Przeczytaj
Przyczyny hipoksji
Stan hipoksjihipoksji może być wynikiem niedotlenienia pewnego obszaru organizmu lub przyjmować postać uogólnioną, czyli dotyczyć całego organizmu. Poszczególne tkanki mają różną wrażliwość na niedobory tlenowe, przy czym tkanka nerwowa jest najbardziej wrażliwa na niedotlenienie. Zaburzenia przepływu krwi w obrębie kory mózgowej trwające zaledwie 4 do 5 minut prowadzą do nieodwracalnych zmian w komórkach nerwowych. Wywołują one poważne powikłania o charakterze neurologicznym, a w skrajnych przypadkach prowadzą do śmierci.
Hipoksja może też wystąpić, gdy zawartość tlenu we krwi tętniczej jest prawidłowa, ale krew nie dociera do wszystkich narządów. Powodem takiego stanu może być uraz, zatrucie lub zbyt niskie ciśnienie środowiska.
Przyczyny hipoksji:
zatrzymanie akcji serca oraz zaburzenia sercowo‑naczyniowe;
niski poziom hemoglobiny we krwi (np. z powodu anemii);
niewydolność oddechowa po zwężeniu dróg oddechowych w przebiegu stanów astmatycznych lub zapalenia płuc;
duża utrata krwi, która prowadzi do spadku jej ciśnienia;
zatrucie tlenkiem węgla;
przebywanie w warunkach wysokogórskich, w których notowane jest niskie ciśnienie parcjalneciśnienie parcjalne tlenu;
topienie się i zadławienie.
Objawy hipoksji
Zarówno częściowe, jak i uogólnione niedotlenienie organizmu wywołuje u człowieka szerokie spektrum objawów. Już przy łagodnej hipoksji obserwuje się następujące objawy:
Wraz z pogłębiającym się niedotlenieniem organizmu objawy się nasilają, prowadząc do halucynacji, utraty przytomności, a nawet śmierci.
Jednostki chorobowe będące wynikiem hipoksji
Niedotlenienie organizmu, w zależności od czynników je wywołujących, prowadzi do rozwoju licznych jednostek chorobowych. Wyróżniamy następujące schorzenia będące wynikiem hipoksji:
Zjawisko niedotlenienia w ekosystemach wodnych i lądowych
Niedobory tlenu w środowisku określamy mianem anoksjianoksji. Przy niesprzyjających warunkach w ekosystemach wodnych (rzekach, jeziorach, a nawet oceanach) występują okresowe spadki zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie. W skrajnych przypadkach, szczególnie w jeziorach, niska zawartość tlenu prowadzi do pojawienia się tzw. przyduchyprzyduchy. Zjawisko to może być obserwowane zarówno latem, jak i zimą. Latem, w czasie długotrwałych upałów, dochodzi do silnego nasłonecznienia i nagrzania wody, co prowadzi do obniżenia zawartości rozpuszczonego w niej tlenu. Przyducha letnia może być też spowodowana silnym zakwitem glonów i sinic, który powoduje ograniczenie dostępu światła. Wpływa to negatywnie na proces fotosyntezy roślin wodnych.
Przyducha zimowa pojawia się podczas długotrwałych mrozów, kiedy akweny wodne zamarzają. Zalegający na powierzchni wody lód, czasem przykryty dodatkowo warstwą śniegu, nie przepuszcza światła oraz uniemożliwia wymianę gazową między wodą a powietrzem.
W obu tych sytuacjach może dojść do duszenia się, czyli śnięcia żyjących w zbiorniku ryb i innych żywych organizmów. Najbardziej zagrożone są płytkie, zamknięte akweny.
Co ciekawe, nadmiar wody w ekosystemach lądowych wywołuje rodzaj suszy fizjologicznejsuszy fizjologicznej. Przy nadmiernym nawodnieniu korzenie roślin nie mogą prowadzić wymiany gazowej, więc nie wytwarzają niezbędnej do pobierania wody energii. Paradoksalnie, w wyniku nadmiaru wody rośliny stopniowo usychają.
Słownik
w ujęciu medycznym: brak lub niewystarczająca prężność tlenu w tkankach (poniżej fizjologicznego minimum); w ujęciu ekologicznym: stan niedoboru tlenu w ekosystemach wodnych oraz w glebie
ciśnienie cząsteczkowe, jakie wywiera dowolny gaz w mieszaninie gazów, na przykład ciśnienie wywoływane przez tlen w atmosferze
nauka badająca przyczyny zjawisk, w tym przypadku zespół przyczyn prowadzących do rozwoju określonej jednostki chorobowej
czerwony, zawierający żelazo barwnik białkowy rozpuszczony w osoczu krwi (np. u pijawek) lub znajdujący się w erytrocytach (u kręgowców); zdolny do przenoszenia tlenu i dwutlenku węgla w organizmie dzięki nietrwałemu łączeniu się z tymi substancjami
niedobór tlenu na poziomie tkankowym
niedobór tlenu we krwi
stan chorobowy charakteryzujący się gromadzeniem w pęcherzykach płucnych płynu przesiękowego, co upośledza wymianę gazową
znaczne obniżenie zawartości rozpuszczonego w wodzie tlenu w akwenach wodnych; w skrajnym przypadku może prowadzić do masowego wymierania zamieszkujących zbiornik organizmów korzystających z tlenu (m.in. śnięcie ryb)
stan, w którym roślina nie może pobierać wody z otoczenia, nawet jeśli podłoże jest wilgotne czy mokre; przyczyną najczęściej jest zamarznięta ziemia lub zalanie korzeni