Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑blue

Ozon stratosferyczny

RlLQXRd5NAQnC
Podział atmosfery
Źródło: GroMar Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

W stratosferze współwystępują dwie formy tlenu: „zwykły”, czyli tlen O 2 , składający się z dwóch atomów tlenu, oraz ozon O 3 , składający się z trzech atomów tlenu. Przy obecności promieniowania UV jedna z tych form może przekształcić się w drugą.

Wiązanie podwójne w cząsteczce tlenu O=O zostaje rozerwane. Wolny atom tlenu wchodzi w reakcję z inną cząsteczką tlenu, w efekcie powstaje ozon.

Analogicznie, ozon jest niszczony przez fotolizę, jeśli jedno z wiązań połówkowych w cząsteczce ozonu jest rozerwane przez promieniowanie słoneczne. W takim wypadku tworzy się cząsteczka tlenu oraz atom tlenu, który wchodzi w reakcję z inną cząsteczką ozonu, i tworzą się dwie cząsteczki tlenu O 2 .

REWgaZVvRDXD8
Modele cząsteczki tlenu oraz cząsteczki ozonu
Źródło: GroMar Sp. z o.o. (na podstawie wikipedia.org), licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray1

Cykl ozonowy

Ozon powstaje w górnych warstwach atmosfery pod wpływem działania promieniowania UV na cząsteczkę O 2 . W wyniku pochłonięcia fotonu światła (o długości fali mniejszej niż 240 nm) wiązanie podwójne cząsteczki tlenu O=O zostaje rozerwane. Utworzony atom tlenu wchodzi w reakcję z cząsteczką tlenu O 2 i powstaje ozon O 3 .

O2 + hν  2 O
O + O2  O3 
REn5aeXupuQVr
Warunkiem powstania ozonu jest promieniowanie UV oraz dostatecznie gęsta atmosfera, umożliwiająca duże prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. potrójnych zderzeń cząstek tlenu O2 z atomami tlenu O i cząsteczką neutralną M (np. N2).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., oprac. na podst. www.ozonosfera.eprace.edu.pl, licencja: CC BY-SA 3.0.

Promieniowanie ultrafioletowe z zakresu 240–310 nm przyczynia się do fotolizy (procesu niszczenia ozonu):

O3 + hν  O2 + O

W wyniku rozpadu ozonu utworzony atom tlenu O wchodzi w reakcję z inną cząsteczką ozonu i tworzą się dwie cząsteczki tlenu O 2 lub reaguje on z innym atomem tlenu O i powstaje cząsteczka tlenu O 2 :

O3 + O  2 O2 
2 O  O2
Ciekawostka

Zespół powiązanych reakcji chemicznych, przedstawiających przemiany, którym podlega ozon stratosferyczny (z czym związana jest przemiana promieniowania ultrafioletowego w energię cieplną), to tzw. cykl ozonowo‑tlenowy, nazwany też cyklem Chapmana - na cześć jego odkrywcy - brytyjskiego matematyka i geofizyka Sydneya Chapmana.

Promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze w obszarach międzyzwrotnikowych, dlatego też właśnie tam tworzy się najwięcej ozonu. Energia słoneczna powoduje w tym regionie Ziemi, nie tylko tworzenie się znacznych ilości ozonu, ale także wynoszenie powietrza troposferycznego na duże wysokości.

Dla zainteresowanych

Stężenie ozonu atmosferycznego jest różne w zależności od szerokości geograficznej. Jego ilość wzrasta każdego roku w wyniku działań podjętych wytycznymi Protokołu montrealskiego, zawartego w 1987 r. (Protokół montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową). Protokół zakładał wykluczenie z użycia CFC (chlorofluorowęglowodory, inaczej freony) oraz części halonów (lista substancji wykluczonych z użycia była poszerzana w kolejnych protokołach podpisywanych, m.in. Londynie, Kopenhadze czy Wiedniu). Działania państw, które podpisały i wdrożyły w życie ustalenia w nich zawarte, doprowadziły do znaczącego spadku produkcji substancji zubożających warstwę ozonową, zatrzymania wzrostu zasięgu dziury ozonowej oraz umożliwiły jej regenerację. Szacuje się, że dzięki wprowadzonym działaniom, ok. 2050‑2060 r. problem dziury ozonowej zostanie skutecznie rozwiązany.

Ozon jest przenoszony znad równika ku biegunom, gdzie gromadzi się w chłodnych obszarach okołobiegunowych.

Obszar międzyzwrotnikowy charakteryzuje się występowaniem najsilniejszego promieniowania słonecznego, wpływa to wprost proporcjonalnie na tworzenie w tej strefie największej ilości ozonu. Równocześnie nad równikiem fotochemiczne niszczenie przebiega bardzo intensywnie, w efekcie ozon nie może się tam gromadzić. 

