Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Światło laserowe rozchodzi się w ośrodku jednorodnym prostoliniowo. W momencie, gdy napotyka na granicę z innym ośrodkiem, może ulec pochłonięciu, odbiciuodbicieodbiciu, załamaniuzałamanie światłazałamaniu lub rozproszeniurozproszenie światłarozproszeniu. Przyjrzyjmy się dokładniej temu, od czego to zależy i jak wygląda.

Odbicie światła

Padając na gładką powierzchnię metaliczną światło lasera odbija się od niej zgodnie z prawem odbicia (kąt odbicia jest równy kątowi padania). Na Rys. 1. możemy zauważyć, że równoległe wiązki światła laserowego padając na zwierciadło płaskie i odbijając się od niego zachowały równoległość.

R6Q5hCCK9u3pt
Rys. 1. Padając na powierzchnię płaską równoległe wiązki światła zachowują równoległość.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

W momencie, gdy powierzchnia odbijająca jest chropowata, światło ulega rozproszeniu. Widać to doskonale na Rys. 2., gdy promienie światła laserowego padają na chropowatą ścianę. Nie widzimy wówczas, jak w poprzednim przykładzie, równoległych wiązek odbitych. Rozproszone promienie powodują, że blat, na którym znajduje się układ, wydaje się czerwony.

RIU3Ii3mVFPbE
Rys. 2. Światło lasera padając na powierzchnię chropowatą ulega rozproszeniu.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Załamanie światła

Jeśli światło laserowe pada na granicę dwóch przezroczystych dla niego ośrodków, może ulec zarówno odbiciu, jak i załamaniu. To, jak będzie wyglądała jego droga, zależy od kąta padania oraz współczynników załamania obu ośrodków.

Światło padając z ośrodka o większym współczynniku załamania do ośrodka o mniejszym współczynniku załamania pod kątem większym od tak zwanego kąta granicznego ulega wyłącznie zjawisku odbicia. Przedstawione to zostało na Rys. 3.

RvKaLhAVIfdhZ
Rys. 3. Światło laserowe padając na granicę dwóch przezroczystych ośrodków takich, że współczynnik załamania ośrodka pierwszego jest większy od współczynnika załamania ośrodka drugiego pod kątem większym od kąta granicznego ulega wyłącznie zjawisku odbicia.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jeśli kąt padania światła będzie mniejszy niż kąt graniczny, światło ulegnie równocześnie zjawisku odbicia i załamania zgodnie z prawem załamania (Rys. 4.):

sinαsinβ=n2n1
R13FBGxBb6hmb
Rys. 4. Światło laserowe padając na granicę dwóch przezroczystych ośrodków takich, że współczynnik załamania ośrodka pierwszego jest większy od współczynnika załamania ośrodka drugiego pod kątem mniejszym od kąta granicznego ulega zarówno zjawisku odbicia, jak i załamania.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jeśli kąt padania jest równy kątowi granicznemu, promień załamany „ślizga” się po granicy dwóch ośrodków (Rys. 5.).

R1WRYgO3Fp0TN
Rys. 5. Światło laserowe padając na granicę dwóch przezroczystych ośrodków takich, że współczynnik załamania ośrodka pierwszego jest większy od współczynnika załamania ośrodka drugiego pod kątem równym kątowi granicznemu nie przenika do drugiego ośrodka, lecz "ślizga" się wzdłuż granicy obu ośrodków.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jeśli kąt padania wynosi 0Indeks górny 0, to światło przechodzi do drugiego ośrodka bez zmiany kierunku rozchodzenia się (Rys. 6.).

Ru3Lx2D9hzbSr
Rys. 6. Jeśli kąt padania wynosi 00, to kierunek rozchodzenia się światła nie ulega zmianie.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Rozproszenie światła w niejednorodnym ośrodku

Warto zastanowić się jeszcze nad tym, jak wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z ośrodkiem niejednorodnym, np. koloidem lub zawiesiną. Dochodzi wtedy do rozproszenia światłarozproszenie światłarozproszenia światła na tych niejednorodnościach. Najbardziej znanym skutkiem rozproszenia światła w powietrzu jest obserwowany kolor nieba. Przeczytaj o tym w e‑materiale Jak powstają kolory nieba?.

Zarówno w powietrzu jak i w cieczy możemy zaobserwować tak zwany efekt Tyndallaefekt Tyndallaefekt Tyndalla, także polegający na rozproszeniu światła na cząsteczkach ośrodka. Wytwarza się wówczas charakterystyczny stożek światła (Rys. 7.). Zjawisko to można zobaczyć na cząsteczkach pary wodnej, dymu czy zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Więcej na jego temat dowiesz się z materiału Na czym polega zjawisko Tyndalla?.

RimFfKyiB5zCK
Rys. 7. Światło, przechodząc przez roztwór koloidalny, ulega rozproszeniu na cząsteczkach, czego skutkiem jest rozszerzenie wiązki i powstanie tzw. stożka Tyndalla. Źródło: https://pbs.twimg.com/media/C4fd4ePXAAAJeRV.jpg
Źródło: ZuzanaBrabcova, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Koloidn%C3%AD_povoha_%C5%BEelatiny.jpg [dostęp 15.11.2022], licencja: CC BY-SA 4.0.

Słowniczek

efekt Tyndalla
efekt Tyndalla

(ang.: Tyndall effect) zjawisko fizyczne polegające na rozproszeniu światła na cząsteczkach koloidu lub zawiesiny obserwowane w postaci rozszerzenia wiązki światła padającego na koloid; wytwarza się wówczas charakterystyczny stożek światła.

odbicie
odbicie

(ang.: reflection) zmiana kierunku rozchodzenia się promienia świetlnego na granicy dwóch ośrodków o różnych współczynnikach załamania światła taka, że kąt odbicia jest równy kątowi padania, a promień padający, promień odbity i normalna leżą w jednej płaszczyźnie.

rozproszenie światła
rozproszenie światła

(ang.: light dispersion) zjawisko polegające na zmianie kierunku rozchodzenia się wiązki światła na skutek jej oddziaływania z materią.

załamanie światła
załamanie światła

(ang.: refraction) zmiana kierunku rozchodzenia się światła przy przejściu z jednego ośrodka przezroczystego do drugiego różniącego się współczynnikiem załamania.