Przeczytaj
Czym jest opinia publiczna?
MaksymyOpinia publiczna jest niewidzialną i tajemniczą potęgą, której nic nie jest w stanie się oprzeć, nic nie jest od niej bardziej zmienne, bardziej nieokreślone i silniejsze. A przy tym, przy wszystkich swych kaprysach, jest ona znacznie częściej, niż się wydaje, prawdziwa, rozsądna, sprawiedliwa.”
Opinią publicznąOpinią publiczną nazywamy poglądy i postawy społeczeństwa, będące konsekwencją działań politycznych i społecznych podejmowanych przez przedstawicieli władzy. Dotyczy ona spraw ważnych z punktu widzenia społeczeństwa, często trudnych lub kontrowersyjnych. Jest też wyrażona publicznie przez społeczeństwo i odzwierciedla stan świadomości politycznej i społecznej panujący w danej zbiorowości. Trudno jest mówić o jakiejś stałości opinii publicznej. Społeczeństwo bardzo szybko potrafi zmienić zdanie, płynnie przechodząc od miłości do nienawiści. Dlatego badania opinii społecznej są prowadzone regularnie przez liczne wyspecjalizowane ośrodki badań opinii społecznej.
Badanie opinii publicznej
Badaniem opinii publicznej zajmują się socjologowie zatrudnieni w ośrodkach badania opinii publicznej, np. Ośrodku Badania Opinii Publicznej czy Centrum Badania Opinii Społecznej. Wykorzystują oni w tym celu metody statystyczne, głównie w postaci przeprowadzanych sondaży opinii publicznej. By sondażsondaż był przeprowadzony prawidłowo, należy wytypować losowo wybraną grupę respondentów, będących grupą reprezentatywną dla społeczeństwa, na których zostanie przeprowadzone badanie. Istotne jest też pytanie, na które respondenci będą odpowiadać.
Technopol. Triumf techniki nad kulturąW miarę jak sondaże doskonalą swoje metody i zyskują coraz szerszy zasięg, rośnie nacisk na przywódców, by zrezygnowali z samodzielnego decydowania o czymkolwiek i podporządkowali się opiniom wyborców – niezależnie od tego, jak źle wyborcy owi byliby poinformowani i jak krótkowzroczne wydawaliby opinie.”
Wpływ opinii publicznej na decyzje władz
Władze w państwie demokratycznym powinny liczyć się ze zdaniem reprezentowanym przez szeroko rozumianą opinię publiczną. Jest to istotne, jeśli rządzący zamierzają swoją władzę utrzymać po kolejnych wyborach. Wyborcy mogą bowiem pozbawić mandatów zaufania ignorujących ich włodarzy i wybrać inne osoby. Podobnie wygląda sytuacja z władzami na niższym poziomie – samorządu terytorialnego. Mieszkańcy jednostek samorządu terytorialnego (JST) mają bowiem bardzo duży wpływ na decyzje podejmowane przez władze lokalne. Pokazuje to poniższy wykres – mieszkańcy domagają się, by decyzje były podejmowane przy ich współudziale.
Przykładem są budżety obywatelskie, jakie w wielu gminach mogą ustalić ich mieszkańcy, wybierając inwestycje, które będą finansowane z pieniędzy samorządu. Tym samym wpływają na decyzje władz i osiągają zamierzony cel.
Partycypacja obywatelska
Wzorem do działań, gdy obywatele współdecydują przy podejmowaniu decyzji, jest drabina partycypacji obywatelskiejpartycypacji obywatelskiej.
Drabina partycypacji
Słownik
(z fr. opinion publique); reakcja zbiorowości ludzkich na działania polityczne i społeczne; wyrażany publicznie stan świadomości tych zbiorowości; dotyczy spraw ważnych dla społeczeństwa, często kontrowersyjnych; jest zmienna, może ulegać zmianom w krótkim czasie
działania obywateli w ramach zarządzania demokratycznym państwem; założeniem partycypacji obywatelskiej jest możliwość rozwiązywania własnych problemów w porozumieniu z władzą państwową, a także to, że udział obywateli w zarządzaniu państwem nie kończy się na wyborach
badanie statystyczne, którego zadaniem jest estymacja zmiennych ilościowych oraz stworzenie zbioru danych jakościowych w próbie statystycznej, która dotyczy jakiejś populacji; sondaże badają postawy w różnych aspektach życia, np. w kwestii wyborów parlamentarnych
reakcja ludzi (jednostek, grup społecznych) na bodźce wywodzące się ze zjawisk i procesów politycznych