Przeczytaj
Europejski Trybunał Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw Człowieka to międzynarodowy sąd powołany na mocy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności w celu orzekania w sprawach dotyczących naruszeń praw i wolności gwarantowanych Konwencją i dołączonymi do niej protokołami. Siedziba Trybunału znajduje się w Strasburgu we Francji, dlatego bywa on też nazywany Trybunałem Strasburskim.
Trybunał rozpoczął swoją działalność w 1959 r. i od tamtej pory rozpatruje sprawy wnoszone przez jednostki znajdujące się w jurysdykcjijurysdykcji państw‑stron Konwencji. SygnatariuszamiSygnatariuszami Konwencji są wszystkie państwa członkowskie Rady EuropyRady Europy, a więc jurysdykcja Trybunału rozciąga się na cały kontynent europejski z wyłączeniem Białorusi i Watykanu.
W skład Trybunału wchodzi obecnie 47 sędziów - po jednym z każdego państwa‑strony Konwencji. Wyroki formalnie wydaje Trybunał, co nie znaczy jednak, że w każdej sprawie orzeka on w pełnym składzie. Przeciwnie, Trybunał nigdy nie rozpatruje skarg indywidualnychskarg indywidualnych, działając in pleno, czyli w składzie wszystkich 47 sędziów, lecz robi to w mniejszym gronie - w zależności od sprawy może to być 3, 5, 7 lub 17 sędziów.
O dopuszczalności skargi pod względem formalnym decyduje jeden sędzia, przy czym nie może on pochodzić z kraju, przeciwko któremu złożona została rozpatrywana skarga. Skargę do trybunału może złożyć każda osoba, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia praw zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności przez jedno z państw‑sygnatariuszy tej umowy międzynarodowej. Państwa‑strony Konwencji zobowiązały się nie przeszkadzać w żaden sposób skutecznemu wykonywaniu tego prawa.
Artykuł 35 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności określa warunki dopuszczalności skargi indywidualnej. Aby Trybunał mógł przystąpić do rozpatrywania sprawy, konieczne jest, by skarżący wyczerpał wcześniej wszystkie środki odwoławcze przewidziane prawem wewnętrznym. Jednocześnie od podjęcia ostatecznej decyzji w tej sprawie na gruncie krajowej drogi prawnej nie może minąć więcej niż cztery miesiące. Skarga nie może także być anonimowa ani identyczna co do istoty ze sprawą już rozpatrzoną przez Trybunał lub ze sprawą, która została poddana innej międzynarodowej procedurze dochodzenia lub rozstrzygnięcia i nie zawiera nowych, istotnych informacji. Odrzucona zostanie również skarga, która nie daje się pogodzić z postanowieniami Konwencji lub jej protokołów, lub w sposób oczywisty jest nieuzasadniona, lub też stanowi nadużycie prawa do skargi, jak również w sytuacji gdy skarżący nie doznał znaczącego uszczerbku, chyba że poszanowanie praw człowieka będzie wymagało rozpatrzenia takiej skargi.
O odrzuceniu skargi Trybunał może zdecydować w każdej fazie postępowania. Europejski Trybunał Praw Człowieka uważany jest za najskuteczniejszą instytucję sądowniczą w dziedzinie praw człowieka na świecie. Nie oznacza to jednak, że nie zmaga się on z różnego rodzaju problemami. Najpoważniejszym z nich wydaje się ogrom kierowanych do niego spraw - każdego roku do Trybunału trafia około 50 tysięcy wniosków. Większość z nich okazuje się jednak nie spełniać kryteriów dopuszczalności. Trybunał napotyka również trudności na etapie implementacji swoich wyroków - realizacja orzeczeń Trybunału uzależniona jest bowiem od dobrej woli państw‑stron Konwencji.
W 2020 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
Słownik
uprawnienie do rozstrzygania spornych spraw
organ decyzyjny Rady Europy, w skład którego wchodzą ministrowie spraw zagranicznych wszystkich państw członkowskich tej organizacji
rodzaj umowy międzynarodowej
międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca prawie wszystkie państwa Europy, powstała w 1949 r., której głównym celem jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny”
skarga składana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez jednostkę, grupę jednostek lub organizację pozarządową
państwo podpisujące umowę międzynarodową, zobowiązujące się w ten sposób do wypełniania postanowień w niej zawartych
porozumienie między dwoma lub więcej podmiotami prawa międzynarodowego, regulowane przez prawo międzynarodowe