Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑pink

Choroby żeńskiego układu rozrodczego

Rxw2WKHk2LTSV1
Ilustracja przedstawia schemat kobiecego układu rozrodczego w przekroju bocznym. Jajowody wychwytują komórki jajowe uwolnione przez jajniki i transportują je do bańki jajowodu (jego rozszerzenia). Jajniki to żeńskie gruczoły płciowe odpowiedzialne za wytwarzanie komórek rozrodczych oraz produkcję hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Głównym zadaniem macicy jest przyjęcie zarodka oraz stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju płodu i opuszczenia przez niego ustroju matki. Zagłębienie maciczno-pęcherzowe to zagięcie macicy za pęcherzem. Pochwa stanowi narząd kopulacyjny, kanał rodny i drogę ujścia dla krwawienia miesiączkowego. Dzięki silnemu unerwieniu łechtaczka pełni rolę receptora bodźców inicjujących i wzmagających pobudzenie płciowe. Wargi sromowe mniejsze (wewnętrzne) ograniczają przedsionek pochwy oraz formują fałd skórny nad łechtaczką, chroniąc wnętrze pochwy przed infekcjami, natomiast wargi sromowe większe (zewnętrzne) ograniczają szparę sromową. Gruczoł przedsionkowy większy wydziela do pochwy śluz, chroniący ją przed otarciami i infekcjami.
Budowa żeńskiego układu rozrodczego – przekrój boczny.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Do najpoważniejszych chorób kobiecych należą nowotwory narządu rodnego, które mogą powstawać w każdej jego części. U 10–20% kobiet w wieku rozrodczym rozwijają się niezłośliwe mięśniaki macicy, które w rzadkich przypadkach mogą przechodzić w postać złośliwą (mięsakimięsakmięsaki). Najczęstsze nowotwory złośliwe żeńskich narządów płciowych to rak gruczołu piersiowegorak gruczołu piersiowegorak gruczołu piersiowego, szyjki macicy, jajników i trzonu macicy. Do najbardziej rozpowszechnionych chorób kobiecych należy nadżerka szyjki macicy, uważana za stan przedrakowy.

R7WzMGt54nQov1
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Nowotwory narządu rodnego{color=#CC6699}
    • Elementy należące do kategorii Nowotwory narządu rodnego
    • Nazwa kategorii: Niezłośliwe{color=#993366}
      • Elementy należące do kategorii Niezłośliwe
      • Nazwa kategorii: Mięśniak macicy
      • Koniec elementów należących do kategorii Niezłośliwe{color=#993366}
    • Nazwa kategorii: Złośliwe{color=#CC3399}
      • Elementy należące do kategorii Złośliwe
      • Nazwa kategorii: Mięsak macicy
      • Nazwa kategorii: Rak gruczołu piersiowego
      • Nazwa kategorii: Rak szyjki macicy
      • Nazwa kategorii: Rak jajników
      • Nazwa kategorii: Rak trzonu macicy
      • Koniec elementów należących do kategorii Złośliwe{color=#CC3399}
      Koniec elementów należących do kategorii Nowotwory narządu rodnego{color=#CC6699}
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ważne!

Dzięki zakrojonym na szeroką skalę profilaktycznym badaniom cytodiagnostycznymcytodiagnostyka badaniom cytodiagnostycznym, a także innym metodom, możliwe jest wczesne rozpoznanie zagrożenia nowotworem i wdrożenie leczenia.

bg‑gray2

Nadżerka szyjki macicy

RBo9mQxYkoZVc1
Nadżerka jest ubytkiem nabłonka lub błony śluzowej w szyjce macicy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

W nadżerce ubytek nabłonka wielowarstwowego płaskiego, pokrywającego w warunkach prawidłowych część pochwową szyjki macicy, zostaje zastąpiony nabłonkiem gruczołowym, fizjologicznie występującym w kanale szyjki, który jest bardziej wrażliwy na zakażenie. Nadżerka powstaje najczęściej na skutek przewlekłego stanu zapalnego w następstwie zakażenia rzęsistkiem pochwowym, braku higieny osobistej i innych powodów. Objawia się zwykle upławamiupławyupławami. Rozpoznania dokonuje się przez wziernikowanie pochwy, badanie rozmazów cytologicznych z szyjki macicy i badanie histologiczne wycinków. Nieleczona nadżerka szyjki macicy może prowadzić do rozwoju procesu nowotworowego (rak szyjki macicy).

bg‑gray2

Rak szyjki macicy

Ten złośliwy nowotwór często poprzedzony jest nawet kilkuletnim, bezobjawowym stanem przednowotworowym – dysplazją nabłonka szyjki macicy. Jest ona możliwa do wykrycia w badaniu cytologicznym, dlatego tak ważne jest regularne jego przeprowadzanie. Prawie w każdym przypadku powstanie nowotworu jest poprzedzone infekcją HPV (najczęściej typów 16 i 18), wirusem brodawczaka ludzkiego. Przenosi się on drogą kontaktów seksualnych – stąd częsta zmiana partnera seksualnego jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Istnieje szczepionka przeciwko najbardziej onkogennym typom HPV – w Polsce należy ona do zalecanych, nieobowiązkowych. Najbardziej skuteczne pod względem epidemiologicznym jest podawanie jej zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom przed inicjacją seksualną, żeby ograniczyć możliwość wcześniejszego kontaktu z wirusem. Innym sposobem profilaktyki raka szyjki macicy jest stosowanie antykoncepcji barierowej, np. prezerwatyw.

