W praktyce ceny akcji analizuje się w dłuższych okresach czasowych, np. 3‑miesięcznych. W tym materiale, dla lepszej czytelności, ćwiczenia wykonywane będą na mniej licznej próbce danych.
Wykres giełdowy
Podstawowymi wartościami opisującymi notowania spółek na giełdzie są:
Zrzut ekranu przedstawia arkusz kalkulacyjny excel. W kolumnach A, B, C, D wstawiono opisy. W komórce B1: maks, w komórce C1: min, w komórce D1: zamknięcie. W kolumnie A w komórkach od A2 do A6 wypisano daty. W Kolumnach B, C, D w komórkach od B2 do D6 wypisano wartości liczbowe.
Mamy uwzględnić na wykresie informacje o cenach otwarcia i zamknięcia. Istotny będzie również obrót oraz ceny maksymalne i minimalne z każdej sesji. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie użycie wykresu giełdowego, a sporządzimy go na podstawie następującej instrukcji:
Zaznaczamy dane, z których chcemy stworzyć wykres.
Przechodzimy do zakładki Wstaw i wybieramy Wstaw wykres kaskadowy, lejkowy, giełdowy, powierzchniowy lub radarowy, a następnie Giełdowy.
Pojawią się podtypy wykresów – to, który wybierzemy, zależy od danych, jakie posiadamy. Np. jeśli w danych znajdują się maksymalne i minimalne ceny akcji oraz ceny zamknięcia w czasie kolejnych dni, wybieramy wykres maks.-min.-zamknięcie.
Zaznaczamy pole wykresu – na wstążce pojawią się wtedy zakładki Projekt wykresu i Formatowanie.
W zakładce Projekt wykresu wybieramy odpowiedni typ wykresu.
Zaznaczamy tytuł wykresu, aby go zmienić.
W zakładce Projekt wykresu wybieramy opcję Dodaj element wykresu, a następnie dodajemy odpowiednie elementy. Słupki wzrost‑spadek mogą okazać się przydatne. Zobrazują one, o ile złotych – dla każdego dnia – zmieniła się cena w stosunku do dnia poprzedniego.
Wykres maks.-min.-zamknięcie – przykład
Jeżeli mamy podane maksymalne i minimalne ceny akcji oraz ceny akcji na zamknięciu sesji, możemy użyć tego wykresu.
R1WJZ9HN4KjZS
Zrzut ekranu przedstawia arkusz kalkulacyjny excel. W kolumnach A, B, C, D wstawiono opisy. W komórce B1: maks, w komórce C1: min, w komórce D1: zamknięcie. W kolumnie A w komórkach od A2 do A6 wypisano daty. W Kolumnach B, C, D w komórkach od B2 do D6 wypisano wartości liczbowe. Dane te zostały posortowane rosnąco.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1SZ9dRdQJJnY
Zrzut ekranu przedstawia wykres maks.-min.-zakmknięcie. W osi X wypisano daty a w osi Y zł/akcja. Wykres ma trend rosnący.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Wykres ten pokazuje rozpiętość cen akcji podczas sesji (pionowy pasek od ceny minimalnej od maksymalnej) oraz cenę zamknięcia danej sesji, która oznaczona jest kropką. Żeby uwidocznić kierunek, w jakim zmierzają ceny akcji, do wykresu dodajemy też linię trendu.
R6eDgzRjva4KI
Zrzut Zrzut ekranu przedstawia wykres maks.-min.-zakmknięcie. W osi X wypisano daty a w osi Y zł/akcja. Wykres ma trend rosnący. Poszczególne punkty na wykresie połączone są niebieską linią - linią trendu.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Wykres otwarcie‑maks.-min.-zamknięcie
Gdy podana jest dodatkowo cena otwarcia, możemy utworzyć Wykres otwarcie‑maks.-min.-zamknięcie.
R1b1BxJg44gpA
Zrzut ekranu przedstawia arkusz kalkulacyjny excel. W kolumnach A, B, C, D, E wstawiono opisy. W komórce B1: otwarcie, W komórce C1: maks, w komórce D1: min, w komórce E1: zamknięcie. W kolumnie A w komórkach od A2 do A6 wypisano daty. W Kolumnach B, C, D, E w komórkach od B2 do D6 wypisano wartości liczbowe.
Wykres różni się tym, że zawiera Słupki wzrost‑spadek. Wskazują one różnicę między cenami otwarcia i zamknięcia. Pasek rozpiętości cen wchodzi w skład wykresu.
