Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Oko jest jednym z najbardziej złożonych narządów naszego organizmu, przystosowanym do odbierania bodźców świetlnych, przekształcania ich w impulsy nerwowe i przesyłania do mózgu. Długość rejestrowanych przez oko fal świetlnych zawiera się w zakresie od 400 do 700 nm (tzw. światło widzialne). Przechodzą one przez elementy aparatu optycznego: najpierw przez rogówkę i wypełnioną płynem komorę przednią oka, następnie wpadają do źrenicy, przenikają przez soczewkę i ciało szkliste, a na koniec trafiają na siatkówkę. Na powierzchni rogówki i soczewki promienie świetlne skupiają się w jednym punkcie i ulegają refrakcjirefrakcjarefrakcji, czyli załamaniu. W rezultacie na siatkówce powstaje obraz rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony w stosunku do obserwowanego obiektu.

R17nhqGa8hYiZ1
Grafika przedstawia powstawanie obrazu obiektu na siatkówce. Po lewej stronie znajduje się schemat budowy oka, natomiast po prawej znajduje się rysunek mężczyzny. Na schemacie zaznaczono rogówkę, komorę przednią, soczewkę oka, źrenice oraz ciało szkliste. Dwie linie zostały poprowadzone od stóp człowieka do górnej części soczewki i kolejne dwie linie zostały poprowadzone od głowy mężczyzny do dolnej części soczewki. Na tyle ciała szklistego znajduje się odwrócony i pomniejszony obraz mężczyzny.
Obraz obiektu na siatkówce: rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony.
Źródło: Dariusz Adryan, licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray2

Powstawanie obrazu i wrażenia wzrokowego

Obraz powstający na siatkówce musi zostać najpierw rozpoznany i zakodowany. Receptory siatkówki odbierają więcej informacji, niż nerw wzrokowy mógłby przekazać dalej, dlatego na siatkówce dochodzi do kompresji obrazukompresja obrazukompresji obrazu.

RDTUP7tWd24U31
Grafika przedstawia schemat gałki ocznej. Ścianę gałki ocznej tworzą trzy warstwy: twardówka, naczyniówka i siatkówka. Twardówka (punkt trzynasty)jest najbardziej zewnętrzna chroni gałkę oczną przed urazami i nadaje jej kształt. W części tylnej jest nieprzezroczysta, w przedniej, nazywanej rogówką (punkt pierwszy), przepuszcza promienie świetlne. Pod twardówką znajduje się unaczyniona naczyniówka (punkt dwunasty). Odżywia ona oko, natlenia je oraz odpowiada za wymianę produktów przemiany materii. Naczyniówka przechodzi w pierścieniowatą tęczówkę, która posiada otwór. To źrenica (punkt czwarty), która za sprawą mięśni gładkich może zwężać się i rozszerzać. W ten sposób przystosowuje się do natężenia światła. Tęczówka (punkt drugi) może mieć różny kolor. Drugą część naczyniówki stanowi mięsień rzęskowy (punkt szósty). Trzecią, najbardziej wewnętrzną warstwę ściany gałki ocznej, stanowi siatkówka (punkt jedenasty), która zawiera dwa rodzaje fotoreceptorów: czopki (rozróżniają barwy) i pręciki (odbierają bodźce świetlne). W siatkówce znajduje się plamka ślepa (punkt dziesiąty), która pozbawiona jest fotoreceptorów. Obszar największego skupiska czopków określany jest mianem plamki żółtej (punkt ósmy) – to obszar najostrzejszego widzenia. Oko przystosowuje się do wyraźnego widzenia obiektów z różnej odległości (czyli akomoduje). Umożliwia mu to soczewka (punkt piaty), czyli przezroczysty, elastyczny narząd znajdujący się między pomiędzy tęczówką a ciałem szklistym. Soczewka może zmieniać swój kształt. Gałka oczna wypełniona jest płynem wodnistym (punkt trzeci), który zapewnia jej prawidłowe napięcie i odpowiednie uwodnienie ośrodków optycznych tj. rogówki i soczewki, co wpływa na ich przejrzystość i regularność krzywizny. Centralną część oka pomiędzy soczewką a siatkówką wypełnia ciało szkliste (punkt siódmy). Jest to przezroczysta, galaretowata substancja, w skład której wchodzi w 99% woda. Jest też nieunerwiona i nieunaczyniona. Dzięki niemu oko zachowuje swój kształt. Ciało szkliste pełni również funkcję ochronną, amortyzując wstrząsy oraz reguluje ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Na końcu oka znajduje się nerw wzrokowy (punkt dziewiąty). Rozpoczyna się on w komórkach siatkówki, a kończy w skrzyżowaniu wzrokowym.
Budowa gałki ocznej.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powstały na siatkówce obraz jest przetwarzany. W procesie tym uczestniczą trzy warstwy komórek. Warstwa nabłonkowo‑nerwowa zawiera wrażliwe na światło fotoreceptory: czopki i pręciki (zmodyfikowane neurony czuciowe). W warstwie środkowej znajdują się neurony dwubiegunowe. Ostatnią warstwę tworzą komórki zwojowe, które selektywnie odbierają różne cechy obrazu: rozmiar, kolor czy kontrast. Podczas przetwarzania obrazu na siatkówce wzmacniany jest jego kontrast oraz wykrywane jest położenie krawędzi obiektu. Komórki fotoreceptorów siatkówki zawierają barwniki wzrokowe pochłaniające światło: czopki – jodopsynę, a pręciki – rodopsynę. Każdy z tych barwników składa się z pochłaniającego światło retinalu (pochodnej witaminy A) oraz białka opsynyopsynyopsyny. Pod wpływem światła barwniki ulegają przemianom biochemicznym, co prowadzi do powstania impulsu nerwowego.