bg‑gray2

Mięśniak macicy

Jest to nowotwór niezłośliwy, rozwijający się z tkanki mięśniowej. Mięśniaki należą do najczęściej spotykanych schorzeń macicy. Zazwyczaj umiejscawiają się w jej trzonie  (jednym z objawów jest pozamiesiączkowe krwawienie z dróg rodnych). Guzy bywają mnogie i niekiedy osiągają duże rozmiary, ale przekształcenie się mięśniaków w mięsaki zdarza się rzadko. Mięśniaki leczy się głównie operacyjnie.

R15bRJcqcL9j5
Mięśniaki macicy usunięte za pomocą miomektomii (metodą laparoskopowego wyłuszczania mięśniaków).
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.
bg‑gray2

Endometrioza (gruczolistość macicy zewnętrzna)

Polega na nieprawidłowym umiejscowieniu elementów błony śluzowej trzonu macicy – poza jej jamą. Zmiany najczęściej występują w jajnikach i jajowodach, także w pęcherzu moczowym, jelitach, otrzewnej, przegrodzie odbytniczo‑pochwowej, w pępku, bliznach pooperacyjnych, węzłach chłonnych. Przeniesienie fragmentów błony najczęściej następuje podczas operacji ginekologicznych i położniczych, połączonych z otwarciem jamy macicy, z prądem krwi lub chłonki. Może być także wrodzona. Endometriozę leczy się hormonalnie, czasem operacyjnie.

Rrn651QbOcqho
Ilustracja interaktywna przedstawia wnętrze macicy jest ono różowawe, mocno unaczynione. W jednym miejscu znajduje się znaczne przekrwienie i zaczerwienienie, wskazujące na obecność zmian endometrioidalnych w otrzewnej ścianie miednicy.
Przykład endometriozy.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
bg‑gray2

Rak jajnika

Wywodzi się z komórek nabłonkowych jajnika. Początkowo jest bezobjawowy, przez co wykrywany jest dość późno, w zaawansowanym stadium o dużo gorszym rokowaniu. Rak jajnika jest drugim co do częstości występowania nowotworem żeńskiego narządu rodnego. Chorują na niego głównie kobiety w wieku około- i pomenopauzalnym, ponieważ jego głównym czynnikiem ryzyka jest liczba przebytych owulacji. Jako metodę profilaktyki u kobiet narażonych (np. genetycznie) stosuje się antykoncepcję hormonalną hamującą owulację.

bg‑pink

Choroby męskiego układu rozrodczego

RKUxafok6mBtb1
Ilustracja przedstawia schemat budowy układu rozrodczego mężczyzny w przekroju bocznym. Pęcherz moczowy ma kulisty kształt. Na jego dnie rozpoczyna się przewód zwany cewką moczową, kończący się ujściem zewnętrznym na końcu żołędzi prącia. Kość łonowa człowieka ma trzon i 2 gałęzie: górną i dolną. Gałąź górna łączy się z kością biodrową, a gałąź dolna łączy się z kością kulszową. Prącie jest narządem kopulacyjnym, który umożliwia wprowadzenie nasienia do dróg rodnych kobiety; stanowi również końcowy odcinek dróg moczowych, służący do wyprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Żołądź, czyli zwieńczenie prącia stanowi zgrubienie ciała gąbczastego. Napletek okrywa żołądź i fragment trzonu prącia. Moszna jest cienkim workiem skórnym umieszczonym poza tułowiem, w którym znajdują się jądra z najądrzami. Jądra to kuliste struktury, które produkują plemniki oraz testosteron. W najądrzach znajdujących się nad jądrami odbywa się dojrzewanie, a następnie magazynowanie zdolnych do zapłodnienia plemników. Nasieniowody to cienkie i długie przewody które wyprowadzają z dużą szybkością nasienie do cewki moczowej. Gruczoł opuszkowo-cewkowy wydziela śluz, którego zadaniem jest przygotowanie cewki moczowej do przyjęcia nasienia, natomiast gruczoł krokowy wytwarza białawą, mętną wydzielinę, która stanowi do 30 proc. zawartości nasienia i umożliwia ruch plemników. Również wydzielina pęcherzyków nasiennych wchodzi w skład nasienia. Nasieniowody w odcinku końcowym rozszerzają się, a następnie zwężają i wraz z przewodami gruczołów pęcherzykowych tworzą przewód wytryskowy, uchodzący do cewki moczowej. Odbytnica to końcowa część jelita grubego. Stanowi końcowy odcinek układu pokarmowego.
Budowa męskiego układu rozrodczego – przekrój boczny.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray2

Zapalenie prostaty (przewlekłe lub ostre)

Zapalenie prostatyprostata prostaty (stercza, gruczołu krokowego) powoduje trudności w oddawaniu moczu, bóle okolicy krocza i bezpłodność. Stosuje się leczenie farmakologiczne.

