Przeczytaj
Ćwiczenia
W powtórkowych lekcjach skupimy się na części poświęconej pytaniom. Odnoszą się one do wielu różnych materiałów źródłowych (nie tylko tekstów oraz ilustracji, ale również map, tabel czy wykresów itp.). Przede wszystkim musisz dokładnie zapoznać się z materiałami źródłowymi, ale także zwrócić uwagę na polecenia. Poniżej przybliżamy, jak rozumieć polecenia w zadaniach różnego typu:
Pamiętajcie, że odpowiedź musi odnosić się do źródła – błędem jest bazowanie wyłącznie na swojej wiedzy i zignorowanie podanego źródła. Chodzi bowiem o to, aby osoba odpowiadająca na pytanie umiejętnie połączyła analizę materiału źródłowego z własną wiedzą. Nie bójcie się korzystać z posiadanych informacji i zawsze odwołujcie się do podanych źródeł. Pamiętajcie również o tym, by wczytywać się w polecenia – czasem wiedza własna nie jest potrzebna, czasem tekst to tylko inspiracja, a innym razem należy połączyć wiedzę z interpretacją tekstu.
Ojcowie Europy
Ojcowie Europy, zwani także ojcami integracji europejskiej, to osoby, które w bardzo dużym stopniu przyczyniły się do powstania Wspólnot Europejskich, które stały się podstawą do utworzenia Unii EuropejskiejUnii Europejskiej.
Słownik
Europejska Wspólnota Węgla i Stali utworzona na podstawie traktatu paryskiego z 1951 r. przez Belgię, Francję, Niderlandy, Luksemburg, RFN i Włochy; jej celem było stworzenie wspólnego rynku na surowce i produkty przemysłu węglowego i stalowego
organizacja powstała na podstawie traktatu z Maastricht (1991 r.); od 2009 r. (przyjęcie traktatu lizbońskiego) organizacja międzynarodowa o charakterze gospodarczo‑politycznym skupiająca 27 państw europejskich (2021 r.)
określenie trzech przywódców światowych mocarstw alianckich, którzy na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie omawiali porządek, jaki miał zaistnieć na świecie po zakończeniu II wojny światowej; zalicza się do nich Winstona Churchilla (Wielka Brytania), Franklina D. Roosevelta (Stany Zjednoczone Ameryki) i Józefa Stalina (Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich)
organizacje o charakterze ponadnarodowym w Europie w latach 1957–2009 (traktaty rzymskie, traktat lizboński), w ramach których następowała integracja europejska; wśród nich wymienia się EWWiS, Euratom i Europejską Wspólnotę Gospodarczą