Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Pole elektrostatyczne jest polem wektorowymPole wektorowepolem wektorowym, podobnie jak pole magnetyczne lub grawitacyjne. Pola takie zwykle prezentujemy graficznie za pomocą linii polaLinie polalinii pola, czyli krzywych, do których w każdym punkcie styczne są wektora natężenia pola.

R1PsJihpA3Ge3
Rys. 1. Linie pola wektorowego i styczne do nich wektory natężenia pola.

Krzywe te posiadają określony zwrot, zgodny ze zwrotem natężenia pola, który oznaczamy odpowiednio skierowanym grotem strzałki. Linie pola pokrywają się z torem ruchu próbnego ładunkuŁadunek próbnypróbnego ładunku, umieszczonego w rozważanym polu bez prędkości początkowej.

Linie pola niosą niemal pełną informację na temat pola wektorowego w każdym punkcie. Opisują nie tylko kierunek i zwrot wektora natężenia pola, ale również jego względną wartość.

R1GtcPP7DIV7n
Rys. 2. Element powierzchni przecinany liniami pola.

W dowolnym punkcie przestrzeni możemy wyobrazić sobie niewielki element powierzchni , prostopadły do wektorów natężenia pola. Element ten będzie przecinany przez pewną liczbę linii pola . Możemy zdefiniować lokalną gęstość linii pola jako stosunek liczby linii pola do powierzchni, którą przecinają.

Wartość natężenia pola w dowolnym punkcie przestrzeni jest wprost proporcjonalna do lokalnej gęstości linii pola wokół rozważanego punktu.

Przykład 1 – pole centralne

Jest to pole, którego natężenie zależy wyłącznie od odległości od punktu, zwanego centrum pola i pewnej stałej. Pole takie jest wytwarzane na przykład przez ładunek punktowy lub naładowaną kulę.

R18XTJPjOOC2J
Rys. 3. Linie pola elektrycznego wokół pojedynczego ładunku i sferyczna powierzchnia, którą linie przecinają.

Rozważmy najprostszy przykład pola centralnego – pole wokół ładunku punktowego. Liczba linii pola , wychodząca z ładunku, będącego jednocześnie centrum pola, jest proporcjonalna do wartości ładunku . Ponieważ linie pola rozchodzą się promieniście od ładunku, a ich liczba jest stała, wraz ze wzrostem odległości od źródła,  odległość między liniami jest coraz większa. Zatem ich gęstość maleje z odległością. By wyznaczyć gęstość linii w zależności od odległości od ładunku, otoczmy ładunek sferą o promieniu  i środku w miejscu ładunku (patrz – Rys. 3.).

Gęstość linii pola przecinających sferę (liczba linii podzielona przez pole powierzchni sfery) wynosi:

Natężenie pola elektrycznego od ładunku punktowego wynosi

Widać więc, że natężenie jest wprost proporcjonalne do gęstości linii pola .

Przykład 2 – pole jednorodne

Jest to pole, którego natężenie jest takie samo w każdym punkcie przestrzeni. Wytwarza je na przykład nieskończona, naładowana płaszczyzna. Również obszar między okładkami płaskiego kondensatoraKondensatorkondensatora można uznać w przybliżeniu za pole jednorodne.

R15uYRlAoBJBT
Rys. 4. Naładowana dodatnio płaszczyzna.

Ponieważ płaszczyzna jest nieskończenie rozległa, wszystkie linie pola są do siebie równoległe. To oznacza, że ich gęstość nie zmienia się wraz z odległością. Podobnie jak nie zmienia się natężenie pola.

Słowniczek

Kondensator
Kondensator

(ang.: capacitor) układ dwóch przewodników, który może zmagazynować energię pola elektrycznego. Kondensator opisuje pojemność elektryczna, wyrażana w faradach.

Linie pola
Linie pola

(ang.: field lines) linie, do których styczny jest wektor opisujący dane pole, na przykład wektor natężenia dla pola grawitacyjnego lub elektrycznego albo wektor indukcji magnetycznej dla pola magnetycznego.

Ładunek próbny
Ładunek próbny

(ang. test charge) ładunek elektryczny dodatni, na tyle mały, że nie zmienia pola elektrycznego w badanym punkcie.

Pole wektorowe
Pole wektorowe

(ang.: vector field) przestrzeń, w której każdemu punktowi przyporządkowana jest wielkość wektorowa charakteryzująca to pole, na przykład: pole elektrostatyczne, pole magnetyczne, pole prędkości cieczy.