Przeczytaj
Przygotowujesz analizę zmian wskaźnika inflacji na przestrzeni lat. Nim jednak zajmiesz się wyciąganiem wniosków i analizą odchyleń od zaobserwowanych tendencji, musisz przygotować dane, na których będziesz pracować.
Dane, które otrzymujesz, są jednak w formacie tekstowym, a do przygotowania wykresów potrzebujesz tabel. Żeby rozwiązać ten problem, musisz zaimportować plik.
Pobierz plik:
Importowanie danych
Microsoft Excel
W celu wprowadzenia danych, przechodzimy do zakładki Dane
na wstążce.
Wybieramy Pobierz dane
. W zależności od tego, gdzie znajdują się dane, które mamy zaimportować, należy wybrać odpowiednią opcję. Dane są w pliku tekstowym, więc właśnie ten typ wybierzemy. Zaznaczamy Z pliku
, a następnie Z pliku tekstowego/CSV
.
Znajdujemy plik tekstowy z danymi na dysku i wskazujemy go.
Pokaże się okno importu danych. Musimy być szczególnie uważni, aby uniknąć podstawowych błędów importu.
Typ danych
Wszystkie dane mają konkretny typ. Jeżeli zaimportowalibyśmy wartość wskaźnika jako tekst, najpierw konieczna byłaby zmiana typu danych. Warto upewnić się, że wszystkie pola i rekordyrekordy mają poprawny typ danych, żeby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
Nowsze wersje programu Microsoft Excel same wykrywają właściwy typ danych.
Separator pól
Częstym błędem importu jest niepoprawnie wybrany separator polaseparator pola, czyli ogranicznik. Oznacza to, że program nie będzie w stanie oddzielić od siebie poszczególnych pól rekordupól rekordu.
Zawsze warto sprawdzić, co jest ogranicznikiem danych, choć nowsze wersje arkuszy kalkulacyjnych robią to automatycznie. W przypadku błędu programu mamy możliwość ustalenia ogranicznika ręcznie, w środkowej sekcji Ogranicznik
.
Kiedy upewnimy się, że nie popełniliśmy żadnego błędu i na podglądzie wszystko się zgadza, zaznaczamy Załaduj
.
LibreOffice Calc
Aby wczytać dane z załączonego pliku, najpierw musimy zmienić jego format na plik CSV. Do nazwy wystarczy dodać rozszerzenie .csv
. Następnie należy z menu głównego wybrać Plik
, a potem Otwórz
. Otworzy się okno dialogowe – w nim wybieramy plik z danymi, które chcemy zaimportować do arkusza. Po wybraniu pliku, pojawi się kolejne okno dialogowe, w którym możemy wybrać rodzaj separatora, kodowanie znaków i język.
Słownik
najmniejsza część rekordu (wiersza tabeli), przechowująca pojedynczą daną
pojedynczy wiersz tabeli
znak, którym oddzielone są dane w pliku; często jest to znak odstępu, średnik, przecinek