Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Weź do ręki monetę i kartkę, a następnie je upuść. Co spadnie szybciej? Oczywiście moneta. Następnie zgnieć papier, połóż go na monecie i ponownie upuść. Ciała spadają tak samo. Dlaczego tak się dzieje?

Gdybyśmy spytali małe dziecko, co spadnie później – piórko czy kamień – odpowiedziałoby nam, że piórko. Na pytanie, dlaczego, pewnie odparłoby, że kamień jest cięższy. Podobnie twierdził Arystoteles i inni uczeni przed Galileuszem. Dopiero Galileusz na początku XVII wieku zauważył, że w przypadku swobodnego spadania ciał, masa nie gra roli. Dlaczego, więc piórko spada wolniej? Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi tutaj na myśl, to opory ruchu. I jest ona trafna. Jednak, jak wygląda to dokładnie? Jakim ruchem poruszają się upuszczone przedmioty? Oczywiście, jest to ruch jednostajnie przyspieszony. Możemy go opisać, wykorzystując drugą zasadę dynamiki:

(1).

Siłą niezrównoważoną, powodującą ruch jest tutaj siła grawitacji wyrażająca się wzorem:

(2),

gdzie:

G – uniwersalna stała grawitacyjna [6,6710-11m3kgs2],

M – masa planety [kg],

r – odległość ciała od środka planety [m].

Po podstawieniu wyrażenia (2) do (1) otrzymujemy:

(3).

W ustalonym polu grawitacyjnym masa bezwładnaMasa bezwładnamasa bezwładna (czyli cecha ciała ujawniająca się wówczas, gdy działa na nie niezrównoważona siła, odpowiadająca za wartość przyspieszenia) i masa grawitacyjnaMasa grawitacyjnamasa grawitacyjna (czyli cecha ciała ujawniająca się wówczas, gdy oddziałuje grawitacyjnie z innym ciałem, odpowiadająca za wartość siły ich wzajemnego oddziaływania) są sobie równe co do wartości, zatem możemy zapisać, że:

(4).

Otrzymane przyspieszenie nosi nazwę przyspieszenia grawitacyjnegoPrzyspieszenie grawitacyjneprzyspieszenia grawitacyjnego. Jest ono zależne od masy i promienia planety, na której znajduje się ciało (na powierzchni Ziemi przyjęło się zwyczajowo oznaczać je literą g). Można więc wysnuć wniosek, że na Księżycu, Marsie czy jakimkolwiek innym ciele niebieskim wszystkie upuszczone przedmioty będą spadały z przyspieszeniem, którego wartość będzie zależała od tego, gdzie się znajdują.

Na powierzchni Ziemi przyspieszenie grawitacyjne g wynosi:

g=6,6710-11m3kgs25,971024kg(6371103m)29,813441ms29,81ms2

A jak będzie wyglądała sytuacja w momencie oddalania się od planety? Przyspieszenie jest zależne od kwadratu odległości – zatem – im dalej będziemy odsuwali się od powierzchni Ziemi, tym jego wartość będzie odpowiednio malała.

R1MbswW7Fas7Z
Rys. 1. Wykres zależności przyspieszenia grawitacyjnego od odległości od środka planety dla odległości r większej niż promień R tej planety. Jest to zależność odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Czy wewnątrz planety także jest przyspieszenie grawitacyjne? Skoro zależy ono od masy i odległości, musi więc być. Tylko jakie? Przyjrzyjmy się temu uważnie. Do wzoru (3) w przypadku wnętrza planety, należy wstawić jedynie masę, która znajduje się poniżej odległości r, zatem:

(5),

gdzie ρ jest gęstością kuli (dla uproszczenia zakładamy, iż planety są jednorodne). Zatem:

(6).

Czynnik 43G π ρ jest wielkością stałą, otrzymujemy zatem zależność liniową dla zmiennej r. Uzupełnijmy więc nasz wykres (Rys. 2.).

R5LEO0qFfP4vs
Rys. 2. Wykres zależności przyspieszenia grawitacyjnego od odległości od środka planety dla r(0,)
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Słowniczek

Masa bezwładna
Masa bezwładna

(ang. inertial mass) – cecha ciała ujawniająca się, gdy na to ciało działa niezrównoważona siła; odpowiada za wartość przyspieszenia.

Masa grawitacyjna
Masa grawitacyjna

(ang. gravitational mass) – cecha ciała ujawniająca się, gdy ciało oddziałuje grawitacyjnie z innym ciałem; odpowiada za wartość siły oddziaływania grawitacyjnego.

Przyspieszenie grawitacyjne
Przyspieszenie grawitacyjne

(ang. gravitational acceleration) – wielkość wektorowa wyrażająca zmianę prędkości ciała w czasie wynikająca z działania na ciało przyciągania grawitacyjnego.