Przeczytaj
Parzydełkowce są najstarszymi ewolucyjnie tkankowcami (Eumetazoa), dwuwarstwowcami (Diploblastica) o promienistej symetrii ciała (Radiata). Ich ciało jest dwubiegunowe. Występuje u nich symetria ciała od czteropromienistej do wielopromienistej. Mają jamę gastralną, do której prowadzi jeden otwór. Przyjmują dwie postaci – osiadłego polipa i pływającej meduzy.
Systematyka parzydełkowców (Cnidaria)
Typ parzydełkowców (Cnidaria) jest reprezentowany przez cztery gromady:
stułbiopławy (Hydrozoa);
krąkopławy (Scyphozoa);
koralowce (Anthozoa);
kostkomeduzy (Cubozoa).
Środowisko życia
Parzydełkowce są zwierzętami wodnymi. Zasiedlają głównie wody morskie. Żyją pojedynczo albo tworzą osiadłe lub pływające kolonie. Niektóre z nich, np. koralowce, występują wyłącznie w formie osiadłej. Tworzą rafy koralowe, wyglądem przypominające kwitnące łąki. Najczęściej występują w wodach czystych i dobrze natlenionych.
Budowa polipa i meduzy
Polip i meduza są formami homologicznymiformami homologicznymi. Mają wspólny plan budowy tkankowej.
Budowa parzydełkowców jest prosta.
Ciało budują dwie warstwy komórek:
zewnętrzna epiderma, pochodna ektodermy;
wewnętrzna endoderma – gastroderma, pochodna entodermy.
Epiderma i gastroderma zbudowane są głównie z komórek nabłonkowo‑mięśniowych oraz interstycjalnychinterstycjalnych, które mogą przekształcać się w inne typy komórek.
W epidermie występują również komórki nabłonkowo‑nerwowe, nabłonkowo‑zmysłowe i parzydełkowe. W endodermie komórki gruczołowe, które umożliwiają trawienie.
Między epidermą a gastrodermą znajduje się bazalna macierz:
galaretowata, bezkomórkowa mezoglea
lub
mezenchyma - mezoglea z komórkami.
Wnętrze ciała wypełnia jama gastralna. Otwór gębowy otoczony jest ramionami lub czułkami, w których znajdują się komórki parzydełkowe służące do obezwładniania ofiar i zdobywania pokarmu.
Schematy budowy morfologicznej polipa i meduzy różnią się.
Budowa tkankowa obu form życiowych parzydełkowców jest podobna.

Polip ma ciało cylindryczne, przyczepione do podłoża za pomocą stopy. Otwór gębowy skierowany jest ku górze.
Meduza kształtem przypomina dzwon. Otwór gębowy umieszczony jest na spodniej stronie ciała.
Funkcje życiowe
Parzydełkowce są zwierzętami mięsożernymi. Zdobywają ofiarę, wykorzystując komórki parzydełkowe.
Odżywianie
Parzydełkowce zdobywają pokarm głównie pasywnie – oczekują na ofiarę, którą wciągają czułkami lub płatami gębowymi przez otwór gębowy do jamy gastralnej. Ofiarę obezwładniają parzydełkami.
Komórki parzydełkowe – knidocyty – służą do paraliżowania ofiary oraz do obrony.
Ze względu na działanie knidocyty dzieli się na:
przebijające – penetrantypenetranty;
klejące – glutynantyglutynanty;
owijające – wolwentywolwenty.
Ze względu na budowę knidocyty dzieli się na:
nematocyty – parzydełka z knidocylem, nić po wystrzeleniu nie wraca;
spirocyty – parzydełka bez knidocylu, nić po wystrzeleniu wraca.

