Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Doświadczenie 1

Przygotuj prostopadłościenne, płytkie naczynie napełnione wodą. Na jego jednym końcu wytwórz płaską falę poprzez np. uderzenie w nie bokiem linijki. Zaobserwuj, co dzieje się z falą, gdy dotrze do przeciwległej ściany naczynia. Następnie spróbuj wytworzyć taką falę pod pewnym kątem do ściany. Jak zmienia się zachowanie fali, gdy dotrze do ściany?

Prawo odbicia

Jeśli weźmiemy piłkę do koszykówki i rzucimy nią o ścianę, odbije się ona od niej. Gdy zrobimy to pod kątem prostym do ściany, to piłka również odbije się pod kątem prostym. Rzucając piłkę pod innym kątem spowodujemy odbicie piłki pod tym innym kątem. Podobnie zachowują się fale – gdy trafiają na przeszkodę, wówczas odbijają się od niej.

To, pod jakim kątem odbije się fala, zależy od kąta, pod jakim uderzyła ona o przeszkodę. Kąt między kierunkiem biegu fali padającej a prostą prostopadłą do powierzchni przeszkody będziemy nazywali kątem padaniakąt padaniakątem padania. Ta prosta nosi nazwę normalnejnormalnanormalnej. Kąt padania został zaznaczony na rysunku Rys. 1a.

Kąt, pod jakim odbiła się fala, będziemy nazywać kątem odbiciakąt odbiciakątem odbicia. Znajduje się on pomiędzy normalną a kierunkiem rozchodzenia się fali odbitej. Został on zaznaczony na Rys. 1b.

Prawo odbicia mówi, że kąty padania i odbicia są sobie równe, co przedstawiono na rysunku Rys. 1c.

Rk4ZOAXJ5958W
Rys. 1. Odbicie się fali od powierzchni.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Prawo załamania

Z pewnością kojarzysz sytuację, gdy ktoś próbuje wyciągnąć jakiś przedmiot spod wody, np. chłopiec złapać rybę pływającą pod jej powierzchnią. Nie jest to proste zadanie, ponieważ po kilku próbach okazuje się, że ryba nie znajduje się w miejscu, w którym chłopiec ją widzi – musi celować trochę niżej. Jest to przykład sytuacji, w której światło (czyli fala elektromagnetyczna) ulega załamaniuprawo załamaniazałamaniu na granicy dwóch ośrodków. Załamanie się fali polega na zmianie jej kierunku rozchodzenia się. Dzieje się tak, ponieważ podróżuje ona w nich z różnymi prędkościami.

W prawie załamania kąt padania jest zdefiniowany tak samo, jak w prawie odbicia. Kąt, jak tworzy kierunek rozchodzenia się fali załamanej z normalną (tutaj prostą prostopadłą do granicy ośrodków), nazywamy kątem załamania. Kąty te zostały odpowiednio oznaczone jako na Rys. 2.

R1aOWpW4kJoal
Rys. 2. Załamanie fali.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Na tym rysunku możemy również zaobserwować, że długość fali podczas załamania ulega zmianie.

Wyrażenie łączące kąty padania i załamania ma postać

gdzie v1 oraz v2 są to prędkości fali w kolejnych ośrodkach.

Na skutek załamania częstotliwość fali pozostaje stała. Oznacza to, że zgodnie ze wzorem

który łączy długość, prędkość i częstotliwość fali, podczas załamania dochodzi do zmiany długości fali. Długość zmniejsza się, jeśli prędkość fali ulega zmniejszeniu. Jeśli prędkość rozchodzenia się fali wzrośnie, wzrośnie również długość fali.

Dyfrakcja fal

Na Rys. 3. przedstawiono płytę, którą oświetlono białym światłem.

R5ZrRCpfH2kKs
Rys. 3. Dyfrakcja fali.
Źródło: dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/1106666 [dostęp 24.04.2022 r.].

