Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑yellow

Polaryzacja światła

Światło to wiązka fal, które rozchodzą się w różnych kierunkach. Płaszczyzny drgań fal można przedstawić graficznie za pomocą wektorów.

R1USd69j9VR6a1
Płaszczyzny drgań fal elektromagnetycznych w postaci wektorów
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Istnieje możliwość zmiany kierunku rozchodzenia się fali elektromagnetycznej. Jeśli światło zostanie przepuszczone przez odpowiednie urządzenie, tzw. polaryzatorpolaryzatorpolaryzator, wówczas większość drgań będzie wygaszona.

Polaryzator działa jak układ szczelin i przepuszcza jedynie te fale, które rozchodzą się równolegle do szczeliny. Płaszczyzna drgań fal elektromagnetycznych po przejściu przez polaryzator to tzw. płaszczyzna światła spolaryzowanegoświatło spolaryzowaneświatła spolaryzowanego. Jest to jedyna płaszczyzna światła niewygaszona przez polaryzator.

RJr1EtTZlLRKE1
Polaryzator – zasada działania
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑yellow

Budowa polarymetru

W celu określenia położenia płaszczyzny światła spolaryzowanego stosuje się przyrząd, zwany polarymetrempolarymetrpolarymetrem. Jego schemat można przedstawić w następujący sposób:

RIBqNddyoc8S21
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat budowy polarymetru. Po prawej stronie ilustracji jest ludzka twarz. Oko zbliżone jest do pierwszej okrągłej części polarymetru - do okularu służącego do obserwowania wiązki światła. Następnie jest okrągły analizator - rodzaj polaryzatora, umożliwiający pomiar kąta (w stopniach) skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła. Kolejną częścią jest rurka polarymetryczna naczynie z badaną cieczą. Za rurką znajduje się prostokątna płytka kwarcowa (tzw. płytka Laurenta) przesłania środkową część wiązki promieni i dzieli w ten sposób pole widzenia na trzy części. Za płytką jest soczewka, a za nią polaryzator - urządzenie optyczne, po przejściu przez które światło rozchodzi się w jednym kierunku. Końcówka urządzenia jest spiczasta, zwężona. Na końcu polarymetru jest żarówka - źródło światła.
Schemat budowy polarymetru
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Jeżeli osie polaryzatora oraz analizatoraanalizatoranalizatora są ustawione względem siebie prostopadle pod kątem 90º, a wewnątrz rurki polarymetrycznej nie ma substancji czynnej optycznie lub jest ona pusta, to światło nie dociera do oka obserwatora. Co to oznacza w praktyce? W okularze widoczne jest całkowicie zaciemnione pole widzenia. Obserwator powinien widzieć na skali wartość zero lub wartość ta powinna być minimalnie odchylona od zera. Odczytane wskazanie określane jest jako  𝞪 1 .

Co się dzieje po umieszczeniu w rurce polarymetrycznej substancji czynnej optycznie?

Płaszczyzna światła spolaryzowanego może ulec skręceniu o określony kąt (w lewo lub w prawo) tylko wtedy, gdy na jej drodze znajdzie się związek czynny optycznieczynność optycznaczynny optycznie, tzw. izomer optycznyizomer optycznyizomer optyczny. Wówczas pewna część światła przechodzi przez analizator i trafia przez okular do oka obserwatora, a część pola widzenia pozostaje zaciemniona. Aby całkowicie wygasić wiązkę światła, obserwator musi obracać analizator w lewo lub prawo. Kąt obrotu analizatora oznaczany jest jako  𝞪 2 .

Następnie oblicza się kąt skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła, czyli tzw. skręcalność optyczną próbki ze wzoru:

𝞪 = 𝞪 2 𝞪 1

Światło spolaryzowane może zostać skręcone na dwa sposoby:

Rzg4QdTpPAyZ31
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Ważne!

Aktywność optyczną wykazują zarówno kryształy (np. kwarc, cukier) i ciecze (np. nikotyna), ale również roztwory ciał stałych w cieczach optycznie nieczynnych, np. roztwór cukru w wodzie. Główną przyczyną skręcania płaszczyzny polaryzacji jest oddziaływanie fali świetlnej oraz elektronów cząsteczki.

EnancjomeryenancjomeryEnancjomery skręcają płaszczyznę światła spolaryzowanego o ten sam kąt, ale w przeciwną stronę.

