Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Nieodwracalność wielu otaczających nas zjawisk wynika z prawa wzrostu entropii. Entropia – miara nieuporządkowania układu, w procesach spontanicznych zawsze rośnie.

W układach izolowanych entropia nie może maleć.

To najogólniejsza postać II zasady termodynamiki. Wzrost entropii oznacza, że stopień uporządkowania układu maleje. Porządek samorzutnie zamienia się w chaos, nigdy odwrotnie. Dzieje się tak, ponieważ prawdopodobieństwoPrawdopodobieństwoprawdopodobieństwo stanów nieuporządkowanych jest znacznie większe niż prawdopodobieństwo stanów uporządkowanych. Układy dążą do stanów bardziej prawdopodobnych.

Nieodwracalność zjawisk wyznacza kierunek upływu czasu. Czas upływa zawsze w kierunku od przeszłości do przyszłości, a nigdy odwrotnie, jest jednokierunkowy, asymetryczny i nieodwracalny. Tym różni się czas od przestrzeni, w której możemy poruszać się w dowolnym kierunku. W czasie możemy się poruszać tylko od przeszłości do przyszłości (Rys. 1.).

R1lM32ar1yiPW
Rys. 1. Czas jest jednokierunkowy, asymetryczny i nieodwracalny.

Z prawa wzrostu entropii wynika wyrównywanie się temperatur. Temperatura jest miarą średniej energii kinetycznej cząsteczek. Jeśli w różnych częściach układu występują różne temperatury, to oznacza to, że cząsteczki o średnio większych energiach kinetycznych są oddzielone od cząsteczek o średnio mniejszych energiach kinetycznych. Jest to stan bardziej uporządkowany niż stan o wyrównanych średnich energiach kinetycznych. Tak więc wyrównywanie się temperatur oznacza wzrost entropii układu.

Wnioskiem z najogólniejszej postaci II zasady termodynamiki – prawa wzrostu entropii - jest niemożność spontanicznego powstania różnic temperatur między częściami układu. Oznacza to, że energia cieplna nigdy nie płynie od ciała chłodniejszego do cieplejszego. Przepływ ciepła możliwy jest tylko od ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze. Dlatego nie możemy czerpać energii cieplnej z jednego zbiornika i zamieniać ją w całości na pracę. TemperaturatemperaturaTemperatura takiego zbiornika wciąż by się obniżała i ciepło musiało by płynąć od ciała o niższej temperaturze do ciała o wyższej temperaturze, a tego zabrania II zasada termodynamiki. Tak więc działać mogą tylko takie silniki cieplne, które pobierają ciepło ze zbiornika ciepła o wyższej temperaturze, przekształcają jego część w użyteczną pracę, a resztę oddają do chłodnicy – zbiornika ciepła o niższej temperaturze.

R11s4kXNuzrs3
Rys. 2. Energia cieplna przepływa zawsze od ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze, powodując wyrównywanie się temperatur. Uwaga: wielkość ciał nie ma tu znaczenia.

Konieczność istnienia dwóch zbiorników ciepła o różnych temperaturach powoduje, że praca uzyskana w jednym cyklu silnika jest zawsze mniejsza od pobranego ciepła. Część ciepła w każdym cyklu pracy silnika oddawana jest do chłodnicy. Bilans energetyczny wygląda następująco: ciepło pobrane z grzejnika Qp równe jest sumie wykonanej pracy W i ciepła oddanego do chłodnicy Qod:

Qp=W+Qod.

Praca wykonana w jednym cyklu wynosi

W=QpQod.

Sprawność silnika definiujemy jako stosunek pracy W do pobranego ciepła Qp:

η=WQp,

przy czym obie wielkości odpowiadają jednemu cyklowi pracy silnika.

Praca jest mniejsza od ciepła pobranego o ciepło oddane do chłodnicy, co oznacza, że zawsze sprawność silnika jest mniejsza od jedności. Silnik zamieniający w całości ciepło na pracę, zwany perpetuum mobile drugiego rodzaju, nie może działać, bo byłoby to sprzeczne z II zasadą termodynamiki.

Sprawność silnika cieplnego zawsze jest mniejsza od jedności.

Słowniczek

Moc
Moc

(ang.: power) - praca wykonana w jednostce czasu P=Wt. Jednostką mocy jest wat 1W=1J1s.

Temperatura
Temperatura

(ang.: temperature) - miara średniej energii kinetycznej cząsteczek, z których składa się ciało.

Prawdopodobieństwo
Prawdopodobieństwo

(ang.: probability) - w znaczeniu potocznym: szansa na wystąpienie jakiegoś zdarzenia; w matematycznej teorii prawdopodobieństwa: miara częstości tego zdarzenia – im większe prawdopodobieństwo, tym częściej występuje dane zdarzenie.