Więcej na ten temat przeczytasz w e‑materiale pt. Fotoreceptory siatkówki i chemizm widzeniaPyRqcojzPFotoreceptory siatkówki i chemizm widzenia.

RwPDHcFz2gZED1
Grafika przedstawia przekrój przez siatkówkę oka. Z lewej strony grafiki znajduje się strzałka opisująca kierunek światła skierowana na naczyniówkę, która jest pierwszą warstwą siatkówki. Pod naczyniówką znajduje się warstwa nabłonkowo-nerwowa. Najbliżej naczyniówki znajduje się rząd komórek zwojowych. Ich aksony łączą się, tworząc nerw wzrokowy. Odpowiadają za dalsze przekazywanie impulsów nerwowych do ośrodków wzrokowych mózgu. Pod nimi znajdują się komórki dwubiegunowe. Tworzą one połączenia synaptyczne z jednej strony z fotoreceptorami, z drugiej z komórkami zwojowymi. Przenoszą informacje z fotoreceptorów do komórek zwojowych. Za nimi znajdują się pręciki, czyli fotoreceptory położone w peryferyjnych obszarach siatkówki, wrażliwe na natężenie światła. Umożliwiają postrzeganie ruchu i kształtu. Pomiędzy nimi znajdują się czopki, czyli fotoreceptory wrażliwe na barwy, skupione głównie w centrum siatkówki. Największe zagęszczenie czopków występuje w plamce żółtej – strefie najostrzejszego widzenia. Na siatkówce rozmieszczone są trzy typy czopków, w których każdy zawiera inny barwnik wzrokowy: czerwony, zielony lub niebieski, pochłaniający światło o innej długości fali, co umożliwia widzenie kolorów. Za nimi znajduje się nabłonek barwnikowy, utworzony z gęsto ułożonych komórek zawierających ciemny pigment, który pochłania nadmiar światła. W warstwie nabłonkowo-nerwowej znajduje się nerw wzrokowy, którego zakończenie w nabłonku barwnikowym określamy jako tarcze nerwu wzrokowego.
Przekrój przez siatkówkę oka i kolejność pobudzenia komórek. W fotoreceptorach pod wpływem światła powstaje impuls nerwowy. Przekazywany jest on następnie do komórek dwubiegunowych, które pobudzają komórki zwojowe. Aksony komórek zwojowych tworzą nerw wzrokowy.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Impulsy nerwowe przekazywane są nerwami wzrokowymi do kolejnych ośrodków przetwarzania informacji znajdujących się w mózgu i ostatecznie docierają do kory mózgowej, którą tworzą ośrodki wzroku w płacie potylicznym kory mózgowej. Włókna nerwowe komórek zwojowych skupiają się na siatkówce w miejscu zwanym tarczą nerwu wzrokowego (plamką ślepąplamka ślepaplamką ślepą). Nerwy wzrokowe po opuszczeniu gałek ocznych krzyżują się, tworząc skrzyżowanie wzrokoweskrzyżowanie wzrokoweskrzyżowanie wzrokowe. Tutaj nerw wzrokowy każdego oka rozdziela się na dwie drogi wzrokowe, z których każda zawiera włókna wzrokowe pochodzące z oka prawego i lewego. W ten sposób obraz jest sortowany: lewa połowa kory wzrokowej płata potylicznego przetwarza informacje wzrokowe pochodzące z lewej strony siatkówki obojga oczu (prawa strona pola widzenia), a prawa połowa kory wzrokowej przetwarza informacje wzrokowe z prawej strony siatkówki obojga oczu (lewa strona pola widzenia).

W ośrodkach wzrokowych płata potylicznego zachodzi dalszy etap przetwarzania i interpretacji obrazu: identyfikacja ruchu oraz rozpoznawanie obiektu.