Pomimo świecenia białym światłem, płyta mieni się kolorami tęczy. Jest to wynik dyfrakcjidyfrakcja falidyfrakcji światła, czyli ugięcia się światła na małej przeszkodzie. W tym przypadku dyfrakcja nastąpiła na szczelinach płyty. Dyfrakcja jest zjawiskiem, którego nie można wyjaśnić na gruncie optyki geometrycznej, gdyż jej skutkiem jest pojawienie się fali w cieniu geometrycznymcień geometrycznycieniu geometrycznym. Dyfrakcja światła białego powoduje rozszczepienie światła, dlatego obserwując płytę pod różnymi kątami widzimy kolory tęczy. Do badania dyfrakcji światła najczęściej używa się siatki dyfrakcyjnej, która składa się z szeregu wąskich szczelin. Aby zaszło zjawisko dyfrakcji, przeszkoda, na którą pada światło, musi być rozmiarów długości fali.

Interferencja fal

Podczas występu chóru pomimo jednoczesnego śpiewu wielu osób jesteśmy w stanie łatwo zrozumieć słowa utworu. W szkole podczas przerwy rozmawia wiele osób, jednak nie jesteśmy w stanie zrozumieć słów, tworzą one razem szum. W obu tych przypadkach mamy do czynienia z interferencjąinterferencjainterferencją fal dźwiękowych, czyli ich nakładaniem się.

W chórze osoby śpiewają dźwięki, które są do siebie podobne, dlatego nie mamy problemu z ich zrozumieniem. W uproszczony sposób wzmocnienie dwóch identycznych fal, zielonej i niebieskiej, przedstawiono na Rys. 4. Taką interferencję nazywamy konstruktywną. Wynikiem nałożenia fal jest fala czerwona.

R1QZNlib7CqFW
Rys. 4. Interferencja - wzmocnienie dwóch fal.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Na przerwie rozmowy toczą się różnymi głosami, uczniowie wypowiadają różne słowa, dlatego jedynym obserwowanym skutkiem interferencji na korytarzu szkolnym jest zwiększenie głośności.

Szczególnym przypadkiem interferencji jest interferencja destruktywna. Ma ona miejsce, gdy dwie identyczne fale nakładają się na siebie, ale jedna z nich jest opóźniona o połowę długości fali. Wtedy następuje wygaszenie fal. Interferencję dwóch fal (zielonej i niebieskiej) spełniających taki warunek przedstawia Rys. 5. Wynikiem nałożenia fal jest ich wygaszenie (czerwona linia).

R1OvAAdDFQmVp
Rys. 5. Interferencja - osłabienie dwóch fal.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Najłatwiej taką interferencję zaobserwować dla światła. Przepuszczając światło lasera przez bardzo cienkie szczeliny, obserwuje się na przemian występujące wzmocnienia i wygaszenia fal. Wynik takiego doświadczenia przedstawia Rys. 6.

R16eGUFUgXr2P
Rys. 6.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Słowniczek

normalna
normalna

(ang.: normal) prosta prostopadła do powierzchni styku dwóch ośrodków, przechodząca przez punkt, w którym fala przebija tę powierzchnię.

kąt padania
kąt padania

(ang.: angle of incidence) kąt pomiędzy kierunkiem biegu fali padającej a normalną.

kąt odbicia
kąt odbicia

(ang.: angle of reflection) kąt pomiędzy kierunkiem biegu fali odbitej a normalną.

prawo załamania
prawo załamania

(ang.: law of refraction) prawo mówiące o zależności między kątami padania i załamania a prędkościami fali w poszczególnych ośrodkach.

dyfrakcja fali
dyfrakcja fali

(ang.: diffraction, od łacińskiego diffractus - przełamany) zjawisko polegające na zmianie kierunku rozchodzenia się fali będące naruszeniem zasad optyki geometrycznej.

cień geometryczny
cień geometryczny

(ang.: geometrical shadow) obszar, do którego nie dociera światło rozchodzące się zgodnie z założeniami optyki geometrycznej.

interferencja
interferencja

(ang.: wave interference) zjawisko polegające na nakładaniu się fal.