznym są identyczne, dlatego cała kolonia ma ten sam genom (nie licząc potencjalnych drobnych mutacji). Nie jest to dla bakterii korzystne.
U rozmnażających się bezpłciowo bakterii możliwe są jednak zmiany w materiale genetycznym. Wymiana materiału genetycznego zachodzi w procesach płciowych, które nie zwiększają liczby komórek potomnych, ale przyczyniają się do zmienności genetycznej bakterii. Są one mechanizmami horyzontalnego transferu genówhoryzontalnego transferu genów. Wyróżnia się trzy rodzaje procesów płciowych bakterii.
Procesy płciowe dają zmienność genetyczną, co pozwala bakteriom nabywać nowe cechy. Ich ujawnienie się w kolejnych pokoleniach umożliwia im przystosowanie się do zmieniających się warunków środowiska (np. enzymatyczny rozkład antybiotyku pojawiającego się w otoczeniu bakterii). Przystosowanie do nowych parametrów otoczenia zwiększa średnią przeżywalność organizmów bakteryjnych, a co za tym idzie, przetrwanie gatunku.
Transpozony
Zmienność genomu bakteryjnego umożliwiają także transpozonytranspozony. Nazywa się je „skaczącymi genami”. Są to małe fragmenty DNA, które przemieszczają się po genomie komórki. Proces przemieszczania się transpozonów to transpozycja, która zmienia kolejność nukleotydów DNA, powodując niekiedy mutacje. Mogą one mieć zarówno pozytywny lub neutralny, jak i negatywny wpływ na funkcjonowanie komórki.
Słowniczek
jednokomórkowy lub wielokomórkowy organizm zawierający jądro komórkowe
haploidalny chromosom bakteryjny; funkcjonalnie – odpowiednik jądra komórkowego eukariontów
zjawisko przenoszenia genów pomiędzy dwoma organizmami niepotomnymi; występuje częściej u organizmów prokariotycznych
punkt inicjacji replikacji genoforu
przestrzeń w cytoplazmie bakteryjnej zajmowana przez genofor
organizm jednokomórkowy bez jądra komórkowego oraz organelli komórkowych typowych dla komórek eukariotycznych, np. mitochondriów, aparatu Golgiego
ruchome elementy DNA, odcinki DNA złożone z kilkuset do kilku tysięcy nukleotydów zmieniające swoje miejsce w genomie; mogą wywołać zmiany w strukturze genomu polegające na duplikacji, inwersji lub delecji