RdyIccm48ah1o1
Schemat przedstawia drogi wzrokowe i pola widzenia. Po lewej stronie grafiki znajduje się mózg. Pierwotna kora wzrokowa znajduje się na samym tyle mózgu. Promienistość wzrokowa to pasma włókien nerwowych przekazujących impulsy nerwowe z ciała kolankowatego do kory wzrokowej. Ciało kolankowe boczne to parzysta struktura uwypuklająca się na dolnej powierzchni międzymózgowia, będąca częścią drogi wzrokowej. Ciało kolankowe jednej półkuli mózgu otrzymuje informacje z obu siatkówek, a sygnały z obu pól wzrokowych docierają do odrębnych warstw struktury. Dzięki temu informacja wzrokowa napływająca z siatkówki zostaje w ciele kolankowym bocznym uporządkowana. Skrzyżowanie wzrokowe znajduje się za ciałkiem kolankowym. W nim krzyżują się drogi wzrokowe oka lewego oraz oka prawego. Szlakiem wzrokowym określamy drogę przenoszenia bodźców wzrokowych z siatkówki gałki ocznej do pierwszorzędowej kory wzrokowej. Nerw wzrokowy przebiega od siatkówki do skrzyżowania wzrokowego. Po prawej stronie grafiki znajduje się jabłko. Pomiędzy nim a gałkami ocznymi znajduje się zakolorowany łuk podzielony na 3 strefy. Górny oraz dolny wielokąt oznaczają jednooczne pole widzenia, natomiast na ich przecięciu znajduje się obuoczne pole widzenia.
Drogi wzrokowe i pola widzenia.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

ciało szkliste
ciało szkliste

galaretowata substancja wytwarzana przez ciało rzęskowe, wypełniająca przednią część jamy oka i utrzymująca kulisty kształt gałki ocznej

komora przednia oka
komora przednia oka

obszar w przedniej części oka ograniczony tylną powierzchnią rogówki, powierzchnią tęczówki i soczewką na obszarze źrenicy, wypełniony wodnistą cieczą produkowaną przez ciało rzęskowe

kompresja obrazu
kompresja obrazu

proces, którego celem jest pomniejszenie obrazu

naczyniówka
naczyniówka

tylna część błony środkowej oka między twardówką a siatkówką zawierająca liczne naczynia krwionośne

nerw wzrokowy
nerw wzrokowy

nerw łączący oko z mózgiem; przesyła impulsy nerwowe z siatkówki do ośrodków wzrokowych w płacie potylicznym kory mózgowej

opsyny
opsyny

grupa glikoprotein będących składnikami światłoczułych barwników, które biorą udział w procesie widzenia; w rodopsynie pręcików występuje jeden rodzaj opsyny, w jodopsynie czopków – trzy rodzaje (pojedynczy czopek zawiera tylko jeden rodzaj opsyn); łącząc się z retinalem, opsyny tworzą barwniki absorbujące światło

plamka ślepa
plamka ślepa

obszar na siatkówce pozbawiony komórek światłoczułych; występuje w miejscu, gdzie wypustki komórek zwojowych tworzą tarczę nerwu wzrokowego

plamka żółta
plamka żółta

najgęstsze skupienie w siatkówce elementów światłoczułych – czopków; miejsce najwyraźniejszego widzenia barwnych obrazów

refrakcja
refrakcja

zjawisko załamania fali na granicy rozdzielającej ośrodki o różnych współczynnikach załamania

retinal
retinal

związek organiczny należący do aldehydów, który wchodzi w skład barwnika wzrokowego – rodopsyny; występuje w dwóch formach izomerycznych: cistrans; forma trans retinalu generuje impuls nerwowy przekazywany nerwem wzrokowym do ośrodków wzrokowych mózgu

rodopsyna
rodopsyna

(gr. rhódon – róża, ṓps – oko) inaczej: purpura wzrokowa, czerwień wzrokowa; wrażliwy na światło organiczny związek chemiczny występujący w narządach wzroku, światłoczuły barwnik obecny w narządzie wzroku głowonogów, stawonogów i kręgowców

rogówka
rogówka

przejrzysta przednia część zewnętrznej błony włóknistej oka, umożliwiająca przechodzenie promieni świetlnych do jego wnętrza

siatkówka
siatkówka

wewnętrzna warstwa ściany gałki ocznej; rozróżnia się w niej część wzrokową, która pokrywa naczyniówkę, oraz część ślepą, która przylega do ciała rzęskowego i wewnętrznej powierzchni tęczówki

skrzyżowanie wzrokowe
skrzyżowanie wzrokowe

miejsce skrzyżowania włókien nerwu wzrokowego pochodzących z przyśrodkowej części siatkówki

soczewka oka
soczewka oka

przezroczysta struktura oka załamująca promienie świetlne, zdolna do zmiany kształtu i siły skupiającej

szlak wzrokowy
szlak wzrokowy

droga bodźców wzrokowych odbieranych przez siatkówkę przenoszonych do pierwszorzędowej kory mózgowej znajdującej się w płacie potylicznym mózgowia

tarcza nerwu wzrokowego
tarcza nerwu wzrokowego

miejsce na siatkówce, z którego wychodzi nerw wzrokowy