Więcej na temat parzydełek w e‑materiale: Typy komórek parzydełkowych .
Trawienie u parzydełkowców to kombinacja:
trawienia zewnątrzkomórkowego;
trawienia wewnątrzkomórkowego.
Proces trawienia rozpoczyna się zewnątrzkomórkowo. Enzymy wydzielane są do jamy gastralnej, działają w pobliżu ofiary, która rozkładana jest na bogatą w substancje odżywcze zawiesinę.
Drobniejsze cząstki wchłaniane są na drodze fagocytozyfagocytozy przez komórki trawienne. Rozpoczyna się trawienie wewnątrzkomórkowe w wakuolach pokarmowych komórek gastrodermy. Trwa dłużej niż trawienie zewnątrzkomórkowe.
Pokarm po strawieniu trafia do komórek budujących gastrodermę i epidermę. Niestrawione resztki wracają do jamy gastralnej i usuwane są na zewnątrz.
Elementem charakterystycznym dla meduzy jest układ pokarmowo‑naczyniowy. Składa się on z części centralnej, położonej przy otworze gębowym, odchodzących od niej kanałów promienistych oraz kanału okrężnego umiejscowionego wzdłuż krawędzi ciała. Układ ten umożliwia rozprowadzenie substancji odżywczych po całym organizmie.
Oddychanie
Przydełkowce oddychają całą powierzchnią ciała. Nie tolerują niedoboru tlenu. Tlen przenika do ciała przez nabłonek.
Niektóre parzydełkowce wykorzystują tlen produkowany przez glony żyjące z nimi w symbiozie.
Przykład symbiozy parzydełkowca z glonami
Hydra zielona (Chlorohydra viridissima) żyje w symbiozie z zoochlorellami, które przeprowadzają proces fotosyntezy i dostarczają tlenu.
Ruch
Polipy prowadzą osiadły tryb życia. Stopa przytwierdza je do podłoża.
Niektóre polipy mogą się przemieszczać przez:
pełzanie w pozycji pionowej – przesuwając stopę;
koziołkowanie – odrywając stopę od podłoża, stając na czułkach i przyczepiając się stopą w innym miejscu;
drążenie w podłożu;
pływanie bierne dzięki banieczce wypełnionej powietrzem;
pływanie czynne przy wykorzystaniu czułków.
Niektóre parzydełkowce w formie polipów osadzają się na małżach, ślimakach i dużych skorupiakach. Poruszają się razem z nimi.
Meduzy poruszają się ruchem odrzutowym Dzięki synchronicznym skurczom komórek nabłonkowo‑mięśniowych dzwon wyrzuca wodę. Ruch wykorzystujący odrzut pozwala poruszać się z prądem wody.

Film dostępny pod adresem /preview/resource/R1K9lB76uKHJR
Film przedstawia pływającą meduzę kompasową.

Narządy zmysłów i koordynacja nerwowa

Układ nerwowy parzydełkowców zbudowany jest z rozproszonych komórek nerwowych epidermy i endodermy. Wypustki komórek łączą je w sieć.
U polipów siatka komórek nerwowych jest zagęszczona w okolicy otworu gębowego.
Rozproszony, inaczej siateczkowy, układ nerwowy jest najniższym stopniem rozwoju układu nerwowego bezkręgowców.
Meduzy posiadają tzw. ciałka brzeżne – ropaliaropalia, w których obecne są oczkaoczka – struktury światłoczułe o bardzo prostej budowie oraz statocystystatocysty, będące prostymi narządami równowagi.
System nerwowy form kolonijnych nie ogranicza się do autonomicznego unerwienia poszczególnych osobników. Połączenia nerwowe utrzymują kontakt między polipami tworzącymi kolonię.
Wydalanie
Zbędne produkty przemiany materii wydalane są do jamy gastralnej i na zewnątrz przez otwór gębowy.
Rozmnażanie
Metageneza
Ze względu na przemienne występowanie stadium rozmnażającego się bezpłciowo – polipa i stadium rozmnażającego się płciowo – meduzy, w cyklu życiowym parzydełkowców występuje przemiana pokoleń – metagenezametageneza.
Polip rozmnaża się bezpłciowo przez podziały poprzeczne – strobilizację, uwalniając efyry, stadium larwalne przypominające dorosłą meduzę. Po kilku miesiącach efyry osiągają zdolność do rozmnażania płciowego, stając się rozdzielnopłciowymi meduzami. Z komórek interstycjalnych, znajdujących się w gonadach, wytwarzają gamety. Po zapłodnieniu powstaje zygota, z której rozwija się larwa planula, przenoszona biernie przez wodę.

