Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

RqhyWhAueB3nO
Rys. 1. Prędkościomierz i licznik obrotów silnika samochodowego.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/ford-mondeo-auto-konsola-440873/ [dostęp 27.02.2022 r.], domena publiczna.

PrędkośćprędkośćPrędkość jest wielkością fizyczną, która opisuje, jak zmienia się położeniepołożeniepołożenie ciała w czasie. Jest wielkością wektorową – jej kierunek jest styczny do toru, po którym porusza się ciało, jej zwrot pokazuje, w którą stronę odbywa się ruch, a jej wartość mówi nam o tym, jak szybko zmienia się położenie ciała.

Obliczamy ją, dzieląc wektor przemieszczeniaprzemieszczenieprzemieszczenia przez czas, w którym ta zmiana nastąpiła.

v = Δ r Δ t
Rb9GzZ43racNS
Rys. 2. Sposób wyznaczania wektora przemieszczenia.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Prędkość w czasie ruchu może się zmieniać, więc aby określić ją jak najdokładniej, czas, w którym obserwujemy zmianę położenia musi być jak najkrótszy. Mówimy wtedy o prędkości chwilowej – czyli takiej, którą ciało ma w danej chwili.

Aby wyznaczyć prędkość chwilową, korzystamy z powyższego wzoru, ale dodajemy do niego warunek, aby czas deltat był bardzo bliski zeru.

Oprócz tego możemy także mówić o prędkości średniej.prędkość średniaprędkości średniej. Obliczamy ją, dzieląc wektor przemieszczenia przez czas, w którym to przemieszczenie nastąpiło, nie dając żadnych ograniczeń na wartość przedziału czasu:

v ś r = Δ r Δ t

SzybkośćszybkośćSzybkość jest wielkością skalarną, którą wyznaczamy, dzieląc drogędrogadrogę przez czas, w którym ciało przebywało tę drogę. Drogą jest wielkość skalarna równa długości toru.

v s = s Δ t

Zarówno szybkość, jak i prędkość wyrażamy w  m s ( w układzie SI).

Słowniczek

droga
droga

(ang.: distance) długość toru, jaki przebyło ciało.

położenie
położenie

(ang.: position) określa umiejscowienie ciała w układzie odniesieniaukład odniesieniaukładzie odniesienia.

prędkość
prędkość

(ang.: velocity) wielkość wektorowa określająca, jak szybko zmienia się położenie w czasie.

prędkość średnia
prędkość średnia

(ang.: average velocity) wielkość wektorowa, obliczamy ją dzieląc całkowitą zmianę położenia przez czas, w jakim ta zmiana nastąpiła.

przemieszczenie
przemieszczenie

(ang.: displacement) zmiana położenia ciała.

szybkość
szybkość

(ang.: speed) wielkość skalarna, obliczamy ją dzieląc całkowitą drogę, jaką przebyło ciało przez czas, w jakim to nastąpiło.

układ odniesienia
układ odniesienia

(ang.: frame of reference) ciało, względem którego opisujemy ruch lub spoczynek innego ciała.