Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑cyan

Bilans cieplny

Zależność wymiany ciepła między organizmem, a środowiskiem opisuje bilans cieplnybilans cieplnybilans cieplny, który jest zestawieniem ilości energii cieplnej pobieranej i traconej przez organizm.

Komfort termiczny

Kiedy ilość ciepła wytwarzanego jest równa ilości ciepła oddawanego do otoczenia, organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego. Jest to stan, w którym organizm odczuwa komfort termicznykomfort termicznykomfort termiczny (tzn. ilość ciepła wytwarzanego w wyniku metabolizmu jest równa ilości ciepła traconego do otoczenia).

Dodatni bilans cieplny

Gdy ilość oddanego do otoczenia ciepła jest mniejsza, niż jego produkcja, mamy do czynienia z dodatnim bilansem cieplnym. Stan taki uruchamia szereg procesów fizjologicznych, których celem jest ochrona organizmu przed przegrzaniem.

Ujemny bilans cieplny

Natomiast w sytuacji, gdy ilość oddawanego ciepła jest większa, niż jego produkcja, mówimy o ujemnym bilansie cieplnym. W takim przypadku uruchamiane są mechanizmy zapobiegające nadmiernej utracie ciepła.

Przebieg wszystkich reakcji fizjologicznych, mających na celu utrzymanie względnie stałej temperatury wewnętrznej organizmu, kontrolowany jest przez grupę komórek nerwowych zlokalizowanych w podwzgórzupodwzgórzepodwzgórzu, które tworzą tzw. ośrodek termoregulacji.

R15YqV9O1yd7f1
Lokalizacja podwzgórza w mózgu człowieka.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Neurony przedniej części podwzgórza stanową ośrodek eliminacji ciepła, czyli ośrodek regulujący jego utratę. Z kolei komórki tylnej części tej struktury tworzą ośrodek zachowania ciepła, który odpowiedzialny jest za zatrzymanie ciepła w organizmie i stymulację jego wytwarzania. Oceny aktualnego stanu termicznego organizmu dokonują, zlokalizowane głównie w skórze oraz w naczyniach krwionośnych i mózgu, termoreceptory.termoreceptorytermoreceptory. Nie zawsze jednak mechanizmy fizjologiczne, mające na celu utrzymanie stałej temperatury ciała, są w stanie podołać obciążeniom termicznym, na jakie narażony jest organizm ze strony środowiska. Konsekwencją takiego zjawiska jest nieuchronny wzrost temperatury wewnętrznej organizmu, podczas długotrwałego przebywania w środowisku o wysokiej temperaturze, lub jej spadek w czasie długotrwałej ekspozycji na niski zakres temperatur.

bg‑lime

Mechanizmy fizjologiczne odpowiedziane za utratę ciepła

Między organizmem, a otoczeniem zachodzi nieustannie wymiana ciepła. Nadwyżka ciepła oddawana jest przez organizm na wiele sposobów:

  • promieniowaniapromieniowanie cieplnepromieniowania, przewodzeniaprzewodnictwo cieplneprzewodzenia, konwekcjikonwekcjakonwekcji;

  • odparowywania potu z powierzchni skóry;

  • ogrzewania i nawilżania wydychanego powietrza;

  • mikcjimikcjamikcji i defekacjidefekacjadefekacji.

RbueaTsJdkefI1
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.

Jednak, gdy temperatura otoczenia jest wyższa od temperatury ciała, organizm na skutek promieniowania nagrzewa się jeszcze bardziej. Także przewodzenie i konwekcjakonwekcjakonwekcja zaczynają działać na niekorzyść organizmu. W tej sytuacji ostatnią drogą oddania nadmiaru ciepła staje się parowanie.

bg‑gray1
Ważne!

Należy pamiętać, że sprawność utraty ciepła uzależniona jest od licznych czynników fizycznych otoczenia, w którym przebywa organizm. Do czynników tych zalicza się m.in. temperaturę powietrza, jego wilgotność, a także warunki wietrzne.

