Przeczytaj
Rozwój cywilizacyjny człowieka od początku opierał się na wykorzystywaniu różnych źródeł energii. Była ona potrzebna do ogrzania się, przygotowania posiłków, a w końcu, wraz z rozwojem technologicznym, do napędzania różnych urządzeń. Początkowo wykorzystywano w tym celu ogień ze zwykłego ogniska czy siłę płynących wód. Postęp techniczny przyniósł jednak inne rozwiązania związane z wykorzystaniem m.in. węgla, gazu czy ropy naftowej, czyli nieodnawialnych źródeł energiinieodnawialnych źródeł energii. Ich użycie okazało się bardzo efektywne i umożliwiło szybki rozwój gospodarczy w wielu krajach. Do dzisiaj światowy transport uzależniony jest od dostępności ropy naftowej a energetyka od węgla czy gazu ziemnego. Surowce te stały się niezwykle cenne.
Po latach eksploatacji energetycznych zasobów nieodnawialnych okazało się jednak, że ma ona destrukcyjny wpływ na środowisko przyrodnicze.
Eksploatacja zasobów nieodnawialnych jest przyczyną:
zanieczyszczenia środowiska;
wzrostu średniej globalnej temperatury;
wyczerpywania się zasobów Ziemi;
wymierania gatunków.
Przyszłość to odnawialne źródła energii (OZE)
Alternatywą w tej sytuacji jest zwrócenie się w stronę odnawialnych źródeł energii (OZE)odnawialnych źródeł energii (OZE). Według ekologów aż około 70% zapotrzebowania energetycznego w naszym kraju może być pokryte właśnie z tego typu źródeł.
Wyróżniamy następujące odnawialne źródła energii:
Zainteresowanie i realne wykorzystanie OZE w wielu krajach na całym świecie wzrasta. Wiąże się to nie tylko z zamiarem ograniczenia emisji zanieczyszczeń, lecz także z chęcią uzyskania stabilności energetycznej i uniezależniania się państw od zewnętrznych sprzedawców zasobów nieodnawialnych, co pozwoliłoby obniżyć koszty energii. Szczególne znaczenie ma tu energia grawitacyjna wody. W 2018 roku stanowiła ona globalnie 62,8% energii z odnawialnych źródeł. Kolejne źródła to energia wiatru (19,0%), energia słoneczna (8,8%), biopaliwa (6,3%) oraz energia geotermalna.
Znaczenie odnawialnych źródeł energii w Polsce
W Polsce wykorzystanie OZE jest jednym z priorytetów rozwojowych, ze szczególnym uwzględnieniem energii wiatru oraz biomasy. Zgodnie z Dyrektywą 2009/28/WE państwa członkowskie UE powinny stopniowo zwiększać udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii oraz w sektorze transportowym. Przewiduje się, że w latach od 2020 do 2025 udział „zielonej” energii w Polsce będzie na poziomie ok. 15,5%.
Zauważalne jest nierównomierne rozmieszczenie wykorzystywanych OZE na terenie Polski. Na północy dominują farmy wiatrowe, co wiąże się bezpośrednio z najkorzystniejszymi warunkami do uzyskiwania energii właśnie z tego źródła – nizinny obszar sprzyja osiąganiu przez wiatr minimalnej opłacalnej prędkości do napędzania turbin.
W centralnej i południowej części Polski do produkcji energii częściej wykorzystuje się biomasę. Wynika to z rolniczego charakteru tych obszarów i powstawania wielu odpadów właśnie z produkcji rolnej. Tam, gdzie duże znaczenie ma chów zwierząt, możliwe jest wykorzystanie biogazu. Surowcem w tym procesie są gazy, które powstają w procesach gnilnych, m.in. w czasie rozkładu odchodów zwierząt.
Elektrownie wodne w Polsce zlokalizowane są nad rzekami i wiążą się z zabudową hydrostatyczną, taką jak zapory. Największe polskie hydroelektrownie to Żarnowiec, Porąbka, Solina, Włocławek, Żydowo.
Co ciekawe, pomimo wzrostu wykorzystania energii słonecznej w prywatnych gospodarstwach domowych, w naszym kraju powstały dotychczas nieliczne instalacje, które można określić jako elektrownie słoneczne. Ta technologia wymaga zagospodarowania dużego obszaru na montaż ogniw fotowoltaicznych oraz bardzo wysokiego, stałego nasłonecznienia, co znacznie utrudnia wykorzystanie tej technologii na szeroką skalę.
W Polsce nie ma natomiast elektrowni wykorzystującej energię pływów morskich ani ciepła ziemi. W niewielkim stopniu – na południu kraju, głównie w rejonie Podhala – stosuje się energię geotermalną do ogrzewania wód (kąpieliska wód termalnych), chociaż zasoby tej energii w Polsce są bardzo bogate.
W przyszłości wykorzystanie OZE może stać się katalizatorem rozwoju wielu dziedzin gospodarki i podstawowym źródłem energii.
Słownik
źródła energii pozyskiwanej z zasobów nieodtwarzających się w przyrodzie w krótkim czasie, co znacznie zubaża zasoby naturalne na świecie; zalicza się tu głównie: węgiel kamienny i brunatny, ropę naftową, gaz ziemny, torf, uran
źródła energii opierające się na wykorzystaniu szybko odnawialnych zasobów przyrody, co nie powoduje długotrwałego niedoboru; za OZE uznaje się przede wszystkim: energię słoneczną, energię wiatru i wody, energię geotermalną oraz energię pozyskiwaną z biomasy
przyrząd półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana energii świetlnej w energię elektryczną