U chełbi modrej (Aurelia aurita), podobnie jak u obelii, występuje metageneza.
Osłonięte zatoki Morza Bałtyckiego są doskonałym środowiskiem życia dla chełbi modrej. Chełbia modra w stadium polipa mierzy zaledwie kilka milimetrów i zimuje na dnie Bałtyku. Na przełomie zimy i wiosny polipy zaczynają strobilizację, w wyniku której powstają efyry. Pierwsze meduzy pojawiają się w Bałtyku w lipcu i występują aż do stycznia kolejnego roku (najliczniej od sierpnia do listopada). Po okresie rozmnażania meduzy chełbi modrej giną, najprawdopodobniej wskutek wysiłku reprodukcyjnego.
Znaczenie parzydełkowców
Są pokarmem dla zwierząt wodnych, np. szkarłupni, mięczaków i żebropławów.
Żyją w symbiozie z glonami, pierścienicami, skorupiakami, mięczakami i rybami. Zoochlorelle pozostają w symbiozie z Anthopleura xanthogrammica, a błazenek Amphiprion ocellaris z ukwiałem Entacmaea quadricolor.
Tworzą skały i rafy koralowe, które są środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt i atrakcją dla turystów i nurków.
Są niskokalorycznym, zawierającym białko pokarmem dla ludzi. Meduzy Rhopilema esculenta, które poławia się w Japonii i Chinach są przysmakiem kulinarnym.
Duże skupiska krążkopławów zużywają ogromne ilości tlenu, co prowadzi do zmian składu planktonu.
Ławice meduz blokują sieci rybackie i zatykają dopływy wody, z których korzystają elektrownie lub fabryki.
Dochodzące do kilku metrów długości czułki parzydełkowców zabijają małe, morskie kręgowce, głównie ryby.
Są dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Jad bełtwy festonowej (Cyanea capillata) wywołuje dotkliwe poparzenia, a żeglarza portugalskiego (Physalia physalis) i osy morskiej (Chironex fleckeri) – zaburzenia krążeniowo‑oddechowe prowadzące do śmierci.
Więcej na temat parzydełkowców w e‑materiale: Przemiana pokoleń u parzydełkowców.
Słownik
młoda, słabo rozwinięta meduza krążkopławów, powstała tuż po procesie strobilizacji
proces pobierania substancji przez komórkę eukariotyczną z otaczającego środowiska; umożliwia pobieranie substancji odżywczych
formy mające wspólne ewolucyjne pochodzenie
komórki rozrodcze męskie lub żeńskie o zredukowanej o połowę, w stosunku do komórek ciała liczbie chromosomów
rodzaj komórek parzydełkowych, których nić wydziela lepką substancję; można nią owijać ciało ofiary lub umożliwiać przyczepianie się czułków polipa do podłoża
(łac. interstitium; inter – między, sisto – umieszczam) komórki o charakterze totipotencjalnym – mogące przemieszczać się i różnicować we wszystkie inne typy komórek
zjawisko naprzemiennego występowania w cyklu rozwojowym danego gatunku form rozmnażających się płciowo (generatywnie) lub bezpłciowo (wegetatywnie)
narządy fotorecepcyjne, pozwalające na regulację cyklu dobowego; tworzą je znajdujące się na powierzchni lub zalegające w zagłębieniach ektodermy zgrupowania komórek barwnikowych, między którymi znajdują się komórki światłoczułe
nematocysty, swoiste dla parzydełkowców, wysoko wyspecjalizowane organella komórek parzydełkowych (knidocytów)
rodzaj komórki parzydełkowej, której nić uzbrojona jest w kolce. Penetranty zwykle obezwładniają ofiary lub napastników chemicznie: przy wyrzucie nici uwalniana jest substancja o właściwościach parzących lub paraliżujących (neurotoksyny). Nić może przebić pancerz skorupiaka lub skórę kręgowca; nić występująca u niektórych stułbiowców może być niebezpieczna nawet dla człowieka
wolno pływająca, charakterystyczna dla parzydełkowców wydłużona larwa, odpowiednik stadium gastruli; zbudowana jest z dwóch warstw komórek – orzęsionej ektodermy i wewnętrznej endodermy
ciałka brzeżne, kolby zmysłowe, skupienia komórek zmysłowych, tworzące złożone narządy czuciowe u meduz krążkopławów
zróżnicowanie osobników jednego gatunku na żeńskie (wytwarzające gamety żeńskie) i męskie (wytwarzające gamety męskie)
narząd zmysłu równowagi wielu bezkręgowców; pęcherzyk wysłany urzęsionymi komórkami nabłonkowymi, które są komórkami zmysłowymi (receptorowymi), wypełniony płynem, zawierający drobne kamyki, ziarenka, tzw. statolity (niekiedy jeden większy). Zależnie od położenia ciała statolity wywierają nacisk na różne komórki zmysłowe, powodując ich pobudzenie
sposób bezpłciowego rozmnażania się krążkopławów; polega na poprzecznym podziale przygębowego odcinka ciała polipa; w wyniku strobilizacji powstają młodociane meduzy – efyry
(łac. toti – wszystko, potentia – możliwość) zdolność komórek do różnicowania się w dowolny rodzaj komórek
rodzaj komórki parzydełkowej, której nić służy do oplatania ofiary lub przeciwnika