Wysokie temperatury strefy międzyzwrotnikowej wpływają na unoszenie się podgrzanego powietrza na duże wysokości. W wyniku naturalnej globalnej cyrkulacji powietrza ozon jest przenoszony znad strefy zwrotnikowej ku biegunom, gdzie masy powietrza ulegają schłodzeniu, a rozpad fotochemiczny zanika – zwłaszcza podczas nocy polarnej. W okresie, kiedy na półkuli północnej rozpoczyna się pora wiosenna, nad Antarktydą zaczyna się noc polarna. Tworzy się wtedy regularny, stabilny, trwający pół roku wir, w którym powietrze krąży wokół bieguna południowego. Masy powietrza antarktycznego są wtedy całkowicie odizolowane od mas powietrza zawierającego ozon, a w wyniku mocno ograniczonej ilości promieniowania UV ograniczone są możliwości zajścia procesów ozonowo‑tlenowych.

bg‑blue

Ozon troposferyczny

Ozon troposferyczny jest zanieczyszczeniem wtórnym, co oznacza, że nie jest emitowany do atmosfery, lecz tworzy się w powietrzu w wyniku reakcji tlenków azotu (NO NO 2 ) i lotnych związków organicznychlotne związki organicznelotnych związków organicznych (LZO) pod wpływem promieniowania. Związki te nazywamy prekursorami ozonu.

Tlenek azotu(II) NO i tlenek azotu(IV) NO 2 są emitowane głównie przez samochody oraz przemysł. Ich emisja prowokuje powstawanie ozonu, w wyniku czego najwyższe stężenia ozonu troposferycznego obserwujemy na obszarach miejskich i podmiejskich. Bogate w NO powietrze unosi się nad ulicami i autostradami, ulegając utlenieniu do NO 2 w reakcji z tlenem i/lub ozonem.

R11zuZDVYPvyv
Emisja tlenku azotu(II) i tlenku azotu(IV) z transportu drogowego przyczynia się do powstawania ozonu troposferycznego.
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Drugim istotnym czynnikiem decydującym o tworzeniu się ozonu są organiczne rodniki nadtlenkowe (RORO2). Cząsteczki organiczne (RH) są emitowane naturalnie przez lasy i roślinność niską oraz antropogenicznie (np. stacje paliw). Cząsteczki organiczne pod wpływem światła słonecznego reagują z rodnikami hydroksylowymi ·OH, następnie z cząsteczkami tlenu. W efekcie powstaje rodnik nadtlenowy (RO2·).

Ze względu na charakter reakcji tworzenia ozonu, wysokie stężenia występują najczęściej w słoneczne i ciepłe dni o słabym wietrze.

R15x0FvisQmCo1
Grafika interaktywna pod tytułem Pełny cykl tworzenia się ozonu troposferycznego. Na rysunku widoczne są trzy okrągłe zdjęcia ułożone obok siebie. Dwa skrajne zdjęcia przedstawiają miasto i teren przemysłowy, natomiast dwa środkowe drzewa. Na lewym zdjęciu ponad budynkami zaznaczono wzór sumaryczny ozonu O 3 . Od niego prowadzi strzałka do wzoru sumarycznego cząsteczki tlenu O 2 . Na tym samym zdjęciu nad rzeką zaznaczono wzór sumaryczny tlenku azotu 2NO i wzór sumaryczny tlenku azotu IV N O 2 . Na lewym zdjęciu z drzewem zaznaczono tlenek azotu IV na górze zdjęcia. Połączony jest czerwoną strzałką z tlenkiem azotu IV ze zdjęcia po lewej stronie. Na dole zaznaczono wzór ozonu i strzałkę do wzoru cząsteczki tlenu. Nad drzewem zaznaczono cząsteczkę ozonu, która rozdziela się na tlen cząsteczkowy i tlen atomowy. Dookoła drzewa zaznaczono okrąg z grotem strzałki opisany jako tlenek azotu II. Do okręgu w dolnej części obrazka przylega strzałka z tlenem cząsteczkowym po stronie grotu i ozonem po stronie ogona. Podobnie zaznaczono rodniki tlenowe – rodnik R O 2 do rodnika RO. RO to rodnik nadtlenkowy. R oznacza organiczną resztę, część cząsteczki, która nie bierze udziału w reakcji. Rodniki mają pojedynczy elektron, który jest symbolicznie przedstawiony w postaci kropki i który sprawia, że są one bardzo aktywne chemicznie. Na kolejnym zdjęciu zaznaczono tlen cząsteczkowy na drzewie. Od drzewa strzałka skierowana na nadtlenki organiczne. Od zdjęcia z obszarem przemysłowym idzie strzałka do sąsiedniego zdjęcia z drzewem. Na końcu strzałki zaznaczono nadtlenki organiczne - RH. R oznacza organiczną resztę, część cząsteczki, która nie bierze udziału w reakcji. Rodniki mają pojedynczy elektron, który jest symbolicznie przedstawiony w postaci kropki i który sprawia, że są one bardzo aktywne chemicznie.
Pełny cykl tworzenia się ozonu troposferycznego
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray1

Tworzenie ozonu troposferycznego

Cykl tworzenia ozonu troposferycznego:

  1. tlenek azotu(IV) NO 2 jest rozkładany przez promieniowanie słoneczne i tworzy atomy O i tlenek azotu(II) NO;

  2. atomy O reagują z tlenem cząsteczkowym w powietrzu i tworzą ozon ( O 3 );

  3. tlenek azotu NO reaguje z rodnikami nadtlenowymi RO2· i znów tworzy NO 2 ;

  4. pewna część ozonu przereaguje z NO w zależności od stężenia rodników nadtlenowych RO2·.

