Przedział liczbowy to pewien podzbiór zbioru liczb rzeczywistych.  Przedziały liczbowe dzielimy zwykle na przedziały ograniczone i nieograniczone. Możemy zilustrować je na osi liczbowej.

Przedział ograniczony
Definicja: Przedział ograniczony

Przedziałem ograniczonym nazywamy zbiór liczb rzeczywistych, który na osi liczbowej tworzy odcinek (z końcami lub bez).

Przedział otwarty
Definicja: Przedział otwarty

Niech a oraz b będą pewnymi liczbami rzeczywistymi takimi, że a<b.

Przedziałem otwartym a,b nazywamy zbiór wszystkich liczb rzeczywistych x spełniających podwójną nierówność:

a<x<b.

Przedział otwarty jest zatem zbiorem wszystkich liczb rzeczywistych zawartych między liczbami a oraz b. Na osi liczbowejoś liczbowaosi liczbowej ilustrujemy go następująco:

REVdpTUB7z9xp

Zwróćmy uwagę, że końce przedziału otwartego do niego nie należą i są przedstawione na rysunku w punktach a oraz b jako kółeczka niezamalowane.

Przykład 1

Zbiór liczb zdefiniowany za pomocą podwójnej nierówności: 1<x<5 jest przedziałem otwartym 1;5.

RU3KEkdX6ewNf
Ważne!

Możemy zauważyć, że np. liczba 2 należy do przedziału 1;5. Symbolicznie zapisujemy ten fakt następująco: 21;5. Z kolei fakt, że liczba 0 nie należy do przedziału 1;5, możemy symbolicznie zapisać następująco: 01;5.

Jeśli do przedziału otwartego dołączymy jego oba końce, otrzymamy przedział domknięty.

Przedział domknięty
Definicja: Przedział domknięty

Niech a oraz b będą pewnymi liczbami rzeczywistymi takimi, że a<b.

Przedziałem domkniętym a;b nazywamy zbiór wszystkich liczb rzeczywistych x spełniających podwójną nierówność: axb

Uwaga!

Jak widzimy, różnica w zapisie symbolicznym pomiędzy przedziałem otwartym a domkniętym polega na użyciu innych nawiasów: w przypadku przedziału otwartego używamy nawiasów zwykłych (okrągłych), w przypadku przedziału domkniętego - nawiasów ostrych.

Przedział domknięty jest zbiorem złożonym z liczb ab oraz wszystkich liczb zawartych między nimi. Na osi liczbowej przedział domknięty ilustrujemy następująco:

RVjhiPr64OI1B

Zauważmy, że tym razem końce przedziału domkniętego do niego należą, zatem kółeczka w punktach a oraz b są zamalowane.

Przykład 2

Zbiór liczb spełniających podwójną nierówność: 0x4 jest przedziałem domkniętym 0;4. Jego ilustrację na osi liczbowej umieszczamy na rysunku poniżej.

R14ClWwuEqTaA

W ten sposób rozpatrzyliśmy dwa rodzaje przedziałów, które na osi oznaczamy odcinkami bez końców lub z dwoma końcami. Jak łatwo można się domyślić, są też takie przedziały, które zawierają jeden z końców, a drugiego nie. Przedział, do którego należy jego lewy koniec, a prawy nie, oznaczamy na osi liczbowej następująco:

RQli40Bcengwz

Jest on definiowany nierównością: ax<b i zapisywany symbolicznie: a;b. Ostry nawias po lewej stronie oznacza, że liczba a należy do przedziału, a okrągły nawias po stronie prawej, że b nie należy do przedziału.

Ważne!

Przedział, w którym lewy koniec należy do przedziału, a prawy - nie, nazywamy przedziałem lewostronnie domkniętym i prawostronnie otwartym.

Przykład 3

Przedział, który zdefiniowany jest za pomocą podwójnej nierówności: -3x<2, oznaczamy symbolicznie -3;2. Zauważmy, że liczba -3 należy do przedziału -3;2, a liczba 2 do tego przedziału nie należy. Na osi liczbowej przedstawiamy go tak jak na rysunku poniżej.

R6gzj3o4V5hgA

Przedział, do którego należy jego prawy koniec, a lewy nie, oznaczamy na osi liczbowej następująco:

R1ZNwSObwLgpm

Jest on definiowany nierównością: a<xb i oznaczany symbolicznie: a;b.

Ważne!

Przedział, w którym prawy koniec należy do przedziału, a lewy – nie, nazywamy przedziałem lewostronnie otwartym i prawostronnie domkniętym .

Przykład 4

Przedział, który zdefiniowany jest za pomocą podwójnej nierówności -1<x1, oznaczamy symbolicznie jako -1;1. Zauważmy, że liczba -1 nie należy do przedziału -1;1, a liczba 1 do tego przedziału należy. Na osi liczbowej przedstawiamy go tak, jak na rysunku poniżej.

R6qfU48v048L4

Wszystkie przedziały dotąd rozważane są przedziałami ograniczonymi. Mówimy również o przedziałach nieograniczonych, które na osi liczbowej symbolizuje półprosta (z początkiem lub bez początku).

Przedział nieograniczony
Definicja: Przedział nieograniczony

Przedziałem nieograniczonym nazywamy zbiór liczb rzeczywistych, które na osi liczbowej tworzą półprostą (z początkiem lub bez).

W poniższych przykładach przedstawimy sposób oznaczania przedziałów nieograniczonych.

Zbiór liczb większych od liczby a, czyli spełniających nierówność: x>a zaznaczamy na osi, jak na poniższym rysunku.

R1HDuNePCghXc

Symbolicznie zapisujemy go następująco: a;+.

Przykład 5

Zbiór liczb zdefiniowany za pomocą nierówności: x>-1 to przedział -1;+. Jego ilustracja na osi liczbowej przedstawiona jest na rysunku poniżej.

RMZDHs7gNvTYp

Zbiór liczb większych od a lub równych liczbie a, czyli spełniających nierówność: xa, oznaczamy na osi jak na rysunku poniżej.

RC58phWAbI2Fx

Symbolicznie przedział taki zapisujemy następująco: a;+.

Przykład 6

Zbiór liczb zdefiniowany za pomocą nierówności: x2 jest przedziałem 2;+, a na osi liczbowej przedstawiamy go tak jak na rysunku poniżej.

RRSqCFh6xQ5Eq

Zbiór liczb mniejszych od liczby a, czyli zbiór liczb rzeczywistych spełniających nierówność:

x<a, oznaczamy -;a i przedstawiamy na osi liczbowej następująco:

R1dKt41OtFZNb
Przykład 7

Zbiór liczb zdefiniowany za pomocą nierówności: x<3 jest przedziałem -;3, a na osi liczbowej przedstawiamy go tak jak na rysunku poniżej.

R15CZsRcX6IZf

Wreszcie, zbiór liczb mniejszych lub równych liczbie a, czyli spełniających nierówność: xa, ilustrujemy na osi następująco:

R1GmcM1iNTkKN
Przykład 8

Zbiór liczb zdefiniowany za pomocą nierówności: x6 to przedział -;6, którego ilustracja na osi liczbowej przedstawiona jest na rysunku poniżej.

R1I3dA1ufVX7U

Słownik

oś liczbowa
oś liczbowa

prosta, na której ustalono zwrot, obrano punkt zerowy oraz ustalono odcinek jednostkowy