Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Powstanie sztucznych zbiorników wodnych wiąże się ze zmianą krajobrazu i stworzeniem specyficznego mikroklimatu, wpływa również na zmianę stosunków wodnych na danym obszarze i ingeruje w środowisko naturalne. Więcej o tym przeczytasz w materiale Sztuczne zbiorniki wodne w Polsce.

Sztuczne zbiorniki wodne to inaczej jeziora antropogeniczne, czyli utworzone w wyniku działalności człowieka. Są wykorzystywane:

  • na potrzeby innych gałęzi przemysłu (np. lekkiego, drzewno‑papierniczego, spożywczego), do chłodzenia i magazynowania wody,

  • w rolnictwie - głównie do nawadniania pól,

  • do celów hodowlanych (stawy hodowlane),

  • do zaopatrzenia ludności w wodę (zbiorniki komunalne),

  • do celów transportowych (zbiorniki żeglugowe),

  • do celów rekreacyjnych,

  • do regulowania przepływu,

  • w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia powodzi (zbiorniki retencyjno‑przeciwpowodziowe),

  • do gromadzenia materiału skalnego przenoszonego przez rzeki (zbiorniki przeciwrumowiskowe).

RuaAQvo1rUtgn
Położenie Jeziora Nasera
Źródło: M. Dingemanse, CC BY 2.5, https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/deed, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org.

Największe sztuczne zbiorniki wodne służą zazwyczaj do kilku celów jednocześnie, jednak jedno z przeznaczeń zawsze ma charakter dominujący.

Jezioro Nasera jest sztucznym zbiornikiem zaporowym, który powstał w 1970 r. podczas budowy zapory wodnej na Nilu zwanej Wysoką Tamą Asuańską. Jezioro to jest jednym z największych zbiorników wodnych pochodzenia antropogenicznego na świecie. Jego powierzchnia wynosi 5 126 km², pojemność całkowita to 157 km³, natomiast najgłębszy punkt osiąga 180 m. Jezioro znajduje się w około 85% na obszarze Egiptu, gdzie nazywane jest na cześć Gamala Abdela Nasera, a 15% jego powierzchni przynależy do terytorium Sudanu, gdzie mówi się na nie Jezioro Nubia.

Powstanie Jeziora Nasera pozwoliło na uregulowanie biegu Nilu, co wpłynęło na ochronę obszarów przed powodziami, budowę elektrowni wodnej, a także umożliwiło rozwój rybołówstwa i żeglugę śródlądową. Budowa sztucznego zbiornika zmusiła ludność zamieszkującą jego planowany teren do przesiedlenia, zmieniła również naturalny charakter nawożenia w rolnictwie na sztuczne nawozy, co miało wpływ na koszty związane z produkcją rolniczą. Z uwagi na fakt, że na terenie budowy zbiornika znajdowało się wiele zabytków oraz stanowisk archeologicznych, najcenniejsze z nich musiały zostać rozłożone na elementy i przeniesione w inne miejsce (Świątynia Ramzesa II), pozostałe zaś uległy zniszczeniu.

Słownik

hydroenergetyka
hydroenergetyka

produkcja energii elektrycznej przy wykorzystaniu wody