Jeżeli temperatura otoczenia jest wyższa, niż temperatura ciała, to ciepło oddawane jest przez parowanie potu. Termoregulacyjne wydzielanie potu następuje wówczas, gdy temperatura otoczenia przekracza 28 st. C. Pot spełnia funkcję ochładzającą tylko wtedy, gdy warunki fizyczne środowiska atmosferycznego umożliwiają jego wyparowanie. W sytuacji wysokiej wilgotności, proces parowania jest osłabiony, ponieważ zgromadzony na powierzchni skóry pot nie jest w stanie w pełni odparować − proces oddawania ciepła jest mało efektywny.

RpSoABmvq622r1
Tygrys azjatycki (Panthera tigris) chłodzący się w wodzie.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Parowanie zachodzi nie tylko na powierzchni skóry, ale także w drogach oddechowych. Przy wzroście temperatury, lub zwiększonej produkcji ciepła, czynność oddechowa wzrasta, dzięki czemu zwiększa się utrata ciepła przez ogrzewanie wydychanego powietrza i wyparowywanie wody. W ten sposób człowiek traci około 1 l wody na dobę, nawet wtedy, gdy nie są widoczne u niego objawy pocenia się. W nieznacznym tylko stopniu nadwyżka ciepła oddawana jest wraz z wydalanym moczem, czy też kałem.

bg‑cyan

Mechanizmy fizjologiczne odpowiedzialne za produkcję ciepła

Obniżenie temperatury ciała uruchamia szereg reakcji fizjologicznych, będących przeciwieństwem opisanych powyżej procesów. Spadek temperatury poniżej dopuszczalnych fizjologicznie granic, pobudza ośrodek produkcji ciepła w podwzgórzu. Naczynia krwionośne ulegają zwężeniu, a przepływ krwi przez skórę zostaje ograniczony, co chroni organizm przed dalszą utratą ciepła. Mięśnie zaczynają się mimowolnie kurczyć i pojawia się drżenie mięśniowe (tzw. termogeneza drżeniowa)termogeneza drżeniowatermogeneza drżeniowa), które uzupełnia niedobory ciepła.

RxwmCfRR1wEB91
Piloerekcja u kota domowego (Felis catus).
Źródło: SKsiddhartthan, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

U niektórych ssaków i ptaków obserwowany jest także skurcz mięśni zlokalizowanych w skórze, co prowadzi do stroszenia włosów (piloerekcjapiloerekcjapiloerekcja) lub piór. W dalszej kolejności dochodzi do zmiany tempa przemiany materii, w celu zwiększenia ilości ciepła wytwarzanego przez organizm. Na tym etapie wytwarzanie ciepła odbywa się na drodze przemian biochemicznych, związanych z utlenianiem węglowodanów, tłuszczów i białek.

Słownik

bilans cieplny
bilans cieplny

zestawienie ilości energii cieplnej pobieranej i traconej przez organizm

defekacja
defekacja

usuwanie mas kałowych

komfort termiczny
komfort termiczny

stan zrównoważonego bilansu cieplnego

konwekcja
konwekcja

proces wymiany ciepła związany z ruchem cząsteczek gazu lub cieczy

mikcja
mikcja

oddawanie moczu

piloerekcja
piloerekcja

reakcja termoregulacyjna obserwowana u niektórych ssaków i ptaków, polegająca skurczu mięśni w celu stroszeniu włosów lub piór; ogranicza to straty ciepła

podwzgórze
podwzgórze

struktura zaliczana do międzymózgowia; tam znajduję ośrodek termoregulacji

promieniowanie cieplne
promieniowanie cieplne

przepływ ciepła od ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze za pośrednictwem fal elektromagnetycznych; promieniowanie cieplne emitowane jest przez każdą materię o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego (−273,15 st. C)

przewodnictwo cieplne
przewodnictwo cieplne

proces wymiany ciepła odbywający się między ciałami będącymi w bezpośrednim kontakcie (zachodzi w kierunku od ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze)

termogeneza drżeniowa
termogeneza drżeniowa

proces wytwarzania ciepła podczas mimowolnych skurczów mięśni szkieletowych

termoreceptory
termoreceptory

receptory wrażliwe na zmiany temperatury, zarówno środowiska zewnętrznego jak i wewnątrzustrojowego