Przeczytaj
Czym jest imigracja?
ImigracjaImigracja jest napływem ludności na dany obszar. Potocznie definiuje się ją też jako przybycie do danego kraju w celu osiedlenia się lub długotrwałego pobytu.
Imigracja jest końcowym etapem procesu zwanego emigracjąemigracją, czyli odpływem ludności z danego terytorium.
Należy jednak dodać, że nie każdy przyjazd na dany obszar jest imigracją. Muszą być spełnione następujące warunki:
pobyt powinien trwać dłużej niż trzy miesiące;
celem pobytu nie mogą być: turystyka, odwiedziny u rodziny lub znajomych, misja wojskowa lub dyplomatyczna, pielgrzymka religijna oraz praca wynagradzana spoza terenu kraju przyjmującego.
Istnieją też dwa specyficzne przypadki imigracji:
repatriacjarepatriacja – imigracja powrotna, zorganizowana przez władze państwowe, ewentualnie inne instytucje publiczne;
reemigracja – powrót obywateli na dany obszar, po uprzedniej emigracji.
Rodzaje polityki wobec imigrantów
W różnych państwach w odmienny sposób podchodzi się do imigrantów. W jednych traktowani są jako obcy, którzy osiedlili się tylko na pewien czas. W innych natomiast stara się ich włączyć do społeczeństwa, choć w różnych wymiarach.
Szczególnie ważne w tym aspekcie jest pojęcie integracji społecznejintegracji społecznej. Jest to:
Słownik socjologicznystan lub proces zachodzący w społeczeństwie polegający na tym, że jego poszczególne elementy przejawiają tendencję do scalania się w harmonijną i skoordynowaną, funkcjonalną całość.
W perspektywie społeczeństwa danego państwa jest to proces włączania różnych grup społecznych (np. imigrantów, reemigrantówreemigrantów, repatriantów, uchodźców) tak, aby mogli korzystać z praw z jakich korzystają wszyscy członkowie społeczeństwa. Jest to popularne pojęcie w krajach Unii Europejskiej, ponieważ z jednej strony ułatwia przyjmowanie imigrantów i tworzenie państw wielokulturowych, a z drugiej pozwala zachować dominującą pozycję kultury narodowej danego państwa i jego instytucji. Jednocześnie z tego pojęcia wynika pytanie o to, w jakim stopniu państwo przyjmujące imigrantów może ich integrować, tworzyć społeczeństwo jednorodne, gdy na świecie postępują procesy globalizacji związanych z tym migracji ludności.
Problem integracji jest szczególnie widoczny w ostatnich latach w Europie, do której napływają imigranci z Azji i Afryki. Związany jest on z tym, że imigranci mają wpojone inne wzorce kulturowe, w tym obyczajowe i religijne, często nie znają języka kraju, do którego przybywają, a i sami nieraz są niechętni integracji ze społeczeństwem kraju przyjmującego. Z drugiej strony część państw nie radzi sobie ze wzrastającą liczbą imigrantów, a towarzyszy temu często społeczne niezadowolenie, ksenofobia i zamieszki na tle etnicznym.
Można wyróżnić dwa podstawowe modele polityki włączania imigrantów:
Wyróżnia się modele polityki mające mało wspólnego z integracją (wykluczające). Są one coraz rzadziej stosowanymi przez państwa politykami.
Słownik
odpływ ludności z danego terytorium
napływ ludności na dany obszar
proces lub stan zespalania różnorodnych elementów tworzących daną społeczność w harmonijną całość
powrót obywateli na dany obszar, po uprzedniej emigracji
przeniesienie, zmiana miejsca pobytu
imigracja powrotna, zorganizowana przez władze państwowe, ewentualnie inne instytucje publiczne