Przeczytaj
Świt narodów i „chory człowiek Europy”
Od XIV w. Bałkany znajdowały się pod panowaniem imperium osmańskiego. Władza ta w XIX w. zaczęła jednak słabnąć, a samo państwo pogrążyło się w głębokim kryzysie. Reżim był mocno skorumpowany i nieefektywny. W wielu miejscach imperium wybuchały powstania i rewolty na tle politycznym, społecznym i religijnym. Zaostrzał się konflikt między różnymi grupami narodowymi zamieszkującymi imperium.
W XIX w. na Bałkanach nastąpił rozwój ruchów narodowych, w wyniku czego zaczęły się kształtować państwa narodowe. Nowo powstałe państwa, wspierane przez Rosję, starały się wyprzeć Turcję z Europy i podzielić między siebie zajmowane przez nią tereny.
Imperium osmańskie odgrywało ważną rolę w polityce mocarstw europejskich (tzw. kwestia wschodniakwestia wschodnia). Ewentualny upadek państwa mógłby zachwiać równowagą sił w Europie i zagrozić tym samym pokojowi. Prawdopodobnie doszłoby do konfliktu między krajami europejskimi o podział wpływów w imperium. Szansą na uniknięcie tego było zachowanie integralności terytorialnejintegralności terytorialnej państwa osmańskiego.
W 1908 r. w imperium osmańskim został obalony sułtansułtan, a w imieniu jego następcy władzę sprawowała grupa ludzi zwanych Młodymi Turkami (młodoturkamimłodoturkami), których celem było doprowadzenie do politycznego i ekonomicznego odrodzenia państwa. Potężną niegdyś Turcję nazywano w XIX w. „chorym człowiekiem Europy”.
Chwiejny stan równowagi
Państwa europejskie próbowały wykorzystać słabość Turcji i realizować jej kosztem własne cele polityczne. Państwami najbardziej zainteresowanymi rozwojem sytuacji w imperium osmańskim były Rosja i Austro‑Węgry. Dla imperium Romanowów Bałkany były ważne ze względów strategicznych. Uzyskanie dostępu do cieśnin czarnomorskich (Bosfor i Dardanele) otworzyłoby przed statkami rosyjskimi Morze Śródziemne, a tym samym lepszy dostęp do Europy i świata. Morze Bałtyckie oraz zamarzające na prawie sześć miesięcy Morze Białe nie zaspokajało potrzeb prężnie rozwijającej się gospodarki. Wojna krymskaWojna krymska (1853–1856) zakończyła się dla Rosji klęską. Mimo to nie zrezygnowano na dworze carskim z planów zdobycia cieśnin czarnomorskich. Rosja, wykorzystując idee panslawizmupanslawizmu, przedstawiała siebie jako przywódcę wszystkich Słowian żyjących w państwie osmańskim.
Polityka rosyjska na Bałkanach spotykała się ze zdecydowaną kontrakcją ze strony Austro‑Węgier. Największym problemem tego państwa w XIX w. stał się rozwój ruchów narodowych. Był on poważnym zagrożeniem dla integralności państwa, w którym Niemcy stanowili niewielki procent ludności. Wśród narodów najsilniej domagających się niepodległości znajdowali się Słowianie południowi, głównie Serbowie. W swoich dążeniach narodowych szukali oni wsparcia Serbii, z którą chcieli stworzyć jedno wielkie państwo. Mogło to nastąpić wyłącznie kosztem integralności imperium Habsburgów. Sprzeczne interesy Austro‑Węgier i Serbii doprowadziły do narastania od początku XX w. konfliktu między tymi państwami.
Narastanie napięcia
Celem obrony własnych interesów rząd w Wiedniu w 1908 r. dokonał aneksji Bośni i Hercegowiny. Ta najdalej na północ wysunięta prowincja imperium osmańskiego od 30 lat znajdowała się pod okupacjąokupacją austriacką (postanowieniem konferencji berlińskiej z 1878 r.). Wydarzenie to stało się przyczyną wielkiego kryzysu w polityce międzynarodowej, który nazwano kryzysem bośniackimkryzysem bośniackim.
Po pierwsze aneksjaaneksja spotkała się ze sprzeciwem ze strony reżimu Młodych Turków, który dopiero co przejął władzę w Stambule i uważał Bośnię i Hercegowinę za część swojego państwa. Również dwór w Petersburgu z wielką niechęcią odniósł się do akcji przeprowadzonej przez rząd wiedeński i zagroził mu nawet wojną. Niemcy obiecały jednak wywiązanie się z podjętych wcześniej zobowiązań sojuszniczych (układ z 1879 r.) i wsparcie Austro‑Węgier, gdy te znajdą się w stanie wojny z innymi państwami. Takiej obietnicy nie otrzymała Rosja ze strony swoich sojuszników – Wielkiej Brytanii i Francji. Osłabiona dodatkowo w wyniku klęski poniesionej w wojnie z Japoniąwojnie z Japonią (1904‑1905), została zmuszona uznać aneksję Bośni i Hercegowiny.
