Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Kluczem do wyjaśnienia zjawiska dyfrakcji, czyli ugięcia fali na przeszkodzie, jest zrozumienie, na czym polega rozchodzenie się fali w ośrodku.

Falę zapoczątkowuje wprawienie w drgania cząsteczek ośrodka. Może to być przedmiot uderzający w powierzchnię wody lub uderzenie w strunę instrumentu muzycznego. Drgające cząsteczki ośrodka przekazują energię drgań sąsiednim cząsteczkom, te kolejnym i ruch drgający przenosi się coraz dalej.

Rozchodzenie się fali polega na przekazywaniu energii drgań między sąsiednimi cząsteczkami ośrodka.

Kiedy obserwujemy falę na powierzchni wody (Rys. 1.), widzimy grzbiety i doliny fali. Cząsteczki wody w grzbietach są maksymalnie wychylone do góry, w dolinach - maksymalnie do dołu. Odległość między kolejnymi grzbietami to długość fali. Punkty o tej samej fazie drgań (na przykład, będące w maksymalnym wychyleniu) nazywamy powierzchniami falowymi.

RNzLWCjC5EvfU
Rys. 1. Powierzchnie falowe fali rozchodzącej się na wodzie.

Fale rozchodzące się na powierzchni wody lub w napiętym sznurze możemy obserwować bezpośrednio. O innych falach wnioskujemy obserwując ich skutki. Należą do nich fale akustyczne, czyli dźwięk, a także światło, które jest falą elektromagnetyczną.

Fale rozchodzące się w ośrodku po liniach prostych, po natrafieniu na przeszkodę, zmieniają kierunek. Zmienia się też kształt powierzchni falowej. Zjawiska związane z rozchodzeniem się fal badał holenderski uczony w XVII wieku Christian Huygens (wymawiaj: Hojhens). Sformułował on zasadę, która wyjaśnia wiele zjawisk falowych, nazwaną od jego nazwiska zasadą Huygensa.

Każdy punkt ośrodka, do którego dojdzie fala, staje się źródłem elementarnej fali kulistej.

Gdy wiemy, na czym polega rozchodzenie się fali w ośrodku, nietrudno zrozumieć zasadę Huygensa. Gdy do cząsteczki ośrodka dochodzi fala, zaczyna ona drgać i swoje drgania przekazuje sąsiednim cząsteczkom otaczającym ją ze wszystkich stron.

Gdy do jednego punktu dochodzi kilka fal, ruchy drgające cząsteczek ośrodka sumują się. Jest to zasada superpozycji fal, mówiąca o tym, że fala wypadkowa, będąca wynikiem nałożenia sięinterferencjanałożenia się kilku ruchów falowych, jest sumą fal składowych. Rys. 2. pokazuje rozchodzenie się fali płaskiej, czyli takiej, której powierzchnie falowepowierzchnia falowa (czoło fali)powierzchnie falowe są płaszczyznami. Gdy fala dociera do punktów PIndeks dolny 1, PIndeks dolny 2, PIndeks dolny 3, PIndeks dolny 4, PIndeks dolny 5, stają się one źródłem elementarnych fal kulistych, które nakładając się na siebie, znów tworzą powierzchnię falową w postaci płaszczyzny.

R1LCWc1OBWKJs
Rys. 2. Zasada Huygensa tłumaczy rozchodzenie się fali płaskiej. Czerwony wektor wskazuje kierunek propagacji fali.

Co dzieje się, gdy fala płaska dotrze do krawędzi przeszkody? Pokazuje to Rys. 3. Punkt przy krawędzi przeszkody stał się źródłem elementarnej fali kulistej i za krawędzią powierzchnie falowe zmieniają swój kształt na kulisty.

RArbDLzPum6if
Rys. 3. Fala płaska docierająca do przeszkody ugina się na jej krawędzi.

W chwili, gdy fala ta dojdzie do przegrody - szczelina staje się źródłem fali kołowej, rozchodzącej się we wszystkich kierunkach po drugiej stronie przegrody (Rys. 4.).

Rw2wNudplVALQ
Rys. 4. Dyfrakcja fali na szczelinie.

Zjawisko zmiany kierunku ruchu na przeszkodzie jest typowe tylko dla fal. Podczas zabawy śnieżkami wystarczy schować się za drzewo, aby żaden pocisk nas nie trafił. Rzucone śnieżki przelecą obok drzewa bez zmiany kierunku albo zatrzymają się na drzewie. Ale dźwięk, który jest falą, dociera za drzewo bez przeszkód, właśnie dlatego, że fala ulega dyfrakcji na przeszkodzie.

Dyfrakcję obserwujemy, gdy fala natrafia na szczelinę o rozmiarach porównywalnych z długością fali. Na przykład, fale dźwiękowe mają długość od kilku milimetrów do kilkunastu metrów i ulegają ugięciu na ścianach, meblach, czy na otwartych drzwiach. Wiemy, że osoby znajdujące się w sąsiednich pokojach, mogą przy otwartych drzwiach swobodnie rozmawiać, choć dzieli je ściana. Natomiast fala świetlna ma długość mniejszą od 11000 milimetra. Aby zaobserwować dyfrakcję światła, trzeba oświetlić szczelinę o szerokości ułamka milimetra (Rys. 5.). Należy podkreślić, że ugięcie fali zachodzi dla każdej wielkości przeszkody lub szczeliny, ale kąt ugięcia jest tym większy, im mniejszy jest rozmiar przeszkody w porównaniu z długością fali. Dlatego w życiu codziennym nie obserwujemy dyfrakcji światła na otaczających nas przedmiotach – kąt ugięcia w tym przypadku jest bardzo mały, niezauważalny.

R1FRapA2XIggA
Rys. 5. Obraz dyfrakcyjny uzyskany po przejściu światła przez wąską szczelinę.

Słowniczek

interferencja
interferencja

(ang.: interference) nakładanie się dwóch fal, powodujące wzmocnienie lub osłabienie natężenia fali wypadkowej.

powierzchnia falowa (czoło fali)
powierzchnia falowa (czoło fali)

(ang.: wavefront) zbiór punktów w przestrzeni o tej samej fazie drgań.