Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

O czym mówi nam prędkośćprędkośćprędkość?

PrędkośćprędkośćPrędkość to wielkość fizyczna, która opisuje, jak zmienia się położenie ciała w czasie. Jest wielkością wektorową – jej kierunek jest styczny do toru, po którym porusza się ciało, jej zwrot pokazuje, w którą stronę odbywa się ruch, a jej wartość mówi nam o tym, jak szybko zmienia się położenie ciała.

PrędkośćprędkośćPrędkość obliczamy, dzieląc wektor zmiany położenia przez czas, w którym ta zmiana nastąpiła,

v = Δ r Δ t   .

Ponieważ prędkośćprędkośćprędkość podczas ruchu może się zmieniać, to - aby określić ją jak najdokładniej - chcemy, by czas, w którym obserwujemy zmianę położenia, był jak najkrótszy. Mówimy wtedy o prędkości chwilowej – czyli takiej, którą ciało ma w danej chwili. Obliczamy ją z powyższego wzoru, ale dodajemy do niego warunek, aby czas deltat był bardzo bliski zera.

O czym mówi nam przyspieszenieprzyspieszenieprzyspieszenie?

Ta wielkość fizyczna opisuje właśnie, jak zmienia się prędkośćprędkośćprędkość. Jest również wielkością wektorową i obliczamy ją, dzieląc wektor zmiany prędkościprędkośćprędkości przez czas, w którym ta zmiana nastąpiła.

a = Δ v Δ t   .

Jednostką przyspieszenia jest 1 m/sIndeks górny 2.

Podobnie jak w przypadku prędkościprędkośćprędkości, przyspieszenie może się zmieniać, a więc by wyznaczyć je jak najdokładniej, mierzymy zmianę prędkości w jak najkrótszym czasie - takim, który jest bliski zera.

Podczas ruchu może zmieniać się zarówno kierunek, jak i zwrot oraz wartość prędkości. Jeśli rozłożymy wektor przyspieszenia na dwie składowe - równoległą i prostopadłą do kierunku wektora prędkości (Rys. 2.), to pierwsza składowa będzie określać, w jaki sposób zmienia się wartość (i ewentualnie zwrot) prędkości, a druga będzie opisywać zmianę kierunku prędkości.

RYE6aVTwGJf0n
Rys. 2. Rozkład wektora przyspieszenia na dwie składowe
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Ruch, w którym wartość prędkości zmienia się w sposób jednostajny - to znaczy, w tych samych odstępach czasu prędkośćprędkośćprędkość zmienia się o tę samą wartość, nazywamy ruchem jednostajnie zmiennym.

W przypadku ruchu prostoliniowego oznacza to, że przyspieszenie jest stałe i wektor przyspieszenia jest równoległy do wektora prędkości.

Gdy wartość prędkości w ruchu jednostajnie zmiennym rośnie, mówimy o ruchu jednostajnie przyspieszonym. Wektor przyspieszenia jest wtedy nie tylko równoległy do wektora prędkości, ale ma też ten sam zwrot.

Zależność prędkości od czasu wygląda w takim ruchu następująco:

v ( t ) = a t + v 0   ,

gdzie to prędkość początkowa - czyli ta, którą miało ciało w chwili .

Gdy ruch jest prostoliniowy, możemy tak dobrać układ współrzędnych, by tylko jedna współrzędna wektorów była różna od zera. Gdy jest to współrzędna x, równanie powyższe ma następującą postać skalarną:

vx(t)=axt+v0x

W ruchu jednostajnie przyspieszonym prędkość i przyspieszenieprzyspieszenieprzyspieszenie mają ten sam zwrot, co oznacza, że w przypadku ruchu prostoliniowego współrzędna aIndeks dolny x wektora przyspieszenia ma taki sam znak, jak współrzędna vIndeks dolny 0x wektora prędkości początkowej i współrzędna vIndeks dolny x wektora prędkości.

Słowniczek

prędkość
prędkość

(ang.: velocity) – wielkość wektorowa określająca, jak szybko zmienia się położenie w czasie.

przyspieszenie
przyspieszenie

(ang.: acceleration) – wielkość wektorowa opisująca, jak szybko zmienia się prędkość w czasie

ruch jednostajnie przyspieszony
ruch jednostajnie przyspieszony

(ang.: uniformly accelerated motion) – ruch, w którym wartość prędkości rośnie w sposób jednostajny