Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

PrędkośćPrędkośćPrędkość to wielkość fizyczna, która opisuje, jak zmienia się położeniePołożeniepołożenie ciała w czasie. Jest wielkością wektorową – jej kierunek jest styczny do toru, po którym porusza się ciało, zwrot pokazuje, w którą stronę odbywa się ruch, a jej wartość mówi nam o tym, jak szybko zmienia się położenie ciała.

Obliczamy ją, dzieląc wektor przemieszczeniaPrzemieszczenieprzemieszczenia przez czas, w którym ta zmiana nastąpiła:

v= Δ r Δ t
RVHsSTDspQrBz
Rys. 1. Sposób, w jaki wyznaczamy wektor przemieszczenia.

Prędkość w czasie ruchu może się zmieniać, więc aby określić ją jak najdokładniej, czas, w którym obserwujemy zmianę położenia, musi być jak najkrótszy. Mówimy wtedy o prędkości chwilowej – czyli takiej, którą ciało ma w danej chwili.

Rc3wlzZI8YTNY
Rys. 2. Prędkościomierz w samochodzie mierzy wartość prędkości chwilowej.

Aby wyznaczyć prędkość chwilową, korzystamy z powyższego wzoru, ale dodajemy do niego warunek, aby czas deltat był bardzo bliski zeru (odwołujemy się do pojęcia granicy z lekcji matematyki):

.

Oprócz tego możemy także mówić o prędkości średniejPrędkość średniaprędkości średniej. Obliczamy ją, dzieląc wektor przemieszczenia przez czas, w którym to przemieszczenie nastąpiło, nie dając żadnych ograniczeń na wartość przedziału czasu:

.
Rw0ueEy4MBYqG
Rys. 3. Odcinkowy pomiar prędkości to system służący do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów na kontrolowanym odcinku drogi. W przeciwieństwie do fotoradaru, nie mierzy prędkości w kontrolowanym punkcie, ale sprawdza średnią prędkość na wyznaczonym odcinku. Na początku i końcu kontrolowanego odcinka ustawione są aparaty fotograficzne lub kamery rejestrujące wszystkie pojazdy. System automatycznie odczytuje numery rejestracyjne i oblicza czas przejazdu pomiędzy sprawdzanymi punktami. Na jego podstawie obliczana jest średnia prędkość. [źr.: Jhcbs1019 / CC BY-SA, Wikipedia]

Możemy się czasem spotkać z takimi wielkościami jak „wartość średniej prędkości” oraz „średnia wartość prędkości” – czy to to samo?

Nie – wartość średniej prędkości to po prostu wartość wektora średniej prędkości. Natomiast średnią wartość prędkości wyznaczymy, dzieląc drogęDrogadrogę przebytą przez ciało przez czas, w którym to nastąpiło. Jest to wielkość skalarna i dla uproszczenia nazywamy ją często (średnią) szybkościąSzybkośćszybkością:

vs=s Δ t

Słowniczek

Droga
Droga

(ang. distance) – długość odcinka toru, jaki przebyło ciało.

Położenie
Położenie

(ang. position) – określa umiejscowienie ciała w układzie odniesienia.

Prędkość
Prędkość

(ang. velocity) – wielkość wektorowa określająca, jak szybko zmienia się położenie w czasie.

Prędkość średnia
Prędkość średnia

(ang. average velocity) – wielkość wektorowa, obliczamy ją dzieląc całkowitą zmianę położenia przez czas, w jakim ta zmiana nastąpiła.

Przemieszczenie
Przemieszczenie

(ang. displacement) – zmiana położenia ciała.

Szybkość
Szybkość

(ang. speed) – wielkość skalarna, obliczamy ją dzieląc całkowitą drogę, jaką przebyło ciało przez czas w jakim to nastąpiło.