Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Pęd jest wielkością wektorową, wykorzystywaną w mechanice. Stosowany jest do opisu ruchu i oddziaływania ciała mającego masę. Pęd mogą posiadać wszystkie formy materii. Intuicyjnie, wielkość ta łączona jest z poruszającymi się obiektami, posiadającymi niezerową masę spoczynkową.

W mechanice klasycznej pęd ciała definiowany jest jako iloczyn masy i prędkości.

Jednostką pędu w układzie SI (z francuskiego Système international d'unités) jest kg·ms, co wynika z definicji :

Warunkiem posiadania przez ciało pędu jest niezerowa masa m>0 oraz ruch z prędkością .

Kierunek i zwrot wektora pędu jest taki sam jak kierunek i zwrot wektora prędkości . Wartości tych wektorów są wprost proporcjonalne, a miarą proporcjonalności jest masa m.

Przykład 1.

Jako przykład, pęd pocisku o masie 5kg wystrzelonego z armaty, z prędkością jest równy:

p=5kg10ms=50kgms.
ReGaBnKZ5ma3u
Rys. 1. Ilustracja pędu pocisku wystrzelonego z armaty.

Często mamy do czynienia z ruchem obiektu, który składa się z więcej niż jednego elementu. Zwróćmy uwagę, że pęd jest wielkością addytywnąwielkość addytywnawielkością addytywną, tzn. pęd układupęd układupęd układu ciał jest sumą wektorów pędów wszystkich elementów. Rozpatrzmy prosty przykład:

Przykład 2.

Na deskorolce o masie m jedzie chłopiec o masie M. Deskorolka porusza się z prędkością . Wyznaczmy pęd poruszającego się obiektu, którego elementami są zarówno chłopiec jak i deskorolka.

R1BIMMtiNWJBr
Rys. 2. Chłopiec na deskorolce.

Deskorolka o masie m porusza się z prędkością zatem jej pęd jest równy:

pdeskorolki=mv.

Chłopiec, który jedzie na deskorolce, porusza się z tą samą prędkością v. W takim przypadku pęd chłopca wyrażony jest jako:

p c h ł o p c a = M v .

Całkowity pęd poruszającego się obiektu jest równy sumie pędów poszczególnych jego elementów, zatem możemy wyrazić go w postaci:

p c = p deskorolki + p c h ł o p c a = m v + M v = v ( m + M ) .

CIEKAWOSTKA: Pęd jest wielkością charakterystyczną dla wszystkich form materii. Istnieje jednak przykład obiektu, którego masa nie jest znana, ale doświadczalnie stwierdzono jego pęd. Tym obiektem jest foton będący kwantem (najmniejszą porcją) energii. Stwierdzono doświadczalnie, że strumień fotonów (światło emitowane przez laser) jest w stanie wprawić w ruch bardzo lekkie łopatki wiatraczka umieszczonego w próżni. Świadczy to o tym, że strumień taki może oddziaływać na element materialny, a zatem pojedynczy foton również posiada pewien pęd.

Słowniczek

wielkość addytywna
wielkość addytywna

(ang. additive quantity) wielkość, którą można sumować w sposób liniowy.

pęd układu
pęd układu

(ang. momentum of the system) suma pędów wszystkich elementów składających się na układ.