Ostatecznie rodniki są zużywane i powstaje ozon, podczas gdy tlenki azotu są zawsze powtórnie przetworzone. Reakcja zajdzie wyłącznie, gdy spełnione zostaną poniższe warunki:

  • wystarczająca ilość światła słonecznego, aby nastąpiła skuteczna fotolizafotolizafotoliza;

  • wystarczająca ilość rodników nadtlenowych i tlenków azotu w powietrzu, aby wzbudzić tworzenie się ozonu.

Jeśli w powietrzu nie ma tlenków azotu, to cały opisany cykl reakcji nie nastąpi. Jeśli tlenków azotu jest zbyt dużo, nadmiar tlenku azotu NO reaguje nie tylko z rodnikami nadtlenowymi, ale jeszcze dodatkowo usuwa ozon. Jeśli brak światła słonecznego, to NO nie może zostać powtórnie użyty i tworzy się za mało rodników nadtlenowych. Zwykle w powietrzu ilość tlenków azotu nie jest wystarczająco duża, aby powstał groźny smog ozonowy.

R2ScjAX2apBub
Stężenie ozonu w powietrzu zmienia się w ciągu roku.
Źródło: GroMar Sp. z o.o. (na podstawie danych ze strony http://powietrze.gios.gov.pl), licencja: CC BY-SA 3.0.

Ozon jest silnym utleniaczem – wnikając do dróg oddechowych człowieka, powoduje ich podrażnienie i dyskomfort w oddychaniu. Narażenie na ozon jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego oraz osoby o obniżonej odporności organizmu, przede wszystkim osoby starsze i dzieci.

Stężenie μgm3 powietrza

Skutki oddziaływania ozonu

40

wyczuwalny zapach

100

ból głowy, podrażnienie oczu

110

podrażnienie dróg oddechowych, obniżenie wydolności

160

zapalenie dróg oddechowych

180

wartość progowa informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczeń poziomów dopuszczalnych

200

problemy z oddychaniem

240

alarmowe poziomy stężeń ozonu

260

możliwość wystąpienia ataków astmy

> 400

obniżona wydolność, trwałe zniszczenia komórek

> 1000

uszkodzenia chromosomów

Indeks górny Źródło: www.wios.warszawa.pl Indeks górny koniec

R14uKgOprdn2O
Smog nad Santiago, Chile
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Słownik

lotne związki organiczne
lotne związki organiczne

LZO ( VOCs , ang. volatile organic compounds) – grupa związków organicznych; występują jako uboczne produkty w wielu procesach przemysłowych i stanowią źródło zanieczyszczeń środowiska, także jako indykatory ozonu troposferycznego

fotoliza
fotoliza

dysocjacja fotochemiczna, fotodysocjacja – proces, w którym w wyniku absorpcji kwantu światła następuje zerwanie wiązania w cząsteczce, co często prowadzi do jej rozpadu na prostsze fragmenty; produkty fotolizy inicjują zwykle dalsze reakcje chemiczne, często procesy łańcuchowe; ważnym przykładem fotolizy jest proces zerwania wiązań w cząsteczce wody i powstawanie wodoru i tlenu, który zachodzi w roślinach zielonych (wodór wykorzystywany jest w dalszym etapie fotosyntezy, tlen wydalany zostaje do atmosfery); inny przykład fotodysocjacji stanowi zachodząca w ozonosferze reakcja rozpadu cząsteczek tlenu O2 na reaktywne atomy, które w reakcjach wtórnych z cząsteczkami tlenu O2 tworzą cząsteczki ozonu O3

Bibliografia

Durecki T., Wpływ warunków meteorologicznych na dobowy i roczny rytm zanieczyszczenia powietrza w Łodzi w latach 2004‑2010, Uniwersytet Łódzki.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 16 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących ograniczenia emisji lotnych związków organicznych powstających w wyniku wykorzystywania rozpuszczalników organicznych w niektórych farbach i lakierach oraz w preparatach do odnawiania pojazdów (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 72).

Rozbicka K., Michalak M., Charakterystyka stężeń wybranych zanieczyszczeń powietrza na obszarze Warszawy (Poland), „Prz. Nauk. Inż. Kszt. Środ.” 2015, nr 68, s. 193–206. Ozon, online: https://powietrze.uni.wroc.pl/base/t/ozon, dostęp: 05.03.2022.

Oracz K., Rodnik Hydroksylowy –mała cząsteczka o dużym znaczeniu w biologii komórki roślinnej, „Postępy Biologii Komórki” 2015, t. 42, nr 4, s. 707‑726, online: http://agrobiol.sggw.pl/fizjologia/media/Oracz%202015.pdf, dostęp: 05.03.2022.