Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Deformacje tektonicznedeformacja tektonicznaDeformacje tektoniczne powstają w wyniku naprężeń w skorupie ziemskiej. Jeżeli naprężenia są niewielkie, nie powodują żadnych widocznych zmian w skałach. Dopiero gdy zostanie przekroczona ich wartość krytyczna, skały zaczynają się deformować. W zależności od charakteru odkształceń w skałach wyróżnia się dwa główne typy deformacji: ciągłe i nieciągłe.

Płaszczowiny to nasunięcia mas skalnych powstałe w wyniku przemieszczania i fałdowania się warstw skalnych o charakterze regionalnym. Zbudowane są z:

- autochtonu, czyli masy skalnej, która pomimo ruchów górotwórczych pozostały w miejscu powstania,

- parautochtonu, czyli masy skalnej o niewielkim przemieszczeniu,

- allochtonu, czyli masy przemieszczonej na znaczne odległości.

Przemieszczają się na odległość co najmniej kilku kilometrów. Płaszczowiny są szczególnym typem deformacji znajdującym się na styku deformacji ciągłychdeformacja ciągładeformacji ciągłychnieciągłychdeformacja nieciągłanieciągłych. Płaszczowina to zespół skał oderwanych od podłoża, przemieszczonych na dużą odległość i nasuniętych na inne skały. W zależności od ich genezy wyróżniamy trzy główne rodzaje płaszczowin:

  1. płaszczowina z odkłucia - powstaje przez odkłucie mas skalnych i nasunięcie ich na przedpole, przy czym najczęściej zostaje wykorzystana jakaś powierzchnia rozdzielająca dwa zespoły skalne o różnej sztywności (np. między kompleksem piaskowców a kompleksem łupków). Płaszczowinami tego typu jest większość płaszczowin Karpat Wewnętrznych (Beskidów). Nasuwające się masy skalne są najczęściej wtórnie silnie pofałdowane;

    R1WL6Zm7ytcwH
    Schemat powstawania płaszczowiny z odkłucia
    Źródło: W. Mizerski, Geologia dynamiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.

  2. płaszczowina z przefałdowaniafałdowaniefałdowania - rozwija się z leżącego fałdufałdfałdu o wielkich rozmiarach. Początkowo był to fałd prosty, potem pochylony, obalony i leżący, po czym jego jądro i skrzydło górne przemieściło się samodzielnie, odrywając się od skrzydła dolnego. W obrębie przesuwającego się fragmentu fałdu powstają często wtórne zafałdowania, zwane dygitacjami. Miejsce, w którym płaszczowina łączy się z podłożem, na którym powstała nosi nazwę korzeni płaszczowiny. Niektóre płaszczowiny są całkowicie pozbawione korzeni (np. płaszczowiny reglowe w Tatrach);

  3. płaszczowina ze ścinania - tworzy się wtedy, gdy w skałach w wyniku nacisku powstanie pochylona powierzchnia. Wskutek działających ciśnień masy skalne mogą przemieścić się po takiej powierzchni na odległość wielu kilometrów;

    R3pbtmQGlQ1OQ
    Schemat powstawania płaszczowiny ze ścinania
    Źródło: W. Mizerski, Geologia dynamiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.

Rozcinanie płaszczowin przez erozję prowadzi często do powstawania okien i czapek tektonicznych. Okno tektoniczne to miejsce na obszarze o budowie płaszczowinowej, w którym na powierzchni odsłania się podłoże, na które nasunęła się płaszczowina. Czapka tektoniczna to odizolowany przez erozję fragment płaszczowiny. Niekiedy u czoła płaszczowiny znajdują się bloki skał podłoża przemieszczone wraz z płaszczowiną, zwane porwakami tektonicznymi.

R1YIgiVSmFc6f
Płaszczowiny i ich elementy
Źródło: W. Mizerski, Geologia dynamiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.

Słownik

deformacja ciągła
deformacja ciągła

typ deformacji tektonicznej, która nie powoduje przerwania ciągłości terenu (np. fałd)

deformacja nieciągła
deformacja nieciągła

rodzaj zniekształcenia terenu powodujący przerwanie ciągłości i przemieszczenie się części gruntu

deformacja tektoniczna
deformacja tektoniczna

geol. zmiana kształtu lub objętości obiektu geol. pod wpływem procesów tektonicznych oraz efekty takich odkształceń, czyli struktury tektoniczne (encyklopedia.pwn.pl)

fałd
fałd

geol. podstawowa forma deformacji tektonicznej polegająca na wygięciu warstw skalnych, mogąca mieć postać antykliny lub sykliny (encyklopedia.pwn.pl)

fałdowanie
fałdowanie

geol. powstawanie fałdów w skorupie ziemskiej (encyklopedia.pwn.pl)