Przykład: jeżeli enancjomer A skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego o kąt +7° (w prawo), to enancjomer B, o tym samym stężeniu, skręca płaszczyznę o kąt -7° (w lewo)

bg‑yellow

Skręcalność właściwa

Aby uwzględnić wszystkie warunki pomiaru, wyznacza się tzw. skręcalność właściwąskręcalność właściwaskręcalność właściwą. Oblicza się ją ze wzoru:

[α]λT=αl·c

λ – długość fali światła;

T – temperatura pomiaru [K];

α – kąt skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła;

c – stężenie roztworu [gcm3];

l – długość rurki polarymetrycznej [dm].

Kąt skręcania płaszczyzny polaryzacji światła zależy zatem od:

  • stężenia próbki;

  • długości rurki polarymetrycznej.

Co istotne, skręcalność właściwa wyznaczana jest przy określonej długości fali światła przechodzącego przez próbkę i dokładnie znanej temperaturze pomiaru.

bg‑yellow

Podsumowanie

Poprzez izomerię optycznąizomeria optycznaizomerię optyczną należy rozumieć występowanie cząsteczek izomerów posiadających asymetryczny atomatom asymetrycznyasymetryczny atom, które różnią się aktywnością optyczną. Mają one różną zdolność skręcania płaszczyzny polaryzacji świata. Jedne skręcają tę płaszczyznę w prawo, a inne w lewo.

Słownik

izomer optyczny
izomer optyczny

związek chiralny, który posiada zdolność do skręcania płaszczyzny światła spolaryzowanego w prawo lub lewo

izomeria optyczna
izomeria optyczna

(gr. ísos „równy”, méros „część”) występowanie cząsteczek izomerów posiadających atom asymetryczny (chiralny), skręcających w różny sposób płaszczyznę polaryzacji światła

polarymetr
polarymetr

przyrząd służący do określenia kąta skręcenia płaszczyzny światła spolaryzowanego

polaryzator
polaryzator

urządzenie optyczne, po przejściu przez które otrzymuje się światło spolaryzowane tzn. takie, w którym drgania fal zachodzą w jednej płaszczyźnie

analizator
analizator

polaryzator o określonej, znanej płaszczyźnie polaryzacji; umożliwia wyznaczanie płaszczyzny polaryzacji światła spolaryzowanego

czynność optyczna
czynność optyczna

aktywność optyczna; właściwość substancji wynikająca z tetraedrycznej geometrii atomu w cząsteczce (tzw. atom asymetryczny), która przejawia się w skręcaniu płaszczyzny polaryzacji, przechodzącego przez roztwór tej substancji światła spolaryzowanego liniowo; jeżeli substancja nie jest czynna optycznie, to nie skręca płaszczyzny światła spolaryzowanego

światło spolaryzowane
światło spolaryzowane

światło, w którym drgania odbywają się tylko w jednej płaszczyźnie

atom asymetryczny
atom asymetryczny

tzw. atom chiralny; atom pierwiastka połączony z czterema różnymi podstawnikami, oznaczany jest symbolem gwiazdki (*)

chiralność
chiralność

(gr. cheír „ręka”) cecha obiektów chemicznych polegająca na tym, że cząsteczka wyjściowa nie pokrywa się ze swoim odbiciem w płaskim zwierciadle, nie można ich nałożyć na siebie na drodze obrotu ani przesunięcia

enancjomery
enancjomery

(gr. enantios „przeciwne, odwrotne”, meros „fragment”) izomery, które mają się do siebie tak, jak przedmiot do swego odbicia w zwierciadle płaskim, ale nie da się ich na siebie nałożyć

skręcalność właściwa
skręcalność właściwa

kąt skręcenia płaszczyzny płaszczyzny światła spolaryzowanego, wyrażony w stopniach, gdy długość rurki polarymetrycznej z roztworem substancji optycznie czynnej wynosi 1 dm, a stężenie roztworu c=1 gcm3

Bibliografia

Encyklopedia PWN

Gorzynski Smith J., Organic ChemistryThird Edition, New York 2011.

Hart H., Craine L.E, Hart D.J, Chemia organiczna krótki kurs, tłum. Gniazdowski M. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999.

Hejwowska S., Marcinkowski R., Staluszka J., Chemia 2. Zakres rozszerzony, Gdynia 2011.

Kołodziejczyk A., Naturalne związki organiczne, Warszawa 2013.

Saunders N., Saunders A., Clinton S., Parsonage M., Poole E., AS Chemistry for AQA Student Book, Oxford 2007.

Świerkocka B., Świerkocki J., Projekt: Matura Chemia, Warszawa 2012.