Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Co wpływa na strukturę liczby ludności w miastach?

W większości polskich miast w odniesieniu do 1995 r. odnotowuje się spadek liczby ludności. Przyczyną tego zjawiska jest dezurbanizacja, która miała miejsce na przełomie XX i początku XXI wieku. O napływie osób do miast decyduje kilka czynników, przede wszystkim: rozwój gospodarczy, miejsca pracy i jakość życia. Wzrastająca liczba ludności w danym mieście może świadczyć o jego poziomie rozwinięcia, malejąca zaś może mieć podłoże w starzeniu się społeczeństwa, odpływie ludzi, którzy nie znajdują pracy w danym miejscu czy też ich powrocie na obszary niezurbanizowane ze względu na walory przyrodnicze czy mniejszą ilość zanieczyszczeń w porównaniu do miasta.

R1aquygyvIcP0
Źródło: Świat w liczbach, WSiP, Warszawa.
R1MtJbHMDKVf1
Źródło: Świat w liczbach, WSiP, Warszawa.

Analizując Tabelę numer 2, można zauważyć, że w sześciu polskich miastach, tj.: Poznaniu, Szczecinie, Opolu, Łodzi, Wrocławiu i Radomiu liczba ludności spada z roku na rok od 1995 r., przy czym w Łodzi w 2019 r. odnotowuje się największą dynamikę odpływu liczby mieszkańców w porównaniu do wszystkich miast w Polsce. W miastach: Gdyni, Gdańsku, Białymstoku, Rzeszowie, Warszawie oraz Krakowie i Zielonej Górze występuje wzrost liczby mieszkańców, co może świadczyć o sprzyjającej koniunkturze tych miast. Powszechnym trendem jest jednak spadek liczby ludności mieszkającej w miastach.

Czynniki wpływające na napływ ludzi do miast:

  • większy udział miejsc pracy w porównaniu z wsią,

  • wygodniejszy tryb życia (skompilowane sklepy w sąsiedztwie, apteki, szpital oraz praca),

  • krótszy czas dojazdu do pracy,

  • upowszechnienie miejskiego stylu życia

Czynniki decydujące o odpływie ludzi z miast na wieś:

  • mieszkanie z dala od zanieczyszczeń,

  • atrakcyjniejsze ceny nieruchomości poza miastem,

  • mieszkanie daleko od miejskiego zgiełku

Zmniejszanie się miast

Zmniejszenie się powierzchni miast jest jednym z ważniejszych zjawisk społecznych, gospodarczych i przestrzennych, które zachodzą na obszarach miejskich. Zjawisko to odnosi się do ośrodków miejskich, w których występuje depopulacja, spadek zatrudnienia lub przedłużający się kryzys gospodarczy. Miasto dotknięte tym procesem charakteryzuje się ujemnym przyrostem naturalnym. RegresjaregresjaRegresja zachodząca na obszarze miejskim najczęściej jest skutkiem kryzysu gospodarczego, wiążącego się z redukcją miejsc pracy. Największy wpływ na proces depopulacyjny miast mają czynniki związane z transformacją ekonomiczną i restrukturyzacją przemysłu oraz z konsekwencjami drugiego przejścia demograficznego. Niewątpliwie największym negatywnym skutkiem tego zjawiska jest wzrost kosztów jednostkowych funkcjonowania miasta w związku ze zmniejszeniem liczebności mieszkańców, to zaś skutkuje obciążeniem mieszkańców, czego konsekwencją jest ubożenie ludności, kryzys gospodarczy, który może nawet doprowadzić do upadku miasta.

Słownik

regresja
regresja

zmniejszenie się liczby ludności w miastach