W sieci o fizycznej topologii pierścienia (ang. ring) każde urządzenie połączone jest z dwoma sąsiadami, a wszystkie połączenia tworzą zamknięty krąg. Oznacza to, że w przypadku takiej topologii nie istnieje początek ani koniec przewodu sieciowego.

Dane są przesyłane od urządzenia do urządzenia w jednym kierunku. Podobnie jak w sieciach o fizycznej topologii magistrali, transmitowany pakiet odczytuje tylko to urządzenie (np. komputer), do którego informacje są adresowane. W tym wypadku wykorzystywaną topologią logiczną jest przekazywanie żetonu.

Technologiami sieciowymi, które bazują na fizycznej topologii pierścienia, są Token Ring oraz FDDI. W przypadku pierwszej z nich sieć jest budowana z wykorzystaniem przewodu koncentrycznegokabel koncentrycznyprzewodu koncentrycznego, zaś w FDDI za medium transmisyjne służy światłowód.

Należy zaznaczyć, że technologia Token Ring, opracowana w latach 70. ubiegłego wieku przez firmę IBM, jest już obecnie przestarzała i rzadko stosuje się ją we współczesnych sieciach komputerowych. Więcej o tych technologiach można przeczytać w e‑materiale Technologie sieciowe: Ethernet i Token RingPaexGFrndTechnologie sieciowe: Ethernet i Token Ring.

Największą wadą fizycznej topologii pierścienia jest to, że rezultatem awarii (przerwania) przewodu sieciowego w dowolnym miejscu jest awaria całej sieci. Aby zminimalizować skutki takiego zdarzenia, opracowano fizyczną topologię podwójnego pierścienia (ang. dual ring). W sieci tego typu istnieją dwa pierścienie: pierwotny, który jest stale wykorzystywany do wymiany danych między urządzeniami, oraz wtórny (zapasowy) – staje się on medium transmisyjnym, jeżeli dojdzie do awarii pierwszego pierścienia.

RJiS66VPlenxT
Fizyczna topologia podwójnego pierścienia
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

kabel koncentryczny
kabel koncentryczny

przewód telekomunikacyjny, który wykorzystuje się do transmisji sygnałów; jego wewnętrzna żyła otoczona jest izolatorem termicznym o okrągłym przekroju

protokół komunikacyjny
protokół komunikacyjny

zbiór reguł i zasad, według których odbywa się komunikacja sieciowa pomiędy urządzeniami