Przeczytaj
Przebieg replikacji DNA
Pierwszym etapem replikacji jest rozplecenie nici DNA − u prokariontówprokariontów następuje ono w jednym miejscu, a u eukariontóweukariontów w wielu miejscach naraz − są to tzw. miejsca inicjacji replikacji, zwane też miejscami ori. W wyniku tego procesu powstaje tzw. oczko replikacyjne (replikonreplikon, bąbel replikacyjny) ograniczone po obu stronach widełkami replikacyjnymi − miejscami, gdzie helisa zostaje rozdzielona na dwie nici. W inicjacji replikacji bierze udział kompleks białek − replisomreplisom.
Podczas replikacji widełki przesuwają się w przeciwne strony aż do zakończenia replikacji lub napotkania następnego oczka replikacyjnego. W tym czasie odpowiednie enzymy, zwane polimerazami DNApolimerazami DNA, syntezują nici komplementarne do pojedynczych nici macierzystych. Na obu niciach proces ten zachodzi inaczej. Ponieważ synteza DNA przebiega wyłącznie w kierunku od 5’ do 3’, na jednej nici (wiodącej) odbywa się ona w sposób ciągły, a na drugiej (opóźnionej) przez syntezę „pod prąd” krótkich odcinków (zwanych fragmentami Okazaki), które następnie ulegają połączeniu.
Proces replikacji nie zależy wyłącznie od polimeraz DNA, są one elementem złożonego kompleksu wielu białek − replisomu. Białka budujące replisom dzieli się – ze względu na pełnione funkcje – na:
Startery są krótkimi odcinkami RNA tworzonymi przed syntezą nowego odcinka DNA. Ich synteza jest konieczna, ponieważ polimerazy DNA nie mogą rozpoczynać syntezy DNA na jednoniciowej matrycy – polimeraza DNA katalizuje wiązanie nukleotydu do już istniejącego fragmentu nici z wolnym końcem 3’. Startery są następnie wycinane, a powstałe w ten sposób luki również uzupełniane są przez polimerazę DNA. Po skopiowaniu całego DNA replikacja kończy się.
Podczas replikacji DNA działa także złożony system kontroli i naprawy jej błędów. Polega on na usuwaniu niewłaściwych nukleotydów i wstawianiu w ich miejsce prawidłowych. Polimeraza DNA ma zdolność naprawy błędu przy wydłużaniu się łańcucha DNA. Dzięki temu liczba błędów podczas replikacji jest minimalna: to jeden mylnie wstawiony nukleotyd na 100 mln umiejscowionych poprawnie. Jeżeli polimeraza nie zdoła naprawić błędu, dochodzi do mutacji.
Po usunięciu ostatniego startera na końcu opóźnionej nici polimeraza DNA nie dobudowuje brakującego fragmentu. Z tego powodu cząsteczki DNA podczas replikacji ulegają skróceniu. Za odbudowanie końców cząsteczek DNA odpowiada enzym telomerazatelomeraza.
Telomerowa teoria starzenia się zakłada, że proces ten ma związek ze skracaniem się telomerów. Telomeraza nie jest aktywna w starszych komórkach, co powoduje stopniowe skracanie chromosomów.
Słownik
grupa organizmów zawierających jądro komórkowe
inaczej helikazy DNA i RNA, enzymy rozplatające podwójną helisę DNA lub RNA – dwuniciową strukturę utrzymywaną przez wiązania wodorowe komplementarnych zasad azotowych (tj. adeniny z tyminą albo uracylem oraz cytozyny z guaniną)
enzym katalizujący syntezę DNA w czasie replikacji. Syntetyzuje nową nić polinukleotydową, komplementarną do nici macierzystej powielanej cząsteczki DNA
organizmy, których komórki nie zawierają jądra komórkowego oraz innych organelli otoczonych błonami
podwajanie się łańcucha DNA w jądrze komórkowym, będące podstawą przekazywania identycznej informacji genetycznej kolejnym komórkom
jednostka replikacji, odcinek DNA zdolny do autonomicznego podwajania się (replikowania) w komórkach
inaczej prymosom, kompleks białkowy rozpoczynający i kontynuujący replikację DNA przez rozwijanie widełek replikacyjnych
ang. primer, krótki, jednoniciowy oligonukleotyd komplementarny do jednej z nici DNA, który w procesie replikacji DNA dostarcza wolnej grupy 3’-OH. Od niej zależna od DNA polimeraza DNA może rozpocząć syntezę nowej nici
enzym, który dzięki zawartości fragmentu RNA umożliwia odbudowę DNA telomeru
gr. télos – koniec, méros – część, końce chromosomów eukariotycznych. Zawierają krótkie, wielokrotnie powtarzane sekwencje DNA i charakterystyczne dla telomerów białka. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania chromosomów w trakcie cyklu komórkowego. Stabilizują i zabezpieczają DNA podczas podziałów komórkowych
klasa enzymów odpowiedzialnych za konformację podwójnej helisy DNA regulujących stopień skręcenia podwójnej helisy