R1E93TSHTn1LU
Ilustracja interaktywna przedstawia widok mikroskopowy. Wśród zdrowych komórek w kolorze różowym znajdują się białe niezmienione zapalnie gruczoły prostaty otoczone tkanką różową (punkt pierwszy), a także białe gruczoły zmienione zapalnie gruczoły otoczone tkankami fioletowymi.
Obraz histologiczny zapalenia prostaty.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray2

Łagodny rozrost stercza (łagodny przerost prostaty)

To choroba o nieznanej etiologii – rozwija się u mężczyzn ok. 50 r.ż. i prawdopodobnie ma związek z dysfunkcjami hormonalnymi. Jej objawy wynikają z niedrożności cewki moczowej uciskanej przez powiększający się narząd oraz podrażnienia szyi pęcherza moczowego. Nasilają się w miarę rozwoju choroby – należą do nich: przedłużony początek oddawania moczu, przerywany i słaby strumień moczu, zatrzymanie moczu, częstomocz dzienny i nocny, bolesne i nagłe parcie, zaleganie moczu w pęcherzu, bóle nad spojeniem łonowym. Głównym sposobem wykrywania przerostu prostaty jest badanie per rectumper rectumper rectum. Stosowane jest leczenie zachowawcze (objawowe) lub chirurgiczne.

bg‑gray2

Rak gruczołu krokowego (gruczolakorak gruczołu krokowego)

Rylrhy5a95nf11
Przerzuty gruczolakoraka do płuc.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.0.

To nowotwór złośliwy, występujący po 50 r.ż., wywołany zachwianiem równowagi hormonalnej organizmu. Rozwija się, początkowo bezobjawowo, w części obwodowej gruczołu krokowego i szerzy się przez rozrost i naciekanie. Daje przerzuty do węzłów limfatycznych, kości miednicy, kręgosłupa, a także do wątroby i płuc. Podstawowym sposobem wykrywania raka prostaty jest badanie per rectum. Stosuje się leczenie operacyjne i hormonalne.

bg‑gray2

Nasieniak

To nowotwór złośliwy jądra pochodzący z niezróżnicowanych komórek płciowych (gonocytów). Jest najczęstszym nowotworem jądra (ok. 30–40% przypadków). Jego wczesnym i niespecyficznym objawem jest guz lub zgrubienie w obrębie jądra, które może wynikać także z innej choroby (np. żylaków powrózka nasiennego) lub urazu, ale zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Innym objawem, niezbyt częstym, jest ból jądra. Wczesne wykrycie guza znacząco wpływa na rokowanie. Stosuje się leczenie operacyjne, radio- i chemioterapię. Odpowiednikiem nasieniaka u kobiet jest nowotwór jajnika nazywany rozrodczakiem.

Słownik

balneoterapia
balneoterapia

dział lecznictwa wykorzystujący w celach profilaktycznych i leczniczych naturalne czynniki: wody lecznicze, peloidy, składniki gazowe i mineralne wód oraz klimat związany z lokalizacją uzdrowiska czy sanatorium

cytodiagnostyka
cytodiagnostyka

dział diagnostyki laboratoryjnej; ocenia prawidłowości stanu komórek lub elementów komórkowych w barwionych preparatach z materiału tkankowego lub z płynów organizmu; umożliwia rozpoznanie choroby na podstawie badań mikroskopowych komórek; stosowana m.in. w masowych badaniach profilaktycznych w ginekologii w celu wczesnego wykrycia stanów przedrakowych i raka narządu rodnego

mięsak
mięsak

sarkoma; nowotwór złośliwy rozwijający się z innych tkanek niż nabłonkowa (rak), m.in. włóknistej, chrzęstnej, kostnej, tłuszczowej, limfoidalnej, krwiotwórczej, mięśniowej; powstaje częściej u ludzi młodych, cechuje go szybki wzrost i wczesne występowanie przerzutów drogą krwiopochodną; rokowania zawsze poważne, często (zwłaszcza mięsak kościopochodny) jest niepromienioczuły; leczenie operacyjne oraz chemioterapia

per rectum
per rectum

badanie przezodbytnicze wykonywane palcem wskazującym, stosowane głównie w proktologii, ginekologii i urologii

prostata
prostata

gruczoł krokowy, gruczoł sterczowy, stercz; męski narząd gruczołowo‑mięśniowy, otaczający początkowy odcinek cewki moczowej przy dolnej części pęcherza moczowego; wytwarza wydzielinę wchodzącą w skład nasienia

rak gruczołu piersiowego
rak gruczołu piersiowego

rak sutka; nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka przewodów gruczołowych, naciekający otaczające tkanki, dający przerzuty do węzłów chłonnych pachowych, zamostkowych, pod- i nadobojczykowych, następnie do kości i innych narządów

upławy
upławy

nadmierna wydzielina z dróg rodnych kobiety, będąca najczęstszym i najwcześniejszym objawem różnych stanów chorobowych narządu rodnego; upławy mogą być wodniste, śluzowe, ropne, krwiste, niekiedy gnilne