Przyjrzyjmy się prostej sytuacji, którą możemy spotkać na budowie, czy wnosząc meble do mieszkania. Na ziemi spoczywa masa m, a my chcemy wciągnąć ją na wysokość H. Musimy zatem wykonać pracę: .
Jaką siłę musimy przyłożyć do liny doczepionej do ciężaru, aby unieść go do góry? W najprostszej sytuacji, przedstawionej na Rys. 1. po prostu siłę o wartości równej sile grawitacji, skierowaną pionowo do góry. To nie jest łatwe, gdy ciężar jest znaczny! Zdecydowanie łatwiej jest ciągnąć linę w dół niż do góry. Do tego możemy jeszcze wykorzystać ciężar swojego ciała... I tu przychodzi z pomocą bloczek. W prawej części Rys. 1. widzimy właśnie sztywno zamocowany bloczek – czyli element, na którym można umieścić linę (cięgnoCięgnocięgno), a który może obracać się dookoła własnej osi. Przerzucenie liny przez taki sztywno zawieszony bloczek sprawia, że możemy do uniesienia ciężaru użyć siły o tej samej wartości, ale skierowanej w dół. Jeśli pociągniemy za koniec liny, przykładając siłę , lina się napręży, przez co do ciężaru na dole również zostanie przyłożona siła . Aby podnieść ciężar musimy przyłożyć siłę – wektory w obu przypadkach mają tę samą wartość, ale są przeciwnie skierowane. Zamaiast ciągnąć do góry, ciągniemy linę w dół.
R7otOgzWJa3Pa
To w wielu sytuacjach znaczne ułatwienie. Jeśli jednak ciężar do podniesienia jest duży, to nadal możemy sobie nie poradzić. Z pomocą przyjdzie nam układ dwóch bloczków – przyjrzyjmy się Rys. 2. Przedstawiony jest na nim układ dwóch bloczków: jeden jest nieruchomy (krążek stałyKrążek stałykrążek stały), a drugi zawieszony na linie – ten jest ruchomy (krążek przesuwanyKrążek przesuwanykrążek przesuwany). Tym razem koniec liny zamocowany jest do nieruchomego punktu, a ciężar połączony jest z ruchomym bloczkiem. Drugi bloczek pozostaje umocowany nieruchomo. Siła grawitacji ciężaru równoważona jest przez dwie równe siły naprężenia lin, przyłożone z dwóch stron ruchomego bloczku, co widać na Rys. 2. Wartość każdej z nich równa się połowie ciężaru. Jaką siłę należy przyłożyć do wolnego końca liny, aby zrównoważyć ten układ? Widzimy, że będzie to siła . Lina napręży się, a ruchomy bloczek uniesie się do góry. Ciężar się uniesie tak, jak w poprzednim przykładzie – ale teraz przyłożyliśmy o połowę mniejszą siłę!
R1MFHbLHAfsar
Tym razem wystarczyło przyłożyć dwa razy mniejszą siłę , ale jaką długość liny musieliśmy wyciągnąć, aby unieść ciężar o ? Musieliśmy wyciągnąć dwa razy więcej liny – wyciągnięcie jednego metra liny powoduje podniesienie ciężaru o pół metra. Praca, jaką wykonaliśmy, pozostaje ta sama .
Omawiany układ składał się z dwóch bloczków, ale w ogólności może ich być n. Wtedy będziemy mówić o wielokrążku, w żeglarstwie nazywanym talią. Analizę rozkładu sił przy montowaniu kolejnych ruchomych bloczków prezentuje Rys. 4.
R1OtELj5LsvR3
Jak widać, za każdym razem praca, którą wykonujemy, jest taka sama – przykładamy o połowę mniejszą siłę na dwa razy dłuższej drodze, trzy razy mniejszą siłę na trzy razy dłuższej drodze lub cztery razy mniejszą siłę na cztery razy dłuższej drodze. Ogólnie mówiąc: przy układzie n bloczków przyłożona siła jest n razy mniejsza od ciężaru podnoszonego obiektu, ale musimy wybrać n razy dłuższy odcinek liny.
Oczywiście jest to pewne wyidealizowane przybliżenie – w rzeczywistych układach, szczególnie przy dużych wartościach n musimy brać pod uwagę zarówno opory tarcia liny o bloczki, jak i bezwładność samych bloczków. Jednakże sprawność powszechnie stosowanych bloczków przekracza wartość 0,97 czyli jedynie 3% energii jest rozpraszane, reszta jest wykorzystywana do wykonania użytecznej pracy. Na Rys. 4a. - 4d. przedstawiono rzeczywiste przykłady wykorzystania wielokrążków – w budownictwie, w żeglarstwie i w alpinizmie.
Poniżej przykłady rzeczywistych realizacji wielokrążka.
R13nJzfARB633
R8GfaL6Ab15X0
RWad9XySCNKeR
R1cHEZ45JsazQ
Na koniec warto wspomnieć, że przedstawiona powyżej konstrukcja wielokrążka nie jest jedyną z możliwych – nazywa się ją wielokrążkiem zwykłym. Na Rys. 5. zaprezentowano schemat budowy wielokrążka różnicowego oraz potęgowego.
R1LJ1qgSdP1rH
W poniższej tabeli zestawiono wzory pozwalające obliczyć wartość siły P niezbędnej do uniesienia ciężaru Q przy zastosowaniu każdego z omówionych układów, przy n krążkach swobodnych:
Wielokrążek zwykły (koniec liny umocowany do bloczka nieruchomego)
Wielokrążek zwykły (koniec liny umocowany do bloczka ruchomego)
Wielokrążek różnicowy
Wielokrążek potęgowy
gdzie: P – siła poruszająca, Q – siła użyteczna, n – liczba krążków przesuwnych.
Słowniczek
Krążek stały
Krążek stały
(ang.: crown block) – krążek (bloczek), który jest umocowany, nieruchomy,
Krążek przesuwany
Krążek przesuwany
(ang.: travelling block) –krążek (bloczek), który może zmieniać swoje położenie,
Cięgno
Cięgno
(ang.: flexible connector) –zwykle wiotki element, który przenosi siły rozciągające.