Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑blue

Czym jest profil genetyczny?

Profil genetyczny tworzą pewne markery DNADNADNA (np. układy STR, tzw. krótkie powtórzenia tandemowe) czyli powtarzające się wielokrotnie w genomie określone odcinki nici DNA, głównie pozagenowego DNApozagenowe DNApozagenowego DNA o długości 1‑6 nukleotydów. Jest on zapisywany w sposób graficzny, a laboratoria zapisują go również w formie wyniku laboratoryjnego i opisu. Profil genetyczny jest nazywany również „genetycznym odciskiem palca”, ponieważ jest to element unikalny dla każdego człowieka. Sytuacja, w której dwie osoby mają takie same profile genetyczne, dotyczy tylko bliźniąt jednojajowych. Porównywanie profili genetycznych pozwala na określenie pokrewieństwa, dzięki czemu wykorzystuje się je podczas ustalania ojcostwa. Co więcej, profile genetyczne znajdują zastosowanie również w identyfikacji osobniczej, na przykład osób zaginionych, sprawców przestępstw czy ofiar. Według Interpolu to właśnie porównanie profilu genetycznego DNA należy do najbardziej wiarygodnych metod identyfikacji zwłok.

Ciekawostka

W przypadku potwierdzenia ojcostwa rzetelność wyniku badań DNA wynosi 99,9995%, a w przypadku zaprzeczenia – 100%.

bg‑blue

Ustalenie profilu genetycznego ofiary lub przestępcy

1

Aby możliwe było ustalenie profilu genetycznego, konieczne jest znalezienie na miejscu zbrodni śladu biologicznego. Może nim być na przykład krew, ślina, sperma, włosy czy inne fragmenty tkanek, na przykład kości. Niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie danego materiału i niedopuszczenie do jego zanieczyszczenia (w przeciwnym wypadku uzyskamy fałszywy wynik).

Ważne!

Gdy w pobranej próbce jest zbyt mało DNA jądrowego lub gdy jest on mocno zniszczony, bierze się pod uwagę DNA mitochondrialny – mtDNA, który występuje w komórkach w większej liczbie kopii niż jądrowy.

Następnie ze znalezionego materiału biologicznego izoluje się DNA, które zostaje namnożone w reakcji PCRPCR (reakcja łańcuchowa polimerazy)reakcji PCR, czyli reakcji łańcuchowej polimerazypolimerazapolimerazy. Wykorzystywana jest m.in. multipleksowa reakcja PCR, czyli reakcja PCR z wieloma parami starterów komplementarnych do początku i końca wybranych sekwencji mikrosatelitarnych (STR). Więcej informacji na temat przebiegu reakcji PCR znajdziesz w e‑materiale: „Łańcuchowa reakcja polimerazy”.

R1Ccc8Bjt7cQm1
Ilustracja interaktywna przedstawia ustalanie profilu genetycznego. Na początku jest izolacja DNA z materiału biologicznego. Na ilustracji jest helisa z niebieską i czerwoną nicią. Następnym etapem jest reakcja PCR. Na ilustracji jest urządzenie z licznymi otworami. W jednym z rzędów znajdują się probówki. Następnie wykonywana jest elektroforeza. Na ilustracji jest urządzenie z pojemnikiem z płaskim dnem. W pojemniku jest żel. Widać ludzką dłoń trzymającą pipetę wypełnioną fioletowym roztworem. Jest on umieszczany w specjalnych niewielkich okienkach. Na końcu dochodzi do analizy danych, ustalenia profilu genetycznego. Na ilustracji jest kilka okienek z wykresami. Na osiach Y jest natężenie fluorescencji, na osiach X długość odcinków w nukleotydach. Pierwszy wykres dotyczy profilu genetycznego przestępcy. Następne wykresy opisano jako profil genetyczny, 1 profil genetyczny 2, profil genetyczny 3, profil genetyczny 4. Wykresy mają kilka odchyleń ku górze, krzywe różnią się od siebie.
Ustalanie profilu genetycznego.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Namnożenie DNA jest tak ważne, ponieważ na miejscu przestępstwa znajduje się zazwyczaj niewielkie ilości materiału biologicznego. Podczas reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) dochodzi do namnożenia wybranych, polimorficznychpolimorfizm genetycznypolimorficznych sekwencji genomowegogenomgenomowego DNA. Wyodrębnione w ten sposób układy alleliallelalleli są następnie porównywane ze wzorcem.

RlvS7b34LgyLS1
Fragmenty DNA o różnej długości rozdzielone na żelu agarozowym. Obecność prążków w określonych miejscach świadczy o występowaniu charakterystycznego fragmentu DNA - markera genetycznego.
Źródło: Mnolf, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Po namnożeniu materiału genetycznego wykonywana jest elektroforeza. Technika ta pozwala na rozdział makrocząsteczek w polu elektrycznym. W przypadku elektroforezy kwasów nukleinowych wykorzystuje się fakt, że wszystkie cząsteczki posiadają ujemy ładunek, dzięki czemu rozdział w polu elektrycznym następuje na podstawie wielkości cząsteczek. Rozdziału kwasów nukleinowych dokonuje się w żelu agarozowym. Więcej informacji na temat elektroforezy znajdziesz w e‑materiale: „Analiza restrykcyjna i elektroforeza”.

