Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Na skutek przyłożenia sił zewnętrznych ciała ulegają różnego typu odkształceniom. W zależności od sposobu przyłożenia tych sił, odkształcenie może mieć różnego rodzaju postać - na przykład rozciąganie, ściskanie, zginanie lub skręcanie. Najprostszym i najczęściej opisywanym sposobem odkształcania ciała jest rozciąganie (Rys. 1.). Rozciąganie również pojawia się w pewnych obszarach ciała poddanego innego typu odkształceniom.

R1bhBDuItanxA
Rys. 1. Próbka w kształcie walca poddana rozciąganiu. L‑długość wyjściowa próbki, ΔL‑wydłużenie pod wpływem siły F, S‑pole przekroju poprzecznego.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Przebieg odkształcenia zależy od materiału, z którego jest wykonana próbka. Na Rys. 2. przedstawiona jest typowa zależność między odkształceniem a siłą odkształcającą dla rozciągania próbki wykonanej z metalu.

RPIpEKHUtL34z
Rys. 2. Typowa zależność pomiędzy odkształceniem i siłą odkształcającą przy rozciąganiu próbki.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W zakresie od 0 do A ciało spełnia prawo Hooke’a - odkształcenie jest wprost proporcjonalne do wartości siły odkształcającej. Pomiędzy punktami A i B ciało odkształca się sprężyście, ale odkształcenie nie jest już wprost proporcjonalne do siły odkształcającej. Punkt B określa tzw. granicę plastyczności, czyli maksymalne obciążenie, przy którym ciało wraca do swej pierwotnej postaci po ustąpieniu obciążenia. Pomiędzy punktami B i C następuje „płynięcie” plastyczne materiału i wydłużenie wzrasta nawet pomimo braku wzrostu obciążenia. Po przekroczeniu granicy plastyczności, gdy zdejmiemy obciążenie, ciało nie wróci do pierwotnego kształtu – odkształca się trwale. Największe obciążenie, które ciało może wytrzymać przed zerwaniem, nazywa się granicą wytrzymałości – punkt D.  Punkt E odpowiada największemu wydłużeniu, przy którym ciało jest rozerwane.

Odkształceniem sprężystym nazywa się odkształcenie ciała ustępujące po usunięciu siły, która je spowodowała. Na Rys. 2. odkształcenie sprężyste zachodzi między punktami 0‑B. W trakcie odkształcenia sprężystego, atomy odkształcanego ciała przemieszczają się na odległości nie większe, niż odległości między atomami w sieci krystalicznej. Można powiedzieć, że w czasie odkształcenia plastycznego następuje rozciąganie wiązań między atomami. Dzięki temu nie zmienia się istotnie ułożenie atomów względem siebie i po ustaniu siły odkształcającej atomy powracają łatwo do wyjściowego ułożenia. Do pewnej wartości siły, w zakresie odkształcenia sprężystego, odkształcenie jest wprost proporcjonalne do przyłożonej siły – materiał spełnia prawo Hooke’a (między punktami 0‑A na Rys. 2.).

Prawo to dla rozciągania próbki wyraża wzór:

FS= E·ΔLL.

Wielkość E nazywa się modułem YoungaModuł Youngamodułem Younga i charakteryzuje ona sprężystość materiału.

Odkształcenia sprężyste nie występują w ciałach doskonale plastycznych, których przybliżeniem jest glina czy też plastelina.

Po przekroczeniu granicy plastyczności – punkt B na Rys. 2. - ciało zaczyna odkształcać się trwale. Na Rys. 2. narysowany jest wykres dla ciała odkształcającego się plastycznie z wyraźną granica plastyczności. Nie wszystkie materiały odkształcają się w ten sam sposób. Na Rys. 3. zestawione są podstawowe sposoby odkształcania się materiałów poddanych wydłużaniu.

RtBLZFcCqfcVa
Rys. 3. Podstawowe sposoby odkształcania się ciał poddanych wydłużaniu.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Na osi pionowej (Rys. 3.) znajduje się stosunek wartości siły do pola przekroju poprzecznego próbki. Wielkość tę nazywa się naprężeniem. Na osi poziomej – wydłużenie względne, czyli stosunek wydłużenia do długości wyjściowej.

Wielkość RIndeks dolny m nazywa się wytrzymałością materiału na rozerwanie – jest to maksymalna wartość naprężenia, które ciało jest w stanie wytrzymać przed rozerwaniem się. RIndeks dolny e - jest to naprężenie określające wyraźną granicę plastyczności. RIndeks dolny 0,2 – naprężenie określające umowną granicę plastyczności, przy którym względne odkształcenie trwałe wynosi 0,2% .

Materiały kruche praktycznie nie wykazują plastyczności – po przekroczeniu określonej wartości naprężenia pękają. Takimi materiałami są tworzywa ceramiczne, kreda lub beton.

Materiałami, które odkształcają się plastycznie są metale i większość tworzyw sztucznych. Wyraźną granice plastyczności wykazują na przykład stale z niską zawartością węgla. Granicę umowną wyznacza się na przykład dla stali wysokowęglowych.

Podczas odkształcenia plastycznego atomy lub cząsteczki ciała przemieszczają się względem siebie na stałe – nie wracają do wyjściowych położeń po zdjęciu siły odkształcającej. Odkształcenie plastyczne w metalach zachodzi dzięki zdolności grup cząsteczek do przemieszczania się względem innych grup w objętości ciała bez zrywania wiązań międzycząsteczkowych. Ruch ten ułatwiają defekty struktury krystalicznej. W tworzywach sztucznych odkształcenie plastyczne może zachodzić także na skutek odkształcania się długich łańcuchów cząsteczek charakterystycznych dla tworzyw sztucznych i powolnego przesuwania się łańcuchów względem siebie – przy stałej sile odkształcenie rośnie z czasem.

Słowniczek

Moduł Younga
Moduł Younga

(ang.: Young's modulus) wielkość określająca sprężystość materiału przy rozciąganiu i ściskaniu. Wyraża ona, charakterystyczną dla danego materiału, zależność względnego odkształcenia liniowego materiału od naprężenia, jakie w nim występuje – w zakresie odkształceń sprężystych.