Warto przeczytać

Wyłącznik różnicowoprądowy montuje się w instalacji elektrycznej po to, by zabezpieczyć ludzi przed porażeniem prądem. Jego wygląd zewnętrzny przedstawiono na Rys. 1.

R1DKdB7JFpNLu
Rys. 1. Wyłącznik różnicowoprądowy. Reaguje na różnicę prądu wpływającego i wypływającego o wartości powyżej 30 mA.

Budowę wyłącznika różnicowoprądowego obrazuje Rys. 2.

R1Eb8MKpYfruL
Rys. 2. Budowa wyłącznika różnicowoprądowego.

Na powyższym rysunku zastosowano następujące oznaczenia:

  1. styki przewodów, w których płynie prąd,

  2. pierścień ferromagnetyczny, przez który przechodzą przewody,

  3. uzwojenie, w którym indukuje się prąd,

  4. przekaźnik sygnału,

  5. zamek rozwierający styki,

  6. przycisk do testowania wyłącznika podczas pracy.

Elementy na zewnątrz wyłącznika:

  1. przewód ochronny (uziemiający),

  2. odbiornik.

Istota działania wyłącznika opiera się na następującej zasadzie: jeżeli prąd elektryczny wpływa do instalacji jednym przewodem, to taki sam musi z instalacji wypływać drugim przewodem. Wynika to z zasady zachowania ładunku elektrycznego i pierwszego prawa Kirchhoffa. Jeśli natomiast oba te natężenia prądów nie są sobie równe, to znaczy, że prąd wypływa z instalacji do ziemi, na przykład przez człowieka obsługującego instalację. Wtedy należy natychmiast wyłączyć zasilanie. Wyłączniki reagują, gdy wartość wypływającego prądu przekroczy 30 mA. Taka dawka nie jest groźna dla życia i zdrowia ludzi.

Tak, jak pokazano na Rys. 2., dwa przewody, jeden fazowyPrzewód fazowyfazowy (L), drugi neutralny (N), przechodzą przez pierścień (2) z materiału, który bardzo łatwo magnesuje się. Przewody wytwarzają wokół siebie pole magnetyczne, docierające do pierścienia i zwielokrotniane w nim. Dopóki suma geometryczna tych prądów równa się zero (taki sam prąd płynie i w jedną i w drugą stronę), dopóty pola magnetyczne pochodzące od obu tych przewodów znoszą się. Jeśli jednak prąd wypłynie z obwodu, oba natężenia nie będą już takie same i równowaga prądów oraz wytwarzanych przez nie pól magnetycznych zostanie zachwiana. W pierścieniu nagle pojawi się pole magnetyczne, co spowoduje powstanie prądu indukcyjnego w okalającym go uzwojeniu (3). Impuls dociera do przekaźnika (4), który uruchamia zamek (5) mechanicznie rozwierający styki (1). Zasilanie zostaje odcięte, a ludzie są już bezpieczni.

Każdy wyłącznik posiada przycisk do testowania jego działania. Jest to połączenie poprzez opornik jednego z przewodów przed pierścieniem z drugim przewodem za pierścieniem. Prąd płynący przez to połączenie będzie więc omijał pierścień. Równowaga natężeń prądów przechodzących przez pierścień będzie zachwiana. Jeżeli wyłącznik działa prawidłowo, powinno się więc wydarzyć wszystko to, co opisaliśmy powyżej. Dla własnego bezpieczeństwa urządzenie należy testować raz na miesiąc.

Słowniczek

Przewód fazowy
Przewód fazowy

(ang.: phase wire) – w elektrotechnice: przewód zasilający, w którym panuje napięcie elektryczne (względem przewodu neutralnego). W przypadku prądu trójfazowego są trzy takie przewody, w których napięcie ma różny przebieg w czasie (jest przesunięte w fazie).