Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jeżeli elektrolizie poddaje się stopione elektrolity (np. tlenki, wodorotlenki, sole), to w takich warunkach wszystkie metale ulegają redukcji na katodzie (niezależnie od wartości ich potencjału standardowego).

bg‑pink

Elektroliza stopionych tlenków

Przykładem procesu, w którym wykorzystuje się elektrolizę stopionego tlenku, jest otrzymywanie glinu poprzez proces Halla-Héroulta, opracowanego w 1886 roku. Tlenek glinu(III), otrzymany z boksytu, rozkładany jest elektrolitycznie na metaliczny glin oraz gazowy tlen. Proces ten zachodzi w sposób ciągły i rozpoczyna się od etapu rozpuszczenia tlenku glinu w krioliciekriolitkriolicie, który wypełnia wannę elektrolityczną. Temperatura procesu utrzymywana jest na poziomie 920980°C. Powstający w tym procesie glin oddzielany jest od elektrolitu i sukcesywnie usuwany z komory elektrolizera. Uzyskany metal ma większą gęstość od elektrolitu, więc osiada na dnie wanny elektrolitycznej. Z kolei wydzielający się tlen reaguje z grafitową okładziną anody, tworząc tlenek węgla(IV), który, wydzielając się intensywnie, powoduje mieszanie się elektrolitu i staje się nośnikiem dla gazowych produktów ubocznych.

REVoraCWnM1yl
Schemat elektrolizera do otrzymywania metalicznego glinu z kriolitu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., opracowano na podstawie epodreczniki.open.agh.edu.pl, licencja: CC BY-SA 3.0.
Al2O32 Al3++3 O2
K()   Al3++3 eAl
A(+)   2 O2O2+4 e

Wtórna reakcja na anodzie:

3 O2+4 C2 CO+2 CO2
bg‑pink

Elektroliza stopionych soli

Stopione sole należą do przewodników elektrolitycznych – dobrze przewodzą prąd. Podczas elektrolizy, na anodzie i katodzie wydzielają się produkty ich rozkładu, podobnie jak w przypadku elektrolizy roztworów wodnych. Wówczas z chlorku ołowiu(II) otrzymuje się chlor i ołów, z chlorku sodu – chlor i sód, a z azotanu(V) sodu – sód, tlen oraz tlenki azotu.

Metoda stapiania soli stosowana jest wtedy, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia elektrolizy wodnych roztworów tych soli (zdarza się, że produkty elektrolizy wodnej reagują z wodą).

Przykładem tego typu elektrolizy jest stapianie chlorku sodu (Ttopnienia=801°C).

NaClTNa++Cl-
K()    Na++eNa
A+   2 Cl-Cl2+2 e-
RyXGmcd8MUXjB
Schemat elektrolizera używanego do otrzymywania metalicznego sodu. W stopionym chlorku sodu zanurzone są dwie elektrody – stalowa katoda i grafitowa anoda.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Naturalne solanki, woda morska, karnalit czy dolomit są źródłem chlorku magnezu. Po przeróbce chemicznej tych surowców otrzymuje się uwodniony chlorek magnezu, który jest surowcem do elektrolizy. Chlorek magnezu jest stapiany w temperaturze 700°C. W efekcie, na katodzie otrzymywany jest ciekły magnez, natomiast na anodzie wydziela się taka sama ilość chloru.

Elektroliza stopionego chlorku cynku

Umieść w tyglutygieltyglu około 10 g bezwodnego chlorku cynku. Następnie ustaw tygiel nad palnikiem i zacznij go ogrzewać aż do stopienia soli (Ttopnienia=287°C). Kolejnym krokiem jest umieszczenie dwóch elektrod grafitowych, połączonych płaską baterią (4,5 V), w stopionej soli. Poczekaj kilka minut i opisz obserwację.

Uwaga! Doświadczenie należy przeprowadzać pod wyciągiem.

RIkTFfxfeJBds
Obserwacje (Uzupełnij). Wnioski (Uzupełnij).

Podczas przeprowadzania elektrolizy opisanej w doświadczeniu możemy zaobserwować, że nad tyglem pojawia się gaz o charakterystycznym zapachu chloru, a na jednej z elektrod gromadzi się ciało stałe o wyglądzie odmiennym od stopionej soli. Te obserwacje wskazują na zajście elektrolizy stopionej soli.

ZnCl2TZn2++2 Cl-
K()    Zn2++2 eZn
A+    2 Cl-Cl2+2 e-
bg‑pink

Elektroliza stopionych wodorotlenków

Przemysłową metodą otrzymywania metalicznego sodu jest proces Castnera, prowadzony w drodze elektrolizy stopionego wodorotlenku sodu w temperaturze około 330°C.

RY18JD9ikYsvE
Schemat elektrolizera Castnera – zbudowany jest z ceramicznego tygla z zawieszoną niklową anodą w kształcie cylindra. Anoda otacza miedzianą katodę. Ze względu na różnicę temperatur – niższa w dolnej części elektrolizera i wyższa w górnej – wodorotlenek sodu, który znajduje się w szyjce, występuje w fazie stałej, w części środkowej oraz górnej i jest cieczą. Metaliczny sód wytwarza się na katodzie, ale ze względu na różnicę gęstości metalicznego sodu i stopionego wodorotlenku (metaliczny sód ma mniejszą gęstość) wędruje ku górze. Druciana gaza ogranicza sód, akumulujący się w kolektorze.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

W procesie tym metaliczny sód wytwarza się na katodzie. Ze względu na to, że jego gęstość jest mniejsza od stopionego wodorotlenku sodu, wędruje ku górze i gromadzi się w kolektorze.

Reakcje elektrochemiczne tego procesu przedstawiono poniżej.

NaOHNa++OH
K()    Na++eNa
A+    4 OHO2+2 H2O+4 e-

Reakcja uboczna:

2 H2O+2 Na2 NaOH+H2

Słownik

kriolit
kriolit

minerał, fluoroglinian sodu Na3AlF6

tygiel
tygiel

naczynie laboratoryjne stosowane do suszenia, prażenia i/lub stapiania substancji, zwłaszcza podczas analizy chemicznej

dolomit
dolomit

węglanowa skała osadowa, składająca się z minerału dolomitu w ilości 95100%

karnalit
karnalit

minerał, uwodniony chlorek potasu i magnezu KMgCl3·6 H2O

boksyt
boksyt

ilasta skała osadowa składająca się głównie z wodorotlenków glinu

Bibliografia

Atkins P., Paula J., Chemia fizyczna, Warszawa 2015.

Atkins P., Podstawy chemii fizycznej, Warszawa 1999.

Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, t. 2, Warszawa 2007.

Krzeczkowska M., Loch J., Mizera A., Repetytorium chemia. Liceum – poziom podstawowy i rozszerzony, Warszawa–Bielsko‑Biała 2010.