Włączenie północnej prowincji tureckiej do państwa habsburskiego wywołało również wściekłość w Serbii, która sama dążyła do objęcia Bośni i Hercegowiny swoimi wpływami. Miała bowiem nadzieję, że prowincje te – pod względem etnicznym zamieszkane w takiej samej proporcji przez Bośniaków i Serbów – wejdą w skład tzw. Wielkiej SerbiiWielkiej Serbii. Aneksja dokonana przez Austro‑Węgry wywołała w Serbii wzrost nastrojów nacjonalistycznych. Austriacki ambasador w Belgradzie donosił swoim przełożonym w Wiedniu, że wszyscy Serbowie dążą do zemsty i liczą w tym na pomoc Rosji.
Wojny bałkańskie
Konflikt między Serbią a Austro‑Węgrami został jednak chwilowo odsunięty w czasie z powodu wybuchu wojny między państwami bałkańskimi. W 1912 r. Serbia, Bułgaria, Grecja i Czarnogóra (tzw. Liga Bałkańska) wystąpiły zbrojnie przeciwko Turcji, pozbawiły ją resztek terenów w Europie i podzieliły je między siebie (pokój w Londynie w 1913 r.). W dniu 28 listopada 1912 r. albańskie stronnictwo niepodległościowe wspierane przez Austro- Węgry chcące zablokować dostęp Serbii do Morza Adriatyckiego, proklamowało niepodległość Albanii. W lipcu 1913 r. konferencja ambasadorów przyznała Albanii niepodległość, ale pod nadzorem mocarstw.
Niezadowolenie Bułgarii z rezultatu traktatu pokojowego kończącego I wojnę bałkańskąI wojnę bałkańską doprowadziło do wybuchu kolejnego konfliktu. Tym razem Grecja, Serbia, Czarnogóra i Rumunia sprzymierzyły się z Turcją przeciwko Bułgarii. Najwięcej w wyniku II wojny bałkańskiejII wojny bałkańskiej zyskała Serbia, która w znaczący sposób powiększyła stan posiadania. Coraz bliżej była także realizacji swojego celu: stworzenia Wielkiej Serbii. Rząd w Wiedniu dochodził do coraz większego przekonania, że zmiażdżenie nacjonalizmu serbskiego jest warunkiem przetrwania monarchii habsburskiej.
Słownik
(łac. occupatio bellica – okupacja wojenna) czasowe zajęcie przez jedno państwo terytorium drugiego i wprowadzenie tam swojej władzy
(z łac. annexio – przyłączenie) przyłączenie jednego państwa lub jego części przez drugie
umowna nazwa sprzeczności między mocarstwami europejskimi związanych z upadkiem imperium osmańskiego i podziałem jego terytoriów, zwłaszcza w europejskiej części, czyli na Bałkanach
(tur. władca, arab. as‑sulṭān – ten, który ma władzę) tytuł władcy stojącego na czele imperium osmańskiego do 1922 r.
konflikt zbrojny między Rosją a imperium osmańskim i jego sprzymierzeńcami (m.in. Francją i Wielką Brytanią) toczący się w latach 1853–1856
(z gr. pan- wszech-; łac. Slavi – Słowianie) ruch kulturalno‑polityczny powstały w XIX w., dążący do wyzwolenia i zjednoczenia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Słowian
(tur. Jön Türkler lub Genç Türkler) nacjonalistyczny ruch istniejący w Turcji na przełomie XIX i XX w., dążący do modernizacji państwa i obalenia sułtana; odpowiedzialny za rewolucję 1908 r.
konflikt zbrojny między Rosją a Japonią w latach 1904–1905, zakończony klęską caratu
(serb. Velika Srbija) idea, która od końca XIX w. pojawiała się wśród serbskich nacjonalistów; zakładała przywrócenie Serbii ziem posiadanych w przeszłości, sprzed podboju tureckiego
kryzys wywołany w 1908 r. aneksją przez Austro‑Węgry Bośni i Hercegowiny (okupowanej od 1878 r.)
(1912‑1913) konflikt zbrojny między Ligą Bałkańską (Bułgaria, Czarnogóra, Grecja i Serbia) a Turcją, zakończony klęską tej ostatniej
konflikt zbrojny toczący się w 1913 r. między Bułgarią a Serbią i jej sojusznikami (Grecja, Czarnogórą i Rumunią) oraz Turcją, zakończony zwycięstwem sojuszu
nienaruszalność terytorium danego państwa
Słowa kluczowe
I wojna bałkańska, II wojna bałkańska, kwestia wschodnia, kryzys bośniacki, I wojna światowa
Bibliografia
Wielka historia świata. Tomy 1‑12 (praca pod patronatem Polskiej Akademii Umiejętności); Świat Książki 2004‑2006.
Wielka historia Polski, tomy 1‑10; Oficyna Wydawnicza FOGRA, Kraków 2016.
Seria Historia powszechna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011‑2019.