Przeczytaj
Przewodność elektryczna atmosfery
Burzą określamy zespół zjawisk atmosferycznych rozwijających się dzięki silnej konwekcji we wnętrzu chmury burzowej (Cumulonimbus), której towarzyszą silne porywiste wiatry, intensywne opady deszczu i wreszcie to, co stanowi jej kwintesencję – wyładowania elektryczne.
Ziemska atmosfera ma zdolność przewodzenia prądu. Dzieje się tak na skutek ruchu ładunku między powierzchnią Ziemi, atmosferą i jonosferą, który jest znany jako globalny obwód elektryczny atmosfery. Zjawiska elektryczne w atmosferze są bezpośrednio związane z jonizacją powietrza, tj. obecnością jonów – atomów (lub grup atomów) obdarzonych ładunkiem elektrycznym (naładowanych dodatnio lub ujemnie). Ilość jonów, a zatem i przewodność elektryczna atmosfery, zmienia się wraz z wysokością n.p.m. Przewodnictwo w jonosferze można by porównać do przewodnictwa wody, z kolei na wysokości 100 km do przewodnictwa metali. Różnica w przewodnictwie atmosfery między powierzchnią Ziemi a jej górnymi warstwami jest jak 1 do 3 000 000 000.
Jonizacja atmosfery powoduje ruch elektrycznie naładowanych cząsteczek (przewodzenie prądu między jonosferą a powierzchnią Ziemi, która przyjmuje część ładunków elektrycznych). Spowodowane w ten sposób straty uzupełniane są przez chmury burzowe.
Jak powstaje chmura burzowa?
Chmura burzowa Cumulonimbus jest specyficznym rodzajem chmury, gdyż nie jest zaliczana do żadnego piętra (chmur niskich, średnich, wysokich). Swój początek bierze w piętrze niskim, a następnie dzięki silnej konwekcji wkracza w obszar piętra średniego i wysokiego. Dlaczego jednak podczas wielu gorących, letnich dni, tylko czasami warunki sprzyjają powstawaniu burzy?
Jak pamiętasz, unoszenie się ciepłych mas powietrza nosi nazwę konwekcji. W ciepły, letni dzień, powietrze silnie nagrzewa się od gorącego podłoża. Drobiny gazów poruszają się szybciej, zwiększają objętość tej samej masy powietrza, przez co zmienia się jej gęstość – powietrze staje się lżejsze i unosi się w postaci bąbli ciepłego powietrza (ryc. 2).
Nie zawsze jednak, pomimo gorącego dnia, warunki sprzyjają powstawaniu konwekcji. Przyjrzyj się różnym sytuacjom zamieszczonym na ryc. 3. We wszystkich przypadkach mocno rozgrzana od powierzchni masa powietrza unosi się. W dwóch pierwszych przypadkach mamy do czynienia z niewielkim pionowym gradientem temperaturypionowym gradientem temperatury (czyli tempem jej spadku wraz z wysokością). Rozgrzane powietrze uniesie się w takiej sytuacji do pewnej wysokości, na której zrówna się z temperaturą otoczenia. W tym momencie unoszenie tej masy powietrza (konwekcja) zakończy się. Inaczej będzie wyglądała sytuacja na rysunkach po prawej stronie. Tutaj tempo spadku temperatury wraz z wysokością jest znacznie większe, dzięki czemu ochładzające się powietrze będzie cały czas cieplejsze od otoczenia (na każdej wysokości), w ten sposób konwekcja będzie zachodzić do znacznie wyższych wysokości.
Z powyższych rysunków wynika, że nawet najbardziej dynamiczna konwekcjakonwekcja (sytuacja o dużym gradiencie temperatury i wilgotnej masie wznoszącego powietrza) w pewnym momencie ustanie. Nim to się jednak wydarzy, na skutek rosnącej wraz z wysokością wilgotności, zgromadzona para wodna zacznie kondensowaćkondensować, tzn. przejdzie ze stanu gazowego do cieczy. Przypomnij sobie sytuację, kiedy u wylotu czajnika (podczas gotowania wody) zaczyna się gromadzić chmura skroplonej pary wodnej (czyli niewielkich rozmiarów kropel). Co się stanie, jeżeli włożysz rękę w taką chmurę? Oczywiście poparzysz się. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy włożysz rękę do piekarnika – tam, pomimo wyższej temperatury niż temperatura wrzenia, twoja dłoń nie ulegnie poparzeniu. Podobne mechanizmy działają w chmurze – podczas przejścia ze stanu gazowego do stanu ciekłego wytwarzane jest ciepło przemiany fazowej, co umożliwia dalsze wznoszenie się masy powietrza (konwekcję). Górną granicę wznoszącego się powietrza wyznacza tzw. poziom równowagi (niekiedy przebiegający aż na wysokości górnej granicy troposfery!). Na jego poziomie powietrze traci wyporność, a chmura zaczyna rozpływać się na boki, tworząc charakterystyczne dla chmury Cumulonimbus kowadło (ryc. 4).
Wyładowania atmosferyczne
Wyładowaniami atmosferycznymi nazywamy krótkotrwałe wyładowania elektryczne zachodzące w atmosferze, w których jest zgromadzony dostatecznie duży przestrzenny ładunek elektryczny, wytwarzający silne pole elektryczne umożliwiające przebicie elektryczne ośrodka; całkowita długość kanału wyładowania atmosferycznego wynosi co najmniej kilka km. Dla powietrza suchego w warunkach normalnych pole elektryczne może lokalnie osiągać wartość (natężenie) rzędu 3 · 106 V/m (elektryczność w atmosferze ziemskiej). Głównym i najsilniejszym źródłem wyładowań atmosferycznych są chmury burzowe Cumulonimbus. W większości chmur burzowych główny ujemny ładunek elektryczny jest zlokalizowany w podstawie chmury, a ładunek dodatni w jej wierzchołku (burza).
Kowadło (łac. incus - górna część chmury Cumulonimbus) może znajdować się nawet na wysokości 17 km. Jak myślisz, w jakim stanie skupienia znajduje się woda w tej części chmury?
Słownik
przejście wody ze stanu gazowego do cieczy
pionowe ruchy wznoszące powietrza
wzrost lub spadek temperatury powietrza w przeliczeniu na jednostkę wysokości (np. metr)