W wyniku analizy otrzymywany jest unikalny wzór prążków, który pozwala na odróżnienie DNA jednej osoby od DNA innych osób. Poniżej przedstawiono przykładowy wynik elektroforezy, dzięki któremu można określić, która z podejrzanych osób jest przestępcą.

RzxcY5djpTqXU
Wyniki elektroforezy przestępcy oraz czterech podejrzanych (P1 - P4).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Profil genetyczny podejrzanego oznaczonego numerem 3 pokrywa się z profilem genetycznym przestępcy. Na tej podstawie można stwierdzić, że materiał genetyczny tej osoby znajdował się na miejscu przestępstwa.

Podczas ustalania profilu genetycznego, konieczne jest również dokonanie obliczeń statystycznych opartych na badaniach częstości alleli w populacyjnej bazie danych. Dzięki temu możliwe staje się określenie częstości profili DNA w populacji. Pozwala to na określenie stopnia prawdopodobieństwa wystąpienia przypadkowej zgodności profili genetycznych osób niespokrewnionych (czyli, czy uzyskany wynik jest na tyle wysoki, że można wyciągnąć jednoznaczny wniosek). Wraz ze zwiększeniem się liczby analizowanych markerów (standardowo bada się minimum 15 markerów STR) to prawdopodobieństwo spada. Dzięki tego rodzaju analizie można potwierdzić albo wykluczyć związek podejrzanego z daną sprawą.

Ciekawostka

Otrzymywane dane można również porównać z danymi znajdującymi się w specjalnych bazach danych, tworzonych przez międzynarodowe organy ścigania. Dla przykładu baza danych FBI (Federalnego Biura Śledczego) zawiera nawet siedem milionów profili genetycznych, co często w USA pozwala na identyfikację podejrzanego.

bg‑blue

Badanie ojcostwa

Profile genetyczne ustala się powszechnie w sprawach kryminalnych, przy ustalaniu tożsamości ofiar katastrof i poszukiwanych osób zaginionych, a także przy ustalaniu lub wykluczaniu pokrewieństwa. Innym przykładem takiego badania jest ustalanie lub wykluczanie ojcostwa.

Badanie ojcostwa polega na porównaniu profilu genetycznego dziecka z profilem genetycznym matki i domniemanego ojca. W tym celu pobiera się materiał biologiczny (najczęściej w postaci wymazu z wewnętrznej strony policzka) od dziecka, matki i domniemanego ojca. Próbki pobiera się dwukrotnie, a każda z nich jest analizowana podczas dwóch niezależnych testów, obejmujących minimum 15 różnych sekwencji STR. Wersje tych sekwencji nazywa się allelami i oznacza numerami.

Poniżej przedstawiono przykładowy wynik testu na ojcostwo.

Rb6q9iMzEwqT51
Przykładowy wynik w badaniu ojcostwa.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

W profilu genetycznym dziecka znajdują się sekwencje DNA obecne w profilu genetycznym domniemanego ojca. Oznacza to, że mężczyzna jest ojcem tego dziecka. Gdyby dziecko nie byłoby potomkiem tego mężczyzny, wówczas w jego profilu genetycznym nie występowałyby te same fragmenty DNA co u matki i u domniemanego ojca.

Ważne!

mtDNA dziedziczy się tylko w linii matecznej, a mtDNA z plemników degeneruje po zapłodnieniu, w związku z tym mtDNA nie może być wykorzystane do ustalenia ojcostwa.

Słownik

allel
allel

jedna z wersji genu, występująca w określonym locus na danym chromosomie homologicznym

DNA
DNA

kwas deoksyrybonukleinowy; związek chemiczny zbudowany z nukleotydów, będący nośnikiem informacji genetycznej

genom
genom

kompletny zestaw informacji genetycznej organizmu; u zwierząt jest to materiał genetyczny znajdujący się w jądrze komórkowym i mitochondriach

PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy)
PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy)

(ang. Polymerase Chain Reaction), technika laboratoryjna biologii molekularnej pozwalająca na powielanie wybranego odcinka DNA in vitro; polega na cyklicznej replikacji odcinka kwasu nukleinowego ograniczonego sekwencjami komplementarnymi do użytych starterów; reakcja łańcuchowa polimerazy znalazła szerokie zastosowanie w biologii molekularnej, diagnostyce i medycynie sądowej

polimeraza
polimeraza

enzym katalizujący reakcję syntezy DNA

polimorfizm genetyczny
polimorfizm genetyczny

występowanie w populacji więcej niż jednej wersji danego genu (allelu) w danym locus z częstością większą niż 1%; polimorfizm jest efektem zmian pojedynczego nukleotydu występujących w sekwencji DNA

pozagenowe DNA
pozagenowe DNA

fragment sekwencji DNA, w którym znajdują się liczne powtarzające się kopie nieczynnych transkrypcyjnie genów (pseudogeny). Badania wykazują, że pozagenowe DNA stanowi ok. 75% genomu jądrowego