R1BymmsKO8pFx
Zrzut ekranu przedstawia wykres otwarcie‑maks.-min.-zakmknięcie. W osi X wypisano daty a w osi Y zł/akcja. Wykres ma trend rosnący.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Wykres obrót‑maks.-min.-zamknięcie
Jest to Wykres maks.-min.zamknięcie wyposażony dodatkowo w obrót, czyli w wartość wszystkich akcji, które były przedmiotem transakcji podczas sesji.
RvkmUKFEw7FwD
Zrzut ekranu przedstawia arkusz kalkulacyjny excel. W kolumnach A, B, C, D, E wstawiono opisy. W komórce B1: obrót, W komórce C1: maks, w komórce D1: min, w komórce E1: zamknięcie. W kolumnie A w komórkach od A2 do A6 wypisano daty. W Kolumnach B, C, D, E w komórkach od B2 do D6 wypisano wartości liczbowe.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Potrzebna jest tutaj pionowa oś pomocnicza – będzie miała inną skalę ze względu na dużą różnicę wielkości wartości w kolumnach Obrót i Cena. Wykres ten pozwala ocenić, jak znaczący był wzrost/spadek cen akcji. Im wyższy obrót, tym większy wzrost lub spadek.
R95AEVn5YLvHj
Zrzut ekranu przedstawia wykres otwarcie‑maks.-min.-zakmknięcie. W osi X wypisano daty a w osi Y zł/akcja oraz obrót w tys zł. Słupki niebieskiego koloru to obrót, żółta kropka to zamknięcie.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
LibreOffice Calc
W LibreOffice Calc również możemy tworzyć analogiczne wykresy. Poszczególne kroki instrukcji kształtują się następująco.
Zaznaczamy dane, z których chcemy stworzyć wykres.
Z menu głównego wybieramy Wstaw > Wykres...
Wybieramy odpowiedni typ wykresu. W tym wypadku użyjemy wykresu giełdowego.
RSPRCyk25pVxQ
Na ilustracji znajduje się okienko z arkusza kalkulacyjnego w programie LibreOffice Writer. Okno w górnym pasku zatytułowane jest Kreator wykresu. W pionowej kolumnie znajdującej się z lewej strony w kolejnych wierszach znajdują się następujące kroki: zaznaczona opcja 1. Typ wykresu, 2. Zakres danych, 3. Seria danych i 4. Elementy wykresu. W kolejnej kolumnie zatytułowanej Wybierz typ wykresu znajdują się rodzaje wykresów do wyboru: Kolumnowy, Słupkowy, Kołowy, Obszarowy, Liniowy, Punktowy, Dymkowy, Siatkowy, zaznaczony wykres Giełdowy i Kolumnowo – Liniowy. Z prawej strony ekranu znajduje się poziomy pasek z rodzajami wykresów do wyboru. Zaznaczony jest trzeci wykres z podpisem: Wykres giełdowy 1. Na dole okna widoczne są przyciski: Pomoc, zaszarzony przycisk Wstecz, Dalej, Anuluj i Zakończ.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Tytuł wykresu ustawiamy w zakładce Elementy wykresu.
RwchDFMzMctfl
Na ilustracji znajduje się okienko z arkusza kalkulacyjnego w programie LibreOffice Writer . Okno w górnym pasku zatytułowane jest Kreator wykresu. W pionowej kolumnie znajdującej się z lewej strony w kolejnych wierszach znajdują się następujące kroki: 1. Typ wykresu, 2. Zakres danych, 3. Seria danych i zaznaczona opcja 4. Elementy wykresu. W kolejnej kolumnie zatytułowanej Wybierz tytuły, legendę i ustawienia siatki znajdują się w wierszach pola do uzupełnienia: Tytuł, Podtytuł, Oś X, Oś Y i zaszarzone pole: oś Z. Pod spodem widać opcje do zaznaczenia: oś X, zaznaczona opcja oś Y i zaszarzona opcja oś Z. Obok widać zaznaczoną opcję Wyświetl legendę oraz Lewo, zaznaczona opcja Prawo, Góra i Dół, Na dole okna widoczne są przyciski: Pomoc, zaszarzony przycisk Wstecz, Dalej, Anuluj i Zakończ.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Słownik
obrót
obrót
suma iloczynu liczby sprzedanych akcji i cen, po jakich zostały sprzedane; jest to również suma iloczynu liczby kupionych akcji i cen, po jakich zostały kupione – żeby akcje zostały sprzedane, muszą też zostać przez kogoś kupione; w obu przypadkach zarówno cena, jak i liczba akcji będą identyczne