Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑violet

Karbokationy

Kabokationem nazywamy kation o cząstkowym ładunku dodatnim na atomie węgla. Karbokationy powstają na skutek oderwania anionu wodorkowego od cząsteczki organicznej, który zabiera również jeden z elektronów węgla.

bg‑gray2

Trwałość karbokationów

W celu zmierzenia trwałości karbokationów, można obliczyć ilość energii potrzebnej do utworzenia karbokationu z odpowiedniego halogenku:

R-XR++X-

gdzie:

  • R – grupa alkilowa;

  • X – atom halogenu;

  • R+ – karbokation;

  • X- – anion halogenkowy.

Im bardziej podstawiony halogenek alkilowy, tym mniej energii potrzeba do jego dysocjacji, a więc dysocjuje łatwiej. W związku z tym wyżej rzędowe karbokationy powstają łatwiej, czyli charakteryzują się większą trwałością.

RIQ9kSEn4fuTC
Schemat trwałości karbokationów
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Karbokation może ulec przegrupowaniu, tak aby utworzyć karbokation bardziej trwały.

bg‑violet

Karbokationowy mechanizm addycji

Dwuetapowy karbokationowy mechanizm addycji HX do alkanów nie jest udowodniony, ale wszystkie znane fakty wskazują, że jest on najbardziej prawdopodobny. W latach 30. XX w. Frank C. Whitmore na podstawie przeprowadzonych reakcji stwierdził, że w ich trakcie zachodzą przegrupowania strukturalne. Wniosek ten został wyciągnięty ze względu na otrzymanie dwóch produktów. Przykładem jest reakcja 3‑metylobut‑1-enu (alkenu) z HCl, w wyniku której otrzymuje się oczekiwany 2‑chloro‑3-metylobutan, ale także 2‑chloro‑2-metylobutan.

RoEHaQGH4Cbpb1
Równanie reakcji 3‑meylobut‑1-enu z HCl
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Whitmore zasugerował, że w reakcji pośredniej dochodzi do przegrupowania karbokationu, a więc przejścia dwurzędowego karbokationu do trwalszego karbokationu trzeciorzędowego. W przypadku powyższej reakcji, dzieje się to na skutek przeniesienia jonu wodorkowegojon wodorkowyjonu wodorkowego między sąsiadującymi ze sobą atomami węgla.

R1PAsFBDtKv6W1
Równanie reakcji z uwzględnieniem etapu pośredniego. Utworzenie karbokationu i jego przegrupowanie
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray2

Przeniesienie jonu wodorkowego (ang. hydride shift)

Atom wodoru migruje wraz z parą elektronową, tworzącą wiązanie między nim a atomem węgla (grupa migrująca), do sąsiedniego atomu węgla posiadającego ładunek dodatni. W ten sposób atom węgla, który utracił jon wodorkowyjon wodorkowyjon wodorkowy, zyskuje ładunek dodatni. Jest to przykład przegrupowania 1,2 (ang. 1,2‑shift), podczas którego grupa migrująca przemieszcza się od jednego atomu do drugiego, czyli tego najbliższego.

R17xnYpFWJaxE1
Schemat przeniesienia jonu wodorkowego
Źródło: GroMar Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray2

Przeniesienie grupy alkilowej (ang. alkyl shift)

Grupa alkilowagrupa alkilowaGrupa alkilowa migruje wraz z parą elektronową, tworzącą wiązanie między nim a atomem węgla (grupa migrująca), do sąsiedniego atomu węgla posiadającego ładunek dodatni. W ten sposób atom węgla, który utracił grupę migrującą, zyskuje ładunek dodatni. Jest to kolejny przykład przegrupowania 1,2 (ang. 1,2‑shift), podczas którego grupa migrująca przemieszcza się od jednego atomu do drugiego, czyli tego najbliższego.

R1a3NPIIN6n131
Schemat przeniesienia grupy alkilowej
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Przykładem przegrupowania z przeniesieniem grupy alkilowej, a dokładniej metylowej, jest reakcja 3,3‑dimetylobut‑1-enu z HCl. W etapie pośrednim tworzy się karbokation drugorzędowy, który w wyniku przeniesienia grupy metylowej przekształca się w karbokation trzeciorzędowy. W wyniku reakcji otrzymywany jest oczekiwany 2‑chloro‑3,3‑dimetylobutan, ale także 2‑chloro‑2,3‑dimetylobutan.

RoMZiHYmzwgnm1
Równanie reakcji 3,3‑dimetylobut‑1-enu z HCl
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑violet

Przykłady przekształceń karbokationów

R1B1uJZs6h4dq
Pierwszorzędowe karbokationy przekształcają się w drugorzędowe karbokation n-butylowy (1°) przekształca się w sec-butylowy (2°): 1, Pierwszorzędowe karbokationy przekształcają się w trzeciorzędowe karbokation 2-metylo-1-butylowy (1°) przekształca się w 2-metylo-2-butylowy (3°): 2, Drugorzędowe karbokationy przekształcają się w trzeciorzędowe karbokation 3,3-dimetylo-2-butylowy (2°) przekształca się w 2,3-dimetylo-2-butylowy (3°): 3
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

jon wodorkowy
jon wodorkowy

jon zbudowany z protonu i dwóch elektronów, a więc o konfiguracji elektronowej atomu helu

grupa alkilowa
grupa alkilowa

jednowartościowa grupa organiczna wywodząca się z cząsteczki węglowodoru alifatycznego, uboższa od niej o jeden atom wodoru

karbokation n‑butylowy
karbokation n‑butylowy

nierozgałęziony karbokation butylowy

Bibliografia

McMurry J., Chemia organiczna, t. 4, tłum. Henryk Koroniak i in., Warszawa 2018.

Morrison R. T., Boyd R. N., Chemia organiczna, t. 1, tłum. Wiesław Antkowiak i in., Warszawa 1985.