Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Zdania w sensie logicznym i gramatycznym

Zdanie w sensie logicznymzdanie w sensie logicznymZdanie w sensie logicznym to wyrażenie sensowne, które jednoznacznie orzeka o rzeczywistości. Zdaniu w sensie logicznym przysługuje zatem podstawowa właściwość – jest ono albo prawdziwe, albo fałszywe czyli posiada wartość logiczną. Prawdziwość lub fałszywość zdania w sensie pochodzącym jeszcze od Arystotelesa oznacza zgodność jego sensu z rzeczywistością.

Metafizyce Arystoteles sformułował to w następujący sposób:

Rgi2gqBUZakwS
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Tomasz z Akwinu tę klasyczną koncepcję prawdy zamknął w zapisanej w Summie teologii formule:

RVGZVWvX375yp
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Zdanie w sensie logicznym nie może zatem dotyczyć przyszłości – ponieważ odnosi się do tego, czego nie ma jeszcze w rzeczywistości – nieistniejących jeszcze stanów rzeczy. Zdaniem w sensie logicznym nie będzie także żadne ze zdań, które zawierają przypuszczenia lub pytania, ponieważ wyrażają one jedynie mniemania lub wątpliwości dotyczące rzeczywistości, a nie orzekają o niej. Zdaniem w znaczeniu logicznym nie będzie także żaden nakaz, zakaz lub prośba, ponieważ nie mówią one nic o rzeczywistości, wyrażają jedynie pewne oczekiwania nadawcy wobec odbiorcy. Z kolei takie wyrażenia, które z punktu widzenia gramatyki nie są zdaniami, ponieważ nie zawierają orzeczenia (zarówno zwykłego, jak i imiennego), ale są zrozumiałe jako oznajmujące o rzeczywistości, mogą być traktowane jak zdania w sensie logicznym. Np. wyrażenie „Piotr jest uczniem” jest zarówno zdaniem w sensie gramatycznym, jak i logicznym. Wyrażenie zaś: „Piotr to uczeń” pod względem gramatycznym nie jest zdaniem, a wypowiedzeniemwypowiedzeniewypowiedzeniem, ale z punktu widzenia logiki zaliczymy je do zdań, ponieważ orzeka ono o rzeczywistości.

R125TNT6Kxsjj
Rzeźba Myśląc o przyszłości (autor: Christopher Chipfuya) na campusie uniwersytetu w Surrey w Anglii. Wszelkie formy przewidywania przyszłości w języku składają się ze zdań, które nie są zdaniami w sensie logicznym, ponieważ, jak stwierdził już Arystoteles, o przyszłości nie jesteśmy nic w stanie orzec, a zdanie w sensie logicznym to wyrażenie, które orzeka – prawdziwie lub fałszywie – o tym, co istnieje lub istniało.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Formy gramatyczne zdań w sensie logicznym

Ze względu na tryb gramatyczny zdaniami w sensie logicznym są jedynie zdania oznajmujące (orzekające).
Zdaniami w sensie logicznym nie są zaś zdania:

  • pytające,

  • rozkazujące,

  • przypuszczające.

Ze względu na czas gramatyczny występujących w nich orzeczeń zdaniami w sensie logicznym są zdania, których orzeczenia występują:

  • w czasie przeszłym,

  • w czasie teraźniejszym.

Zdaniami w sensie logicznym nie są zaś zdania, których orzeczenia występują w czasie przyszłym. Zatem: zdaniami w sensie logicznym są jedynie wypowiedzeniawypowiedzeniewypowiedzenia (zdania) w trybie oznajmującym, które dotyczą przeszłości lub teraźniejszości.

R1V6tEZzez6Nu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Sądy a nakazy, przypuszczenia i pytania

Zdanie w sensie logicznym jest wyrażeniem, w którym mieści się sąd, czyli treść tego, co zdanie orzeka na temat rzeczywistości. Mówimy czasem w związku z tym, że zdanie, które odnosi się do rzeczywistości, jest po prostu sądem o nim. W przypadku zdań w trybie pytającym, przypuszczającym i rozkazującym nie mamy do czynienia z sądami, zdania takie bowiem nie orzekają o rzeczywistości. Nawet jeśli pod względem zawartości nie różnią się one albo różnią się nieznacznie od zdań w sensie logicznym, nie uznajemy ich za sądy. Można bowiem stwierdzić: „W tej chwili za oknem, przed którym siedzę, pada deszcz.” albo zapytać: „W tej chwili za oknem, przed którym siedzę, pada deszcz?” Zdania te różnią się tylko znakiem interpunkcyjnym na końcu, ale z punktu widzenia logiki ta druga wypowiedź nie jest zdaniem – nie zawiera sądu na temat rzeczywistości, choć zawiera taką samą treść. Dotyczy to każdego rodzaju pytania – bez względu na to, czy będzie to pytanie o rozstrzygnięcie (zaczynające się od partykuły „czy), czy też pytanie o dopełnienie (zaczynające się od innych słów pytajnych: „kto”, „co”, „jak”, gdzie”, kiedy”, dlaczego”, „po co” itp.).
Podobnie jest ze zdaniami w trybie rozkazującym i przypuszczającym – nie orzekają one o rzeczywistości, nie są więc zdaniami w sensie logicznym. Zdanie: „Należy rzetelnie wykonywać swoje zadania.” mówi o tym, co należy robić, a nie jaki jest stan rzeczy. Natomiast zdanie: „Każdy uczeń naszej szkoły zgodnie z jej statutem ma obowiązek rzetelnie wykonywać swoje zadania.” jest już zdaniem w sensie logicznym, ponieważ mówi o istniejącym w rzeczywistości obowiązku nałożonym na uczniów przez jej statut. Z kolei zdania w trybie przypuszczającym opisują warunki pod jakimi określony stan rzeczy może / mógł zaistnieć (ale nie istnieje / nie zaistniał). Np.: „Wykonałbym rzetelnie moje zadania, gdyby mi coś nie przeszkodziło.” jest zdaniem określającym warunki, które pozwolą / pozwoliłyby mi w przeszłości na wykonanie obowiązków – ale ani ich jeszcze nie wykonałem, ani nie wykonuję. Dotyczą więc pewnego, wyobrażonego stanu rzeczy w przyszłości, a nie istniejącej / zaistniałej rzeczywistości.

Słownik

modalność zdań
modalność zdań

pojęcie logiki tradycyjnej, odnoszące się do charakterystyki zdań pod względem sposobu stwierdzania przez nie faktów, tj. stopnia kategoryczności (pewności), z jaką zdania coś orzekają. Wyróżnia się trzy typy tzw. zdań modalnych: asertoryczne („jest tak a tak”), apodyktyczne („musi być tak a tak”) i problematyczne („może być tak a tak”); funktory „musi” i  „może” są zwane funktorami modalnymi

wypowiedzenie
wypowiedzenie

wyrażenie, które jest zdaniem albo równoważnikiem zdania, tj. zawiera orzeczenie (osobową formę czasownika) lub możemy domyślnie przypisać mu orzeczenie

zdanie w sensie logicznym
zdanie w sensie logicznym

wyrażenie, które jednoznacznie orzeka o rzeczywistości