Przeczytaj
Co to jest tablica jednowymiarowa?
Przypomnijmy: tablica jednowymiarowa jest „pojemnikiem”, który przechowuje dane tego samego typu. Każda przechowywana tam wartość ma indeks odpowiadający jej położeniu w tablicy. Dobrym porównaniem może tu być choćby szatnia na kurtki. Gdy oddajemy kurtkę do szatni, otrzymujemy numerek oznaczający miejsce, na którym została powieszona nasza kurtka. Zwracając numerek, dostajemy kurtkę z powrotem. Kurtki w tym przykładzie to wartości przechowywane w tablicy, a numerki to ich indeksy – dzięki nim nawet w ogromnej szatni z łatwością odnajdziemy swoją kurtkę.
Implementacja w języku Java
Deklaracja tablicy jednowymiarowej w języku Java wygląda następująco:
lub ewentualnie:
Obie te formy są poprawne.
Rozbijmy tę deklarację na części:
Pierwszą czynnością jest określenie typu wartości, jakie będą przechowywane w naszej tablicy. W tym przypadku jest to
int
.Następnie nadajemy tablicy nazwę. Będzie ona potrzebna, aby w przyszłości móc się do niej odwołać.
Znaki
[]
nie stanowią części nazwy, ale są wymagane przy deklaracji tablicy. Nie ma jednak znaczenia, czy znaki te pojawią się przy typie danych, czy też przy nazwie.Kolejnym elementem jest słowo kluczowe
new
, po którym po raz kolejny pojawia się typ danych do przechowania.Na koniec określamy rozmiar tablicy. Rozmiar jest liczbą elementów, które będą w tablicy przechowywane. Tablice w języku Java są statycznestatyczne.
Istnieje jeszcze jeden sposób inicjalizacjiinicjalizacji tablicy w języku Java:
Tego sposobu używamy, gdy chcemy stworzyć tablicę od razu wypełnioną danymi. Rozmiar tablicy będzie równy liczbie elementów zamkniętych w klamrach.
Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jaki rozmiar ma tablica, możemy użyć:
Indeksy w tablicach zaczynają się od . Przykładowo, gdy deklarujemy tablicę o rozmiarze , możliwe indeksy to: .
Tablica została stworzona. Teraz zapiszemy w niej dane. Powiedzmy, że do tablicy tablica
chcemy zapisać liczbę . W naszej tablicy nie ma jeszcze żadnych danych, co oznacza, że pierwszym wolnym indeksem jest indeks – i tam właśnie zapiszemy liczbę:
Aby zapisać dane w tablicy, musimy użyć nazwy, którą wcześniej jej nadaliśmy. Bezpośrednio po nazwie podajemy w nawiasie kwadratowym indeks miejsca w tablicy, gdzie dana liczba ma być zapisana. Na koniec przypisujemy żądaną wartość.
Odczytywanie danych z tablicy jest bardzo podobne do zapisywania. Oto przykład:
Wynikiem tej linijki będzie wypisanie wartości , którą wcześniej zapisaliśmy w miejscu o indeksie .
Do czego wykorzystujemy tablice?
Tablice w języku Java są zazwyczaj wykorzystywane, gdy mamy wiele powiązanych ze sobą danych tego samego typu. Ponieważ tablice są statyczne, zazwyczaj liczba zawartych w nich elementów jest znana lub też istnieje wartość maksymalna, która nie powinna zostać przekroczona przez program. Przykładem takiej implementacji może być tablica z zapisanymi imionami wszystkich pasażerów samochodu. Jeżeli samochód jest pięcioosobowy, tablica też będzie miała pięć elementów. Taka implementacja mogłaby wyglądać następująco:
Słownik
stworzenie zmiennej i nadanie jej wartości początkowej
tablica, która wymaga podania rozmiaru przy inicjalizacji i nie